SAÇ BEYAZLAMASI NASIL ÖNLENİR?

Saç beyazlaması stresten diyete kadar bir çok nedene bağlı olarak meydana gelir. Aslında erken beyazlama, çoğu durumda genetik faktörler ve ya yaşlanma sürecine bağlıdır. Bazı kişiler başkalarına göre erken beyazlamaya daha fazla yatkındırlar. Her ne kadar saç beyazlaması genetik faktörlerle ilişkilendirilmişse de bu durum geciktirilebilir bir süreçtir.

Sponsorlu Bağlantılar

Saçların beyazlaması genellikle 30-40’lı yaşlardan itibaren başlar. 30-40 lı  yaşların çoğu erkek ve kadın için bir dönüm noktası olduğu söylenebilir. Yüzde kırışma, dişlerde deformasyonlar ve bunlara benzer bir çok yaşlılık belirtileri bu çağlarda ortaya çıkar. Saç beyazlaması da bu belirtilerden sadece bir tanesidir. Bu yaşlarda dahi başlasanız saç beyazlamasını geciktirmek için halen yapabileceğiniz birtakım şeyler bulunmaktadır.

ÖNCELİKLE;

• Rahatlayın

• İyi dinlenin. Uykunuzu alamaya ve kaliteli bir uyku zamanı geçirmeye gayret edin. Gri saçların en önemli nedenlerinden birisi kalitesiz uyku zamanlarıdır. Çünkü dinlenmek siyah ve gür saçlar için önemli bir faktördür.

• Sigarayı bırakın. Erken saç beyazlamasını, erken gelen kırışıklıkları, solunum bozukluklarını ve akciğer kanseri riskini sigaranın artırdığı bir gerçektir.

Sponsorlu Bağlantılar

• Sağlıklı, dengeli beslenin. Bol miktarda vitamin ve mineral içeren doğal sebze ve meyve tüketin. Bunu yapamıyorsanız multivitamin  içeren haplar alın.

• B12 vitamini takviyeleri alın. Vitamin B12 doğal olarak et, süt ürünleri ve yumurtada bulunmaktadır. Bununla birlikte 8 grub B vitamini içeren kapsüller de kullanabilirsiniz. Bütçeniz sınırlı ise saf B5 kapsülleri kullanabilir yada bunları içeren gıda alımını artırabilirsiniz.

B vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

B gurubu vitaminlerini etiketinde belirtildiği gibi yada doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın. Bu vitaminlerin günde bir defa sağlam bir kahvaltı sonrası sabahları kullanılması, akşam yatarken kullanılmaması önerilmektedir. Yatmadan en az 4 saat önce kullanabilirsiniz.

B vitaminleri idrar rengini değiştirebilir. Genellikle floresan sarı – yeşil renge neden olabilir. Şayet böyle bir durumunuz varsa, daha hafif bir ürün olan B5 kullanabilirsiniz.

• He Shou Wu kullanın. Geleneksel Çin bitkisidir. Eczanelerde bulabilirsiniz. Günde iki defa 1200 mg alınması önerilmektedir.

BAŞKA NELER YAPABİLİRİM?

Yapacağınız şeyler bu yukarıda anlatılanlar ile sınırlı değildir. Bu uygulamalara ilaveten doğal olarak kullanabileceğiniz çözümler de bulunmaktadır. Bunlar arasında en sık başvurulanları ise şunlardır;

1- Hindistan cevizi yağı ve Köri Yaprağı

Köri yapraklarının suyu ve Hindistan cevizi yağı saçları güçlendiren en iyi ilaçlardan biridir. 3 ay boyunca kafa derisine uygulandığında çok etkili sonuçlar vermektedir. Karışım 15-20 dakika boyunca kafa derisi üzerine masaj yapılarak uygulanabilir. Bu uygulama sonunda kepek önlenmiş, saç dökülmesi azaltılmış, saçın gürleşmesi sağlanmış ve saç beyazlaması geciktirilmiş olur.

