SAÇ DÖKÜLMESİNİN NEDENİ VE TEDAVİSİsac-dokulmesi-nedeni-ve-tedavisi

Günde ortalama 100 adet saç kaybı uzmanlarca normal karşılanmaktadır. Ancak bu sayının daha fazla olması kalıtsal faktörler, hastalık, stres, ilaç, yaralanma, yaşlanma ya da yetersiz saç bakımı gibi nedenlerden kaynaklanabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kalıtsal saç dökülmesi

Saç dökülmesinin en sık nedeni aileden geçen genetik faktördür. Anne veya baba tarafından veya her iki taraftan da geçişlilik yaşanabilir. İsmine ise erkek tipi saç dökülmesi ya da kadın tipi saç dökülmesi denir. Saç dökülmesinin bu türü için tıbbi terim olarak “androgenetik alopesi” kullanılır.

Bu tip saç dökülmesinde saçlarınızın ne kadar büyüyeceğine genleriniz karar verir. Saç foliküllerinin küçülmesine neden olan testosteron da dahil olmak üzere androjenler olarak adlandırılan hormonlara karşı duyarlılığı tetikler. Saç folikülleri saç kıllarının içinde büyüdüğü açıklıktır.

Küçülen foliküller kılların incelmesine ve sonunda hiç çıkmamasına yol açar. Kadınlarda seyrelme genellikle başın üst kısmında olurken erkeklerde ise alın bölgesi veya başın üst kısmında dökülme sonrası kel bölgeler oluşur. Tüm insanların yaklaşık yarısında 50 yaşına kadar genetik saç dökülmesi görülür.

Sponsorlu Bağlantılar

Saç dökülmesinin diğer nedenleri

Farklı saç dökülmelerinin farklı nedenleri de olabilmektedir. si farklı farklı nedenleri olabilir. Saç dökülmesinin yaygın nedenleri arasında şunlar gösterilebilir:

 • Çocuklarda sık görülen saç derisi saçkıranı
 • Son zamanlarda geçirilen ameliyat, hastalık veya yüksek ateş gibi zihinsel veya fiziksel stresler (ciddi fiziksel ya da duygusal stres sonrası 1 ila 3 ay arası saç dökülmesi görülebilir. Genellikle birkaç ay içinde geri çıkar.)
 • Saç şekillendirici ve ürünleri: Saçın gergin şekilde geriye taranması veya sıkı örgülü bere takılması gibi nedenler de dökülmeye yol açabilir. Özellikle yüz ve alın çevresinde, saç çizgisi kenarında saç kaybı yaşanabilir. Saç maşası kullanılması ya da saç boyası kullanımı da yine sa. Dökülmesinin diğer nedenleri olabilir. Bunların kullanımının durdurulması sonrası genellikle tekrar çıkmaya başlar.
 • Yaş: Yaşlanmaya bağlı olarak saçımız daha kolay kırılma eğilimi gösterir ve saç köklerinde saç çıkışı eskisi kadar iyi olmaz.
 • Kötü beslenme: Özellikle diyetlerde protein ya da demir eksikliğinin oluşu buna neden olabilir. Söz konusu besinlerin yeterince alınmaya başlanması sonrası saçlar tekrar çıkmaya başlar.
 • Hipotiroidi ve hipertiroidi gibi tiroid hastalıkları

Saç dökülmesinin diğer nedenleri şunlardır:

 • Alopesi areata: Bağışıklık sisteminin saç foliküllerine saldırdığı, saçlı deri veya vücudun herhangi bir bölgesinde yuvarlak saçsız yamalar oluşması ile sonuçlanan otoimmün bir hastalıktır. Bazı durumlarda kellik olmadan sadece kıllarda incelme görülürken, bazı ciddi vakalarda ise saç veya saç derisi veya vücut üzerindeki başka alanlarda tam saç kaybı yaşanır. Saç dökülmesi genellikle kalıcı değildir. Birçok insanda 1 yıl içinde tekrar çıkmaya başlar.
 • Lupus, frengi, veya kanser gibi hastalıklar: Saç kendiliğinden çıkabildiği gibi tedavi olunmasına da gerek duyulabilir.
 • Kan sulandırıcı (antikoagülan) ya da kemoterapi ilaçları gibi ilaç ya da tıbbi tedavilerin yan etkilerinden olabilir. Saç genellikle bu tedaviler sonlandırıldığında yeniden çıkar.
 • Trikotilomani: Saç derisi, kirpik ya da kaş gibi kılların çekilmese şeklinde kompulsif bir davranıştır. Genellikle kıllar çekilmeden önce gerginlik sonrasında ise rahatlama duygusu vardır. Trikotilomani çoğunlukla fark edilebilir şekilde bir saç kaybına neden olabilir.
 • Skar dahil olmak üzere saç derisinde yaralanma olması
 • Hormon düzeylerindeki değişiklikler: Doğum kontrol haplarının alınması veya adet döngüsünde değişiklikler meydana gelmesine bağlı olarak gerçekleşen hormon düzeyi değişiklikleri de saç dökülmesine neden olabilir. Dökülen saçlar genellikle geri çıkar.

