SAÇ DÖKÜLMESİ

Saç dökülmesi, sadece kafa derisini ya da tüm vücudunuzu etkileyebilir. Bu durum; kalıtım, bazı ilaçlar veya altta yatan tıbbi bir durumun sonucu olabilir. Erkek, kadın, çocuk herkes saç dökülmesi ile karşı karşıya kalabilir.

Kellik genellikle kafa derisinden aşırı şekilde saçın dökülmesi anlamına gelir. Bazı insanlar kelliği kendine problem etmez ve gizlemeye çalışmazken, bazıları da saç, makyaj, şapka ya da eşarp ile örtmeye çalışır. Saç dökülmesi tedavisinde ilaç kullanan ve cerrahi işlemlere başvuran insanlar da vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Herhangi bir tedavi seçeneğini takip etmeden önce saç dökülme nedeninizi ve dökülme tipininiz için mümkün olan en iyi tedavi seçeneklerini doktorunuzdan öğrenmeniz gerekir.

SAÇ DÖKÜLMESİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Saç dökülmesi birçok farklı nedene bağlı olarak çok farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Aniden gelebildiği gibi yavaş yavaş da gelişebilir. Sadece kafa derisi ya da tüm vücudu etkileyebilir. Saç dökülmesi türlerinin bazıları geçici olduğu gibi bazı türleri de kalıcıdır.

Saç dökülme belirtileri şunlardır:

a. Başın üst kısmında kademeli incelme: Bu tip dökülme hem erkekleri hem de kadınları etkileyen, saç dökülmesinin en sık görülen tipidir. Erkeklerde saç genelde alnın üst çizgisinden başlayarak kafada M harfi oluşacak şekilde çekilmeye başlar. Kadınlarda ise alında saç çizgisi genellikle korunur.

Sponsorlu Bağlantılar

b. Dairesel veya Parçalı kellikler: Bazı insanlarda genellikle yaklaşık bir inç (2.6 cm) çapında pürüzsüz kel alanlar oluşur. Bu tür saç dökülmesi genellikle sadece kafa derisini etkiler, ama bazen de sakal ve kaşlarda da oluşur. Önce saç düşer, bazı durumlarda cildiniz kaşıntılı veya ağrılı bir hal alabilir.

c. Ani saç dökülmesi: Bir fiziksel ya da duygusal şok ani saç dökülmesine neden olabilir. Saçınızı tararken, yıkarken ya da saçınızı nazikçe çektiğinizde dökülebilir. Bu tür saç dökülmesi genellikle kafanın tümünde incelmelere neden olur, belirgin kelliklere neden olmaz.

d. Tam vücut saç dökülmesi: Bu tür saç dökülmesi kanser için uygulanan kemoterapi tedavisi  ve diğer tıbbi tedavilerin yan etkilerinden dolayı gerçekleşir ve tüm vücutta saç dökülmesine sebep olur. Saç genellikle tedavi sona erdikten sonra tekrar büyür.

Ne zaman bir doktora görünmeli?

Eğer ani veya yamalı saç dökülmesi olursa ya da saç tarama ve yıkama esnasında normalden fazla bir dökülme fark ederseniz doktorunuza başvurun çünkü tıbbi bir tedavi gerektirebilir.

SAÇ DÖKÜLMESİ NEDENLERİ NELERDİR? 

Çoğu insan normalde günde 50 ila 100 saç teli döker. Ancak kafa derisinde yaklaşık 100.000 saç teli ile kaplı olduğu düşünülürse bu miktardaki bir saç dökülmesi fark edilebilir bir incelmeye neden olmamalıdır. İnsanlar yaşlandıkça, saç yavaş yavaş incelme eğilimindedir. Saç dökülmesinin diğer nedenleri hormonal faktörler, tıbbi durumlar ve ilaçlar sayılabilir.

Hormonal faktörler:
Erkek tipi kellik ya da kadın tipi kellik olarak adlandırılan saç dökülmesinin en sık nedeni kalıtsaldır. Genetik olarak yatkın kişilerde, belirli cinsiyet hormonları kalıcı saç kaybını tetikleyebilir. Erkeklerde bu tür saç incelmesi ergenlikte erkenden başlayabilir.

Hormonal değişiklikler ve dengesizlikler de geçici saç kaybına neden olabilir. Bunlar gebelik, doğum, doğum kontrol haplarının kesilmesi veya menopoz başlangıcı olabilir.

TIBBİ SORUNLAR SAÇ DÖKÜLMESİNE NEDEN OLABİLİR?

