Rüya Nedir?

İnsanlar yaşamları boyunca hayatlarının üçte birini uyuyarak geçirir ve bu ortalama 90 sene yaşayan bir kişinin 30 senesine denk gelmektedir. Çok eski çağ uygarlıklarına gittiğinizde bile insanların rüyalara oldukça önem verdiğini kolaylıkla görebilirsiniz. Eskiden yaşayan insanlar,gördükleri rüyaların Tanrı’ya karşı olan davranışlarına yönelik iyi ya da kötü şeklinde bir cevapolarak düşünmüşlerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Belli bir süre bu inanış devam ettikten sonra zamanla ortaya bu rüyaları belirli bir birikime sahip olduğu için yorumlayabilme özelliği bulunan kahinler çıkmıştır. Fakat kahinlerin ne zaman ortaya çıktıkları ve ne şekilde yorumladıkları günümüzde hala esrarını korumaktadır. Bunun yanında Babil  ve Kalde’li kahinler yapmış oldukları yorumlarda oldukça başarılı oldukları bilinmektedir. Daha sonradan Arap ve Yunan toplumları da bu konu üzerine bir çok eser üretmişlerdir.

Rüya ve Beyin İlişkisi

Her insan yaşamları boyunca uykusunda yüzlerce kez  rüya görür. Fakat bu durum kimi insanlarda daha sık olurken kimi insanlarda daha nadir yaşanmaktadır. Görülen rüyalar çoğunlukla sağlıklı bir uyku uyuyan kişinin REM bölümünde çok kısa film şeritleri olarak görülür.

Rüya gören kişinin göz kapaklarında meydana gelebilecek titremeler normal olarak kabul edilmektedir ve endişe edilmemesi gerekir. Kişiler rüyalarını sanki saatlerce yaşamışcasına anlatsa da aslında gördükleri rüya en fazla bir dakikadır. Bu süre zarfı içerisinde zaman kavramı bulunmadığı için kişi gördüğü olayları günlük yaşantısında faydalandığı zaman dilimine göre yorumladığı için her insan farklı bir şekilde rüya zamanını yorumlayabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir çok toplumda olduğu gibi ülkemizde de rüyaların daha sonradan gerçek yaşamda karşılaştığımız veya geçmişte yaşadığımız olayların işaretleri olabileceğine inanılmaktadır. Günümüzde rüya ve beyin ilişkisi üzerine bir çok farklı araştırma gerçekleştiriliyor olsa da henüz net bir durum ortaya çıkmamıştır. Fakat Japonya’da gerçekleştirilen bir araştırma neticesinde bu konu hakkında yeni bilgiler elde edilmiştir. Araştırmada rüya sırasında göz retinasına ulaşan sinyaller bir elektronik ortama aktarılmaya çalışılıp buna göre beyin ile rüya arasında bir ilişkinin olabileceği araştırılmıştır.

Elde edilen sonuca göre; rüya sırasında, kişinin beyni ve limbik sistemi çalışır durumdayken, düşünmemizi ve mantıklı kararlar almamızı sağlayan beynin ön korteks bölümü pasif bir durumda beklemektedir. Buna göre, rüyalarda gerçek üstü veya mantıksız gibi görünen bir takım olayların bu bölgenin aktif olarak çalışmamasından dolayı kaynaklandığı düşünülmektedir. Bununla birlikte özellikle depresyon gibi hastalıklarda kullanılan ilaçların rüyaları baskıladığı ve kişi bu ilaçları kullanırken daha az rüya gördüğü için beyin ile rüya arasında bir ilişki olabilme ihtimali oldukça fazladır.

Bilim adamlarına göre sağlıklı bir kişinin uykusu birkaç bölümden meydana gelmektedir. Uykusu gelmiş olan kişiler bir yere uzanarak gözlerini kapatır, bir süre sonra kişinin göz kapakları çok hafif bir şekilde titremeye başlar. Bu titreme oluştuğu sırada kişi uykuya dalmış ve rüyalar alemine girmiştir.

Uyku sorunu olan kişilerin kullandıkları ilaçlar rüya görmeyi baskılayabilmektedir. Fakat ilaç kullanmayan herkes uyku esnasında rüya görür. Bu görülen rüyalar renkli olabileceği gibi siyah beyazda olabilir.

Rüya Ne Kadar Sürer?

Görülen rüyalar çoğunlukla gerçekleşen olayların gerçek olduğunu düşünemeyeceğimiz kadar hızlı bir şekilde oluşur. Bir dakika olan bir rüya sırasında bile kişi çok garip karşılayabileceği ve sanki saatlerce süren birbirini takip eden olay zinciri içerisinde kendisini bulabilir. Bu sebepten ötürü rüyalarda zaman kavramı yer almaz.

Rüyaların net süresi ile ilgili gerçekleşen bir çok araştırmaya rağmen hala kesin bir sonuç bulunamamıştır. Kimi bilim adamları görülen rüyaların sadece 10-15 saniye olduğunu savunsalar da kimi bilim adamları bu sürenin saatlerce sürdüğünü savunmaktadır. Bu konuda somut bir çalışma olan Amerikalı bilim adamı Doktor Klein’ın sonuçları ortalama bir süre meydana çıkarmaktadır.

Hipnoz yöntemiyle gerçekleştirilen bu çalışma neticesinde ortalama olarak rüyaların 20 saniyeden 90 saniyeye kadar olduğu kabul edilmektedir.

Rüya ve Uyku İlişkisi

Psikologlar yaptıkları araştırmalarda insanların bilinçaltına inebilmek için uykunun en ideal yöntem olduğunu düşünmektedir. Kişi uyurken aklında tuttuğu ve dışarıya belli etmekten kaçındığı yani biliçaltına işlediği mesajları kontrol edemez ve bunları serbest bırakır. Bu yüzden özellikle uyku sırasında sayıklamalar ve rüya görme durumlarının açıklaması bu şekilde yapılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sinüs Tıkanıklığı Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir
Üreme
Kısırlık
Huzursuz Bacak Sendromu
Kanserin Teşhisi
Geçici ve Kalıcı Cilt Sorunları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.