NARKOLEPSİ NEDİR?
Narkolepsi Hastalığı kişiyi ömrünün sonuna kadar etkiyecek bir hastalıktır. Yapılan araştırmalara göre dünya üzerinde bilinen vakalarla birlikte; görülme oranı 2000 de 1 dir. Narkolepsi rahatsızlığının nedenleri henüz tam olarak bilinmemektedir. Ancak üzerinde durulan en önemli etkenin beyinde bulunan ve uyku programını düzenleyen bölüm olduğu tahmin edilmektedir. Buna göre bu bölümün nörokimyasal anormallikler göstermesi narkolepsiyi ortaya çıkarmaktadır. Rahatsızlığın görüldüğü her iki kişiden birinde bu durum bir sonraki nesile de taşındığı için genetik yatkınlığa bağlı olduğu da düşünülmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

NARKOLEPSİ OLDUĞUNUZU NASIL ANLARSINIZ?
Narkolepsi rahatsızlığının en dikkat çeken belirtilerinden birisi kişinin gece tüm uykusunu almış olmasına rağmen (Yaklaşık 8 Saat) ertesi güne yorgun uyanarak tüm gün içerisinde uykuya karşı eğilim göstermesidir. Bu rahatsızlığa sahip olan kişilerin, okul, işyeri, toplantı gibi ortamlarda bile farkında olmadan uykuya dalması çok sık karşılaşılan bir durumdur. Rahatsızlığa sahip olan kişide uyku atakları kimi zaman belirgin olarak kendisini hissettirse de kimi zaman karşı koyulamayacak kadar kuvvetli olduğu için kişi uykuya daldığının farkına bile varmayacaktır.
Hastalarda, halk arasında gün içinde kestirme olarak tabir edilen kısa uyku seansları oldukça fazladır. Kişi bu uyku seanslarından dinç bir şekilde uyansada maksimum üç dört saat sonra tekrardan kendini yorgun hissedecek ve muhtemelen tekrar uyuyacaktır. Belirttiğimiz belirtiler tüm narkolepsi hastalarında bulunmakla birlikte şimdi sayacağımız üç bozukluk sadece kimi hastalarda görülmektedir. Bazı hastalarda karşılaşılan bu üç belirti; katapleksi, hipnogojik olarak hayal görme ve uyku felci olarak tanımlanabilir. Katapleksi durumunda kişinin kasları işlevini kaybeder.
Bununla paralel olarak konuşma bozuklukları, boyun veya diz bölgesinde uyuşukluk meydana gelebilir. Bu uyuşukluklar akabinde kişinin vücudunu çökerten epizodik bir durum meydana getirmektedir. Bu durumlar ise kendini kontrol edemeksizin kahkaha krizleri, aşırı korku durumları gibi çeşitli duygusal reaksiyonlardır. Hastada bu durum meydana geldiği zaman bilinci yerinde olsa da vücut fonksiyonları kısmi felçe uğradığı için duygularını kontrol edemez.
Uyku felci olarak nitelendirilen durum ise kişinin uyandıktan sonra belli bir müddet konuşamama ve hareket edememe durumudur. Bu durum kulağa pek hoş gelmese de bu hastalığa sahip olan kişilerin en olağan karşıladıkları durumdur. Çünkü kişi hastalığını bildiği sürece bu durumun geçici olduğunu bilecek ve fazla endişe yapmayacaktır.
Halüsinasyon belirtileri ise genellikle kişiyi ürperten, tam uykuya dalış esnasında veya sabah uykudan uyanma evresinde görülen ve son derece canlı olarak nitelendirilebilecek rüya benzeri bir durumdur. Bu belirti genellikle hastalığa sahip olupta yeteri kadar uyumayan kişilerde görülmektedir. Yukarıda belirttiğimiz üzere hastalığın belirtileri kişiyi gün içerisinde gerek sosyal gerekse yaşamsal olarak kısıtlayacak türden olduğu için eğer böle bir durumdan şüphe ediyorsanız mutlaka doktora gidip kontrol yaptırmanız sizin için son derece faydalı olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

TANI
Hastalığın teşhisi düzgün bir şekilde elde edilen uyku anamnezi raporuyla birlikte konmaktadır. Yukarıda saydığımız belirtiler arasındaki katapleksi durumları kişide görülüyorsa teşhis daha net bir şekilde konmaktadır. Şüphe edilen kişi hakkında beraber uyuduğu kimse varsa; anne, baba, akraba, eş, dost gibi bu kişilerden kişinin uyku durumu hakkında bilgi alınmalıdır. Narkolepsi teşhisi konulduktan sonra mutlaka polisomnografik rapor hazırlanarak doğrulanmalıdır.