Bir dizi tıbbi durum saç kaybına neden olabilir:

Tiroid problemleri: Tiroid bezi vücudun hormon seviyesini düzenlemeye yardımcı olur. Bezin düzgün çalışmaması, saç kaybına neden olabilir.

Alopesi areata(saçkıran-kılkıran): Vücudun bağışıklık sisteminin saç gözeneklerine saldırmasıyla bu hastalık oluşur. Saç dökülmesi düz, yuvarlak lekelere neden olur.

Cilt enfeksiyonları: Mantar gibi cilt enfeksiyonları, kafa derisine yayılarak saç kaybına yol açabilir. Enfeksiyonlar tedavi edildikten sonra, saç genellikle geri çıkar.

Diğer cilt hastalıkları: “Liken planus” ve “lupus” gibi cilt hastalıklarının bazı türleri yara izleri oluşturabilir ve bu yara izleri kalıcı saç kaybına neden olabilir.

 
SAÇ DÖKÜLMESİ İÇİN İLAÇLAR

Saç dökülmesine bazı hastalıkların tedavilerinde kullanılan ilaçlar neden olabilir:

    – Kanser
    – Romatizma
    – Depresyon
    – Kalp sorunları
    – Yüksek kan basıncı

Saç dökülmesinin diğer nedenleri

Bir fiziksel ya da duygusal şok: Birçok kişi bir fiziksel ya da duygusal şoktan sonra birkaç hafta boyunca saçında dökülmeye bağlı olarak incelme yaşar. Örneğin; Ani veya aşırı kilo kaybı, yüksek ateş ya da aile içinde bir ölüm olayı gibi.
Saç çekme bozukluğu: Bu zihinsel hastalıkta kişi kendi kaş ve saçından olsun veya vücudun herhangi bir yerinden olsun kılları çekme gibi dayanılmaz bir dürtü ile dökülmeler olur. Derisi çekilen saç genellikle başta yamalı kel lekeler bırakır.
KİMLER SAÇ DÖKÜLMESİ RİSKİ TAŞIYOR?

 Aile geçmişi: Ailenin her iki tarafında da yakınlar arasında saç dökülmesi yaşanmışsa bu saç dökülmesi riskini artırır. Kalıtım da saçınızın dökülmeye başladığı yaşa, dökülme hızına, dökülme şekline ve saç kaybetme miktarına etkide bulunur.
Saç bakımı: Saç düzleştirici, saç boyama ürünleri, kalıcı dalga bırakıcı aletlerin aşırı ya da uygunsuz kullanımı saçı kırılgan yapar ve kafa derisinden kopma eğilimli hale getirir. Aşırı saç gerdirici ve çekici saç stilleri “alopesi (saçkıran)” ye neden olur.
Kötü beslenme: Eğer demir ve protein bakımından iyi olan besinlerden yetersiz alıyorsanız (örneğin kırmızı et, yağsız süt ürünleri ve demirden zenginleştirilmiş tahıl gibi) saçınız ince olabilir. Yetersiz beslenme ile ilişkili saç dökülmesi genellikle dengesiz beslenme bozuklukları ve yanlış diyet yemeklerinden olmaktadır.

 
SAÇ DÖKÜLMESİ TEŞHİSİ VE TESTLERİ

Tam bir tıbbi öykü, aile öyküsü ve fiziki muayene tanıda yardımcı olabilir. Tanı yaparken saç dökülmesinin şekli ve dökülme hızı, dökülen alana yakın kılların görünümü ve diğer belirtiler değerlendirilir.

Laboratuvar testleri
Doktorunuz sizde, tiroid hastalığı, şeker hastalığı veya “lupus” gibi saç dökülmesine neden olacak bir sağlık sorununuz varsa bunları belirlemek için kan testleri isteyebilr.

Biyopsiler ve örnekleri
Bir saç çekme testi sırasında, bir miktar saç kılı hafifçe çekilerek nasıl çıktığı görülmeye çalışılır. Bu dökülme sürecinin aşamasını belirlemeye yardımcı olur. Deriden alınan parça veya kafa derisinden alınan birkaç kazıma örneği saç dökülmesine bir enfeksiyonun neden olup olmadığını doğrulamada yardımcı olabilir. Saç dökülmesinde tanıyı koymak zor olduğunda, doktorunuz “punch biyopsi” yaptırabilir. Bu test sırasında, doktorunuz cildin daha derin katmanlarından küçük bir bölümünü çıkarıp incelemek için dairesel bir araç kullanır.