Saç Dökülmesi İçin Uygulanan Tedavilere Genel Bakış

Saç dökülmesi tedavisi nedenine bağlıdır. Eğer rahatsız etmiyorsa herhangi bir tedaviye başvurulmayabilir.

Bazı insanlar ilaç kullanımı veya saç ekimi gibi seçenekler ile tedavi arayışına girmektedir. Bazı insanlar ise peruk kullanma veya farklı saç şekillendirme yöntemlerini kullanmayı tercih eder.

Eğer bir hastalık, ilaç ya da stres saç dökülmesinin nedeni ise, bu durumda hastalığın tedavi edilmesi, ilaçların değiştirilmesi ya da çeşitli stres kontrol yöntemlerine baş vurulması dökülme için çözüm olabilir.

Saç dökülmesi tedavisi görünüm olarak kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Ancak bazı ilaçların zararlı yan etkileri olabildiği gibi saç ekim ameliyatlarının da bazı riskleri söz konusudur.

Kalıtsal saç dökülmesi

Kalıtsal saç dökülmesi tedavisi; saç dökülmesinin önlenmesi, saç büyümesinin teşvik edilmesi ve saç derisindeki kel bölgelerin kapatılmasını amaçlamaktadır. Ancak tedavi herkes için başarılı sonuçlar vermediğinden büyük beklentiler içinde girilmemesi önerilir.

İlaçlar

Saç dökülmesi için önerilen ilaç tedavileri şunlardır:

Minoksidil: Minoksidil (Rogaine) reçetesiz olarak satılmaktadır. Günde iki kez püskürtülmek suretiyle kullanılan sprey şeklinde bir ilaçtır. Kadınlar ve erkekler için iki ayrı formda sunulmaktadır.

Finasterid: Finasterid (Propecia) reçete ile alınabilir ve hap şeklinde günde bir defa kullanılır.

Ameliyat

Saç dökülmesine yönelik gerçekleştirilen cerrahi girişimlerin kapsamında saç ekimi ve saç derisinin azaltılması gibi prosedürler içerir.

Peruk ve diğer saç ürünleri

Saç dökülmesine yönelik kozmetik yaklaşımlar şunlardır:

Peruk takılması: Naylon örgüye implante edilen insan ya da sentetik saç kılları ile yapılır. Peruklar tutkal, metal klipler ya da bantla saç derisine tutturulabilir. Kalıcı saç dökülmesine neden olabileceğinden dolayı mevcut saçın üzerine uzun kılları bulunan perukların kullanılması önerilmez.

Belli saç bakım ürünleri ve şekillendirme tekniklerinin kullanılması: Bazı saç bakım ürünleri veya Perma saçların daha kalın görünmesini sağlar. Renklendirme için saç boyaları kullanılabilir. Ancak Perma veya boyaların sürekli kullanımı daha fazla saç kaybına da neden olabilir.

Saç dökülmesi ile ilgili diğer endişeler

Dökülmeye neden olan hastalığın tedavi edilmesi ile saç dökülmesi de durur ve dökülen saçlar tekrar çıkmaya başlar. Bazı durumlarda diğer tedaviler gerekebilir.

Kanser tedavisi için saç bakımı

Kanserden kaynaklanan saç dökülmesi için özel dikkat gereklidir. Hafif şampuanlar kullanın. Saç kurutma makinesi kullanmayın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
İktidarsizlık
Erkekte Cinsel İşlev Bozuklukları
Turuncu Meni Nedenleri Nelerdir
Penis Ağrısı
Ağrılı Boşalma
İktidarsızlık ve Tedavi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.