2. Alma, Lor ve Limon Suyu Paketi

Alma tozu, lor ve limon suyu saç grileşmesinin sınırlandırılmasında çok etkilidir. Bu doğal maddeler kafa derisi üzerine 45 dakika uygulanır ve ılık su ile yıkanır ise grileşmenin büyük oranda azalacağı görülür. Bu uygulamaların 3 ay boyunca devam ettirilmesi önerilmektedir.

3. Badem Yağı ve Alma Suyu

Badem yağı ve Alma suyu  genel saç sağlığı için kullanılan doğal ilaçlardan ikisidir. Bunlar  test edilmiş ve faydaları gözlenmiş maddelerdir. Harika sonuçlar için bu doğal  maddeler kullanılarak 15 dakika boyunca kafa derisine masaj yapılması ve daha sonra iyice yıkanması önerilir. Bu iki şifalı yağın hazırlanmasında karışım tekniği tercihedilir. Karışım yapılırken mutlaka eşit oranlar kullanılmalıdır.

4. Susam Yağı ve Havuç Suyu

Güney Hindistan’da, susam yağı ve havuç suyu Methi tohumu tozu ile karıştırılarak güneş altında kurutulur. 21 gün sonra, karışım, 90 gün boyunca 15-30 dakika kadar her gün kafa derisine nazik masaj ile uygulanır.

5. Soğan Suyu

Soğan suyu saç boyaları ortaya çıkmadan önce beyazlayan saçları önlemek için kullanılan bir ilaçtı. Kafa derisine sadece soğan suyu kullanarak mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz. Kokusuna katlanmak size kalmış.

“DAHA DA FAZLASINA İHTİYACIM VAR” DİYORSANIZ

Saçın sürekli ısıya maruz kalması beyazlama sürecini hızlandırır. Bu nedenle saçınızı ve başınızı sıcaktan uzaktan tutun. Bu çerçevede;

• Güneşin yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkmayın, gölgede durun,

• Saçınızı güneşten koruyacak giysiler takının,

• Sıcak su ile banyo yapmaktan kaçının,

• Çok yüksek sıcaklıkta hava üfleyen kurutma makinası ve saç düzleştiriciler kullanmayın.

• Mutlaka yeterli su için. Yukarıda sıralanan vitaminlerin dışında A vitamini, C, E ve çinko, bakır, demir ve saçın koyu rengini korumak için folik asit almayı unutmayın.

• Kimyasal saç ürünleri de genç bir yaşta gri saç oluşumuna yol açabilir. Düşük kaliteli ürünler amonyak, klor vb gibi kimyasal maddeler içerdiğinden saç köklerini zayıflatabilir ve saçınızın doğal rengini yok edebilir. Bunun yerine doğal özler içeren ürünler kullanın.

• Yüzme havuzlarındaki klor su da saçın kalitesine zarar verebilir. Bu nedenle önlem almalısınız.

• Saç köklerindeki melanin eksikliği saç beyazlamasına yol açar. Bunu önleyebilmek için bir dermatologa görünebilirsiniz.

• Salatalık, yulaf, bademde bulunan biotin, gri saçlarınızı eski haline döndürebilir. Mevcut saçlarınızın rengini de koruyabilir. Bu nedenle saç ağarması tedavisi için biotin bakımından zengin gıdalar yiyin.

• Stresi azaltın. Stres tüm vücutta bozunmaya yol açtığı gibi bu zarar, cilt ve saç nemini alarak saçın mat bir görünüm kazanmasına neden olur. Stresi önleyin ve her zaman mutlu kalmaya çalışın. Yoga, ilaç veya bazı egzersizler deneyebilirsiniz.

KONU İLE İLGİLİ DİĞER YAZILARIMIZI DA OKUYABİLİRSİNİZ!!

Saç Beyazlamasına Doğal Çözümler

Saç Beyazlamasını Geciktirmek Sizin Elinizde

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    lale ogurel

    13yaşındayım saçım yaşıtlarıma göre çok beyazlaşmış yardım istiyorum

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gençler İçin Cilt Bakımı
SAÇ DÜZLEŞTİRİCİ DOĞAL YÖNTEMLER
BUKLE YAPMANIN SIRLARI
Alın Kırışıklıklarını gidermek
Sırttaki Sivilceler Nasıl Giderilir
Lazer İle Cilt Yenileme
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.