TEDAVİ NASIL YAPILIR
Yazımızın başında belirttiğimiz üzere narkolepsi hastalığı yaşam boyunca kişinin beraberinde taşıyacağı bir durumdur. Bu sebepten ötürü ne yazik ki yüzde yüz tedavi edici bir yöntem bulunmamaktadır. Fakat kişinin gün içerisinde imkanı varsa 3 veya 4 kere kestirme dediğimiz kısa uykular uyuması, alkol tarzı vücudu uyuşturucu ve uyku getirici maddelerden uzak durması sağlıklı yöntemlerdir.
Çok daha şiddetli durumlarda ise doktor kontrolüyle beraber bir takım uykuya karşı uyarıcı ilaçlardan yararlanılabilir. Narkolepsi rahatsızlığına sahip olan kişiler aileleri veya yakınları tarafından duygusal olarak da desteklenmelidir. Kişinin bu rahatsızlığa sahip olduğunu bilen öğretmen, işveren, arkadaş gibi kişiler hastalık hakkında bilgi edinmesi önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Faruk

  Allah bu hastaligi cekene yardimci olsun,bu hastaligi yasayan bilir ..dün gece yaşadıklarimin etkusindeyim hallen.bir türlü uyanamama durumu halusnasyonmu ruyami bilmiyorum rüyada bir sürü olay yaşıyorsun ..rüyanda cevrendilere uyanmak istedigi söylüyorsun şuan yataktayım ama uyanamıyorum diyorsun ,rüyanda bunu doktora bile söylüyorsun .a alemden bir türlü cıkıp uyanamiyorsun ,bu esnada gercekte kasıldıgii ve gerildigini farkindasın o kadar cok geriliyorsunki uyaniklik ile uyku arasinda şideetli korku icinde yatakta sanki can cekiyorsun.sanki o esnada ruhunu vucudundan kopariyorlar ..uyandiginda cok kotu oluyorsun berbat bir ruh halin var ,vucudunun sahlam oldugunu fark ediyorsun ama,sanki gece boyunca ruhun ızdırap cekmiş dayak yemiş gibi ..ilk uyandigında o halusnasyon rüyayası ile yatakta gözlerin actigim anı birbirinden ayırt edemiyorsun ,anlam veremiyorsun uykudaki kabus anların ile uyandiktan sonraki gözlerini actıgın an arasındaki alem bir birine çok yakin .bunu farkediyorsun ama bunun gecmesi icin yatakta durgun ve laf yerinde ise yani mal gibi bekliyorsun ,yavaş yavaş kendine geliyorsun yeni bir güne yorgun argin başlamaya düşünüyorsun.şuan yataktayim ve uyanalı sanırsam 1 saat oldu .bugun yasadıklarimi anlatmaya çalıştım …herkesin bir sınavı var kimi parayla kimi evladıyla kimi hastalıgıyla sınav oluyor,rabimde bize bunu verdi ,her verdigine ve her aldıgina sükür edecegiz ,bu hastaligi ceken tüm kardeşlerime ALLAH yardımcı olsun..

  Yeter

  Bende 15yıldır bu hastalıktan muzfariptim çok doktora gittim çok ilaç kullandım ama fayda görmedim. Ama birgün bir sitede bu hastalığa mayanın iyi geldiğini okudum hemen uyguladım Rabbime ne kadar şükretsem azdır bir hafta bile olmadı başlayalı çok şükür çok iyiyim o halim gitti şimdi zindeyim ve çok az uyuyorum iyice kullanıp emin olduktan sonra yazıyorum ve her tarafada yazacağım ve duyuracağım. Hemen hiç beklemeden bir tatlı kaşığı kuru mayayı (pakmaya) bunun helal sertifikası olduğu için güvenilir. Bir su bardağı meyve suyuna katıp içtim hergün mutlaka için ben kahvaltıdan sonra içiyorum Ne olur hasta olanlar bunu yapsın Allah ın izniyle birkaç gün içinde sağlığına kavuşuyor. Ne olur sizlerde bunu herkese duyurun çünkü bu hastalık insanın bütün hayatını altüst ediyor

  ilayda

  Ben epilepsi hastasıyım..akabinde narkolepsi..yıllardır hep uykuya hasret kalmış gibiyim..halbuki gece de uykumu aliyorum ama her an her saniye uyusam yetmiyor..kac kez işi bıraktım bu yuzden uyku tutarsa uyuşuyorum kendimi kaybediyorum..bu durumu yaşamayanlara anlatamıyorum onlara basit geliyor..hakikaten cok acı bir durum hep gözlerim sis yüzüm yorgun huzursuz haldeyim :( bende günümü sağlıklı insanlar gibi dolu dolu gecirmek istiyorum koca yaz tatilim uyuyarak gecti :( Yinede Allahran gelene hamd olsun

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Rahimde Kanser
Prostat Bezi Büyümesi Testleri ve Teşhis
Sürekli Her Zaman Üşüyorum
Demans Nedir?
çocuklarda kanser
Alzheimer
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.