SAÇ NEDEN DÖKÜLÜR?
Kişinin özgüveni üzerinde hatırı sayılır derecede önemli olan saçların dökülmesi birçok etkene bağlı olabiliyor. Sürekli düşen, incelen ve kaybolan saçlar saç dökülmesini gösterir ve yavaş yavaş kafa derisinde saçsız bir alana yol açabilir. Saç dökülmesi ve hatta kellik tedavisi günümüzde ekim, saç dokuma gibi yeni tekniklerle değişik şekillerde yapılabiliyor olmasına rağmen belki de en güveniliri kür tedavisi ya da şifalı otları kullanmak gibi birçok doğal bir tedavi yöntemi ile de tedavi edilebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Nedeni ne olursa olsun saç dökülmesi tedavisinde öncelikle saç dökülmesini tetikleyici etken ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır. Bu nedenle ilk etapta kendi içinde kişinin- saç kaybını önlemek için- saç dökülmesinin nedenlerini bilmesi arzu edilir.

SAÇ DÖKÜLMESİNİN NEDENLERİ
Saçlar folikül olarak bilinen kafatasındaki küçük ceplerde oluşur. Folikülden gelişen papilla olarak isimlendirilir. Papilla hücrelerin belirli bir grubun yardımıyla keratin aminoasitlerine dönüşerek saç üretir. Keratin saç yapan bir protein türüdür. Keratin üretimi yüksek oran olduğunda saç büyümesi daha fazla olacaktır. Üretim hızı da, bir kişinin diyet yoluyla sağlanan hayati besin miktarına bağlıdır. Vitamin ve diğer besinler yeterli miktarda sağlanırsa, saç ancak normal hızda büyür. Fakat yeterli protein alımının olmadığı durumda saç büyümesini durur, diğer yandan vitamin ve besin eksikliği de eklendiğinde saç zayıflamasına bağlı saç dökülmesi ve en nihayetinde kellik meydana gelir. Bu nedenle saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden biri besin yetersizliğidir. Elbette saç dökülmesinin başka nedenleri de vardır. Şimdi bunları sıralayalım;

Sponsorlu Bağlantılar

 • B6 vitamini, folik asit, kalsiyum eksikliği
 • Stres
 • Uzun süreli hastalık
 • Yanlış veya düzensiz saç temizliği
 • Kalıtım
 • Kirlenme, çevresel tehlikeler
 • Saça değişik kimyasalların uygulanması (saç düzleştirme, boyama, saç boyaları vb)
 • Zayıf kan dolaşımı

SONUÇ OLARAK: Sıralanan faktörlere baktığımızda belki de en önüne geçilemeyecek olanı kalıtım(ırsi)’dır. Fakat kalıtımsal da olsa en azından diğer faktörler elimine edildiğinde bir dereceye kadar yavaşlatılıp durdurulabilmektedir. Saçınıza gereken ilgiyi gösterin, saçlarınızın sizle kalmak istediğini göreceksiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  nazlı bilgin

  Açıkcası Saç dökülme probleminden muzdarip bir kişi olarak Restorex kullanıyorum. İçerisinde saç için gerekli olan ne varsa mevcut. dökülmelerimi engelleyen ve yeni saçlarımın çıkmasını sağlayan tek ürün. çok memnunum. farklı önerileri olan varsa paylaşalım.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Göz Ağrısı Nedenleri
Arpacık
YÜKSEK ATEŞ NEDİR? HANGİ DURUMLARDA ATEŞTEN SÖZ EDİLİR?
Pitiriazis
UYKUSUZLUK BELİRTİLERİ NELERDİR?
Yağlar
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.