ROTATOR MANŞET YARALANMASI
Rotator manşet, omzu yerinde tutan kas ve tendonlardan oluşur ve omzunun en önemli parçalarından biridir. Rotator manşet, kişinin kollarını yukarı kaldırmasını ve ulaşmasını sağlar. Bu bölgede meydana gelen bir yaralanma – bu bir yırtık olabilir, aniden uzatılan elinizin üzerine düşme olabilir yada tekrarlayan aktiviteler nedeni ile zamanla – olabilir. Rotator manşet yırtıkları ayrıca yaşlanmaya bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir.


BELİRTİLERİ NELERDİR?
Aşağıdaki sıralanacak olan belirtiler en sık karşılaşılan belirtilerdir. Yine de bunun dışında farklı belirtiler ile de karşılaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Özellikle bazı faaliyetler ile tekrarlayan ağrı,
 • Yaralanmış tarafınızda uykuyu önleyen ağrı
 • Kolun hareket ettirilmesi esnasında , kıtırdama çıtırdama yada cızıldama sesi
 • Sınırlı yada kısıtlı kol hareketleri
 • Kolun hareket ettirilmesinde sınırlanma
 • Kas zayıflığı

Bir rotator manşet yırtığı belirtileri diğer koşullar ya da tıbbi sorunlara benzeyebilir. Bunun nedenle dikkatli olunmalı ve her zaman tanı için doktorunuza danışın.
NASIL TEŞHİS EDİLİR?
Geçmişte yaşadığınız tıbbi öykünüz ve fiziksel muayeneye ek olarak, aşağıdaki prosedürler de istenebilir:

X-ray. Görünmez elektromanyetik enerji kullanan bir tanı testidir. X- ray kullanılarak çekilen filmde size ait iç doku, kiriş, kemik ve organlarınız yer alır.

Sponsorlu Bağlantılar

Manyetik rezonans görüntüleme (MRG). Bünyesinde büyük mıknatıslar, radyofrekans ve bir bilgisayar kullanan bir tanı yöntemidir. Organlarınızı ve istenilen yapıların görüntülerini oluşturur.
TEDAVİ NASIL YAPILIR?
Bir rotator manşet yaralanması için spesifik tedaviniz doktorunuz tarafından belirlenecektir. Tedaviniz yaşınız, genel sağlık ve tıbbi geçmişiniz, özel ilaçlarınızın olup olmadığı, diğer tıbbi durumunuzun olup olmadığı, hangi tedaviye daha uygun olduğunuza bağlı olarak değişir. Tedavi şunları içerebilir:

 • Dinlenme
 • Steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar
 • Güçlendirme egzersizleri ve germe
 • Ultrason tedavisi
 • Kortikosteroid enjeksiyonu
 • Cerrahi (ağır yaralanmalar için)

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Akneler İçin Glikolik Asit Peelingi
40′ lı Yaşlarda Yapılan Makyaj Hataları
Kolon Polipleri Nasıl Önlenir?
Diz Şişliği Nasıl Azaltılır?
Parmak Uyuşması ve Nedenleri
Bebek Gibi Yumuşak Bir Cilt İster Misiniz
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.