SAÇ DÖKÜLMESİ İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER
En iyi saç dökülmesi tedavileri dengeli bir diyet, kan dolaşımının gelişimine destek sağlayan bazı doğal yağlar ile masaj yapılması ve temizlik saç için uygulanabilecek en uygun çarelerdir.

Doğal olarak saçların büyüme sürecinde her gün saç kaybı olabilir, bu, her insanda görülebilen normal bir süreçtir. Endişe nedeni olmamalıdır. Ancak, bir kimse saçlarının anormal şekilde saç dökülüşünü fark eder, kellik veya seyrelmeye kadar giden bir belirginliği gözlemlendiğinde hemen bitkisel ilaçlar içeren doğal tedavi metotlarına başlamalıdır. Şimdi, saç dökülmesine karşı faydalı uygulamalara değinelim. Fakat bir kere uygulayıp mucizeler beklemek doğru olmaz. Tedavide başarının sırrı istikrarı kaybetmemek ve umudunuzu kaybetmemektir.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Saç yıkama sonrasında kafa derinizi parmak uçlarınızla ovunuz. Yapılan masaj saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırıp saçlarınızın beslenmesini sağlayacaktır. Ayrıca saç büyümesinde etkili olan yağ bezlerinin çalışmasını harekete geçirir.
 • Saçınızı mümkün olduğu kadar serin su ile yıkanmalıdır. Çünkü sıcak su saç diplerindeki yağı çalmaktadır.
 • Saçlarınızı güçlendirmede etkili olan kürlerden bir tanesi de şudur. Emblica officinalis ya da Amla parçalarını kaynatın. Hindistan cevizi yağı içine karıştırın. Bu hazırlık ile saçlarınıza masaj yapın.
 • Amaranth taze yapraklarını alarak suyunu çıkarın ve bu suyu kafa derisi üzerine uygulayın. Uygulama, saçların büyümesi ve yumuşaklığı üzerine başarılı sonuçlar vermektedir.
 • Eşit miktarda Medicago sativa(yonca), havuç ve marul alın ve bunların suyunu bunları yapın. Bu özler mükemmel bir saç dökülmesi için çözümdür.
 • Tespihağacı yapraklarını kaynatın ve saçları yıkayın. Neem olarak da isimlendirilen tesbih ağacı saç kaybını önler ayrıca saçı istila eden böcekler ve bitler öldürerek saç temizliği yapmanıza yardımcı olur.
 • 250 gram hardal yağı ve altmış gram kına yaprakları alın ve tamamen yanmış olana kadar kaynatın. Filtre ederek meydana gelen yağla kafa derisine masaj yapınız. Saç dökülmesinin önlenmesinde etkili bir ev ilacıdır.
 • Çemen tohumunu su ile hamur yapın. Kafa derisine uygulayarak yıkamadan önce yaklaşık yarım saat kadar bekletin. Düzenli olarak bir ay kadar saç dökülmesi tedavisi için uygulayın.
 • Bal ve yumurta sarısını ayırarak ikisini karıştırın. Kafa derisine masaj yaparak uygulayın ve yıkamadan önce yarım saat bekletin.
 • Amla(Emblica officinalis), Sapindus mucorosai (reetha) ve Acacia concinna (shikakai) bitkilerinden 100 gram kadar eşit miktarda alınız. Yaklaşık iki litre kadar suda yarım litre kalana kadar kaynatın. Süzdükten sonra saçınızı yıkamak için şampuan olarak kullanın. Saç dökülmesi için iyi bir bitkisel çözümdür.
 • Triphala ile Aloe Vera’yı karıştırın. Triphala üç Hint otundan (Amla (Emblica officinalis), Bibhitaki (Terminalia Bellirica) ve Haritaki (Terminalia Chebula)) eşit parça alınarak oluşturulmuş bitkisel bir tozdur. Bu hazırlık düzenli olarak 3-6 ay kadar saça uygulanır. Yeni saç büyümesine yardımcı olduğunu göreceksiniz.

KELLİK İÇİN ÇÖZÜMLER DE VAR MIDIR?
Kellik saç dökülmesinin ileri bir aşamasıdır. Yani saç derisi üzerinde saçsız bir alanı fark etmeye başlamışsanız hafif tedavi aşamasında çok geç kalınmış demektir. Saç alanın büyümesi hususunda tehlike çanları çalıyor demektir. Bu çerçevede, kellik tedavisi için saç büyümesi hususunda destek olan özel kürler denenmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Misket limonu tohumu ve karabiber tohumlarını öğüterek bir hamur yapın. Birkaç hafta kafa derisine bir günde iki defa kel alana uygulayınız. Bu, hafif tahriş hissine neden olabilir. Ancak, saç büyümesini uyarıcı etki göstermek ve kan dolaşımını artırmanın en mükemmel bir yoludur.
 • Meyankökü, süt ve safrandan bir tutam alın. Onlarla bir hamur yapın ve yatmadan önce saçsız alana her gece uygulayınız.
 • Soğanı günde iki kere(sabah ve akşam) kel olan alan kırmızı olana kadar sürterek ovuşturun. Sonra da aynı bölgeye biraz bal sürünüz. Kellik tedavisi için bu kürü de izleyebilirsiniz.
 • Güvercin bezelyesi ile ince bir hamur hazırlayınız. Saç büyümesi için saçsız alana düzenli olarak uygulayın.
 • Hindistan cevizi yağı alın ve kireç su ve limon suyu ile karıştırın. Bu karışımı günlük olarak saçsız alana uygulayınız.

Bunlar, saç dökülmesi ve kellik için ev ilaçlarından bazılarıdır. Bu tercihler, herkesin biyolojik yapısı aynı olmadığından aynı etkiyi göstermeyebilir. Siz size uygun olan kürü bulana kadar kararlı olmalısınız. Emin, düzenli olarak ve sabırla takip edilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Metanol
Avuç İçi Ağrısı
Kilo verirken yapılan hatalar nelerdir ?
Koroner Anjiyoplasti ve Stent
Doğum Sonrası Vajinal Sarkma
İdrar Yaparken Ağrı ve Yanma
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.