SAÇ BÜYÜMESİ İÇİN 10 İYİ VİTAMİNSaç Büyümesi İçin 10 İyi Vitamin

Saç kaybı genetik, vitamin eksikliği ya da altta yatan bir hastalık da dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı oluşabilir. Saç büyümesini teşvik edecek ve tekrar çıkmasına destek olabilecek çeşitli vitaminler sayesinde özlediğiniz saçlara kavuşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

1- BİOTİN

Biotin “saç vitamini” olarak da bilinir. Bu saç büyümesini teşvik eder ve kırılganlıkları önler. Şiddetli biotin eksikliği saç, kirpik ve kaşların kaybına yol açabilir.

2- B12 vitamini

B12 vitamini saçlarımız için en önemli vitaminlerden biridir ve eksikliği saç dökülmesine ve erken ağarmaya neden olabilir. İlaveten diyetinizde yeterli oranda C vitamini ve demir alımına dikkat ederek vücudunuzun daha fazla B12 vitamini absorbe etmesine yardımcı olabilirsiniz.

3- Niasin (B3 Vitamini)

Sponsorlu Bağlantılar

Niasin, kafa derisine kan akışını hızlandırarak saç büyümesi üzerinde olumlu bir etkisi olabilir. Çalışmalar biotin ile birleştirildiğinde niasinin daha iyi etki gösterdiğini tespit etmişlerdir.

3- C vitamini

C vitamini saç dökülmesini yanı sıra erken ağarma, kuruluk ve kırılgan saçları önler. Eğer diyetinizde yeterli C vitamini almıyorsanız, C vitamini gıda takviyelerini deneyebilirsiniz.

4- E vitamini

E vitamini yeni kan damarlarının oluşumunu sağlar ve bu sayede kafa derisine kan dolaşımını artırır. Bu ise saç kaybının geri dönüşümü ve saç kaybının önlenmesi demektir. Kafa derisi uygulanan topikal E vitamini aynı zamanda saçlarının tekrar büyümesine yardımcı olabilir.

5- D vitamini

D vitamini kafa derisi ve saçın da dahil olduğu tüm vücut için yararlıdır. D vitamini aynı zamanda sağlıklı saç kökleri için gerekli olan kalsiyumun vücut tarafından emilme yeteneğini de artırır.

6- A vitamini

A vitamini eksikliği saçların kurumasına neden olarak saç dökülmesine katkıda bulunabilir. A vitamini saç köklerinin uyarır ve kafa derisinin nemli tutulmasına yardımcı olan sebum üretimini sağlar.

7- MSM

Methylsulfonylmethane veya MSM saç sağlığı için çok önemli bir besindir. Bir sürü kişide eksik olduğu için, pek çok uzman sağlıklı saç ve cilt için MSM takviyesi alınmasını önermektedir.

8- Çinko

Çinko eksikliği saç dökülmesine neden olabilir. Çinko hücre yenilenmesi, kafa derisinde sebum üretimi ve protein sentezine katkıda bulunur.

9- Demir

Çeşitli çalışmalar, çok şiddetli olmasa da anemiye neden olan demir eksikliğinin saç dökülmesine neden olabileceğini göstermektedir. Araştırmacılar, saç dökülmesi gelişen kadınlarda saç dökülmesinin – özellikle alopesi neden olduğu- demir eksikliğinden kaynaklandığını bulmuşlardır.  

Doktorunuza danışmadan kesinlikle extradan demir takviyeleri almamalınız. Önce doktorunuz tarafından ne kadar eksikliğiniz olduğu belirlenmeli ve ona göre kullanmalı yada kullanmamalısınız. Unutmayınız ki kanınızdaki fazla demir, demir azlığından daha fazla size zarar verir. Yine saç kaybına neden olabilecek özellikle B12 vitamin düzeylerinizi de kontrol ettirin.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dolaşım Sistemi
Saçların Beyazlaşması
Beta mikrobu
Biyoenerji İle Tedavi
Yaşlılıkta Cinsellik
Bacaklarda Güçsüzlük ve Zayıflık
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.