SAÇ DÖKÜLMESİ TEDAVİSİ VE İLAÇLARI

Saç dökülmesinin bazı türleri için herhangi bir tedavi olmadan büyüme devam edebilir. Diğer bazı durumlarda yapılan tedaviler saç büyümesini sağlar ya da saç dökülmesini gizlemeye yardımcı olabilir.

İlaç
Saç dökülmesinin altında yatan bir hastalık varsa, bu hastalığın tedavisi gerekli olacaktır. Bu genellikle “prednizon” gibi iltihap azaltıcı veya bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlarla olmaktadır.

Saç dökülmesi tedavisi için Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanmış ilaçlar şunlardır:

Minoksidil (Rogaine): Minoxidil kafa derisi içine işleyerek saç büyümesini sağlamak ve daha fazla kaybını önlemek için günde iki kez sürüldükten sonra ovarak kullanılan bir sıvı veya köpüktür. Bazı insanlarda saç büyüten, saç dökülmesini yavaşlatan ya da her ikisini de yapan etkileri vardır. Yeni saçların çıkmaya başlaması 12 hafta sürebilir.

Minoxidil yüzde 2lik ve yüzde 5lik çözeltiler halinde kullanıma sunulmuştur. Yan etkileri, deride tahriş, alnınız ya da yüzünüzde istenmeyen tüylerin çıkması şeklindedir.
Finasterid (Propecia): Bu reçeteli ilaç erkek tipi kelliklerin tedavisi için hap şeklinde günlük alınmaktadır. Finasterid bir çok erkekte saç dökülmesinde bir yavaşlama ve bazı yeni saçların çıkması gibi sonuçlar vermiştir. Finasteridin nadir yan etkileri azalmış cinsel dürtü ve cinsel fonksiyon içerir. FDA için doktorlar bazı erkeklerde hızlı büyüyen bir prostat kanseri oluşma riski konusunda da uyarmaktadırlar. Finasterid’ in çocuk doğurma çağındaki kadınlar tarafından kullanımından kaçınılmalıdır.

Cerrahi müdahale:
Çok yaygın kalıcı saç kayıplarında kafa derisinin en üst tarafı sadece etkilenir. Cerrahi prosedürler kaybettiğiniz saçınızın çoğunu tekrar size kazandırabilir.

Saç nakli: Bu tür müdahalede kafanızın yan veya arka taraflarından kıllar içeren küçük doku örnekleri alınır. Bu alınan dokular daha sonra kafa derisinin kel bölümlerine yerleştirilir. Kalıtsal saç dökülmesi zaman ilerledikçe saç nakillerini gerekli kılabilir.
Saçsız derinin küçültülmesi: Bu cerrahi işlemde başınızın üzerinde kel olan bazı alanlar kaldırılır. Tüysüz deri kaldırıldıktan sonra, boş alanlar saç kaplı kafa derisi ile kaplatılır.
Kellik tedavisi için cerrahi işlemler pahalı ve ağrılı olabilir. Muhtemel riskler arasında enfeksiyon ve yara izleri vardır.

Peruklar ve saç parçaları:
Eğer kelliğiniz tedavilere olumlu yanıt vermezse ve bir alternatif isterseniz, bir peruk takmayı düşünebilirsiniz. Kaliteli, doğal görünümlü peruk ve saç parçaları mevcuttur.

NASIL BİR HAYAT YAŞANMALI?
Bu ipuçları, saç dökülmesi önlemede yardımcı olabilir:

  •     Dengeli beslenin.
  •     Saçı çok sıkan örgülerden kaçının.
  •     Saç çekme, bükme gibi zorlayıcı davranışlardan kaçının.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Saime

    baskeler, bakım yağları, dökülme karşıtı serumlar… Bir sürü ürün kullandım. Hiç biri işe yaramadı. Bir sitede keratin bakımdan, katkısız keratinden bahsettiklerini gördüm. araştırırken aynı firmanın dökülme karşıtı dip bakım seti olduğu gördüm. hemen denedim. önce kuaför aradı çok etkilendim. tarif etti nasıl kullanmam gerektiğini. Buradan teşekkür etmek istiyorum. tavsiye de ederim. dökülmem durdu.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
El Kireçlenmesi Nedir? Nasıl oluşur? Tedavisi Nedir?
Arı Sütü
Çılgın Yaşam
Basit Önlemler İle Kırışıklıklarınızı Azaltın
Kalp Büyümesi Tedavisi ve İlaçlar
Sutopu ve İnsan
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.