Saç Dökülmesinden Korunun

Saç dökülmesi aşırı miktarda olmadığı sürece normal kabul edilen bir durumdur. İnsanların saçları belirli bir miktarda her gün dökülür. Fakat saç sorunu yaşayan kişilerin saçlarında oluşan sorun dökülmenin meydana geldiği yerde yeni saç köklerinin bulunmayışıdır. Bu yüzden saç kökü ölmeden günlük olarak uymanız gereken ufak tavsiyelere kulak verirseniz genetik saç dökülmelerinin dışında meydana gelen tüm faktörlerin önüne geçebilirsiniz. İşte saçlarınızın dökülmemesi için tavsiyeler:

Sponsorlu Bağlantılar

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

– Bilinenin aksine saçı her sabah veya akşam yıkamak doğru bir hareket değildir. Saçların sağlıklı bir şekilde beslenebilmesi için 2 veya 3 günde bir yıkanması tavsiye edilmektedir. Saçlarında eksilme olan kişiler mutlaka kullandıkları şampuanın pH derecesine dikkat etmeli ve mutlaka pH değeri 5.5 olan şampuanları kullanmalıdırlar. Saçları hergün yıkamak saçların daha çok yağlanmasına neden olucaktır. Saç derisinde biriken yağ saç köklerinin hafa almasını engelleyerek dökülmelere neden olucaktır.

– Yapılan yanlış diyetler ve dengesiz beslenme programları saçın dökülmesinde önemli bir etkendir. İnsan vücudunun belirli oranda günlük olarak alması gereken vitamin, protein ve mineral dengesi bulunmaktadır. Bu denge sağlanmadığı taktirde veya içlerinden birisi aşırı derecede fazlalaştığı zaman saç gittikçe cansızlaşarak ölür ve dökülme ortaya çıkar. Güçlü ve canlı saçlar için mutlaka B6, B12, C, E, Biyotin Vitaminleri ve Magnezyum gibi maddelerin vücuda alınması önemlidir. Günlük olarak tükettiğiniz besinler bu maddeleri içermiyorsa veya yeteri kadar karşılamıyorsa eczanelerden kolaylıkla temin edebileceğiniz vitaminleri kullanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

– Özellikle saçları şekillendirmek için erkekler tarafından daha fazla miktarda kullanılan jöle saçlar için oldukça zararlıdır. Jöle saça sürüldüğü ve gün boyunca saçta bekletildiği zaman saçlı derinin nefes almasını engelleyerek dökülmelere neden olmaktadır. Bu yüzden tavsiye edilmesede kullanılması gereken durumlarda mutlaka 2 veya 3 saat saçta durduktan sonra mutlaka yıkanması önemlidir.

– Özellikle yaz aylarında güneşin zararlı ışınları vücudumuza belirli saatlerde dik açıyla gelmektedir. Öğlen saatlerine denk gelen bu dönemde güneşin altına çıkılmaması tavsiye edilmektedir. Çok uzun zaman güneşin zararlı ışınlarına maruz kalındığında kansere bile neden olabilecek zararlı ışınlar saçlarınız içinde önemli bir tehlikedir. Güneşin altında uzun zaman geçirmek veya deniz suyunda çok uzun süre kalmak saçlarınızı zayıflatarak dökülmesine neden olabilir.

– Stres başımıza gelen birçok rahatsızlığın etkenlerinden bir tanesidir. Saç dökülmesini engellemek için mümkün olduğuna stresten uzak durulmalıdır. Aşırı stres altında yaşanan bir hayat saçların dökülmesini neredeyse iki katına çıkarıcaktır. Bu yüzden mümkün olduğunca sorunları kafanızı takmamaya ve rahat yaşamaya dikkat etmelisiniz.

– Saçlarınıza narin davranmayı alışkanlık haline getirin. Banyodan sonra veya denizden çıktığınız zaman saçlarınız açılmıyorsa tarakla zorlayarak açmaya çalışmak yerine krem sürerek kendiliğinden açılmasını sağlayın. Mümkün olduğunca saçlarınızı nazik bir şekilde taramaya özen gösterin. Saçları tarama esnasında saçları çekmemeye özen gösterin. Çünkü saçları çekmek köküyle birlikte koparabileceği için orada yeni saç çıkmasına engel oluşturabilecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Genç Kalmanın Sırları 2
Beyin Zarı İltihabı (Ensefalit) Tedavisi Nasıl Yapılır?
Güne Zinde Başlamanın Yolu YOGA
Boyun ağrısı için eğzersizler
Sağlıklı gıda tüketiminin 5 anahtarı
Bel Egzersizleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.