SAÇ EKİMİSaç Ekimi

Saç ekim işleminde saçlı deriden küçük birimler (greyfler) halinde alınarak saçsız veya seyrek olan yerlere transferi yapılır.

Eğer saç ekim merkezlerine gittiğinizde yapılan ön muayene sonrası saç ekimin sizin için iyi bir seçenek olduğuna karar verildiyse, bundan sonra yapmanız gereken bu işte tanınan ve yeterinde profesyonel deneyime sahip bir yerden saç ekimini yaptırmanız olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Saç dökülmesi hakkındaki gerçek

Kellik genellikle saç derisindeki kan dolaşımının yetersiz oluşu, vitamin eksiklikleri, kepeklenme ve hatta fazla şapka giyme gibi değişik sebeplere bağlanmaktadır. Ancak bu teorilerin hepsi çürütülmüştür. Ya da dedesinin ke olduğuna bakarak kendi saçının döküleceğini söylemek veya 40 yaşına kadar dökülmediyse bundan sonra da dökülmez şeklinde bir düşünce içerisine girmek de yanlıştır.

Saç dökülmesi öncelikle aşağıdaki etkenlerin bir kombinasyonundan etkilenir:

 • Yaşlanma
 • Hormonlar değişiklik
 • Kelliğe ilişkin aile öyküsü

Bir kural olarak, saç dökülmesinin erken yaşlarda başlaması, daha çok kellik anlamına gelmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Saç dökülmesi aynı zamanda yanık veya travma gibi nedenlerden de kaynaklanabilir. Bu durumlarda saç ekme ameliyatları rekonstrüktif bir tedavi olarak uygun görülür. Bu nedenle sigorta kapsamında değerlendirilebilir.

Saç ekiminden beklentiler

Saç nakli ameliyatından sonra, kafa derisi çok hassas olabilir. Bu nedenle birkaç gün boyunca ağrı kesici ilaçlar almanız gerekebilir. Doktorunuz tarafından en az bir veya iki gün için kafa derisi üzerinde cerrahi bir pansuman giymeniz gerekli görülebilir. Aynı zamanda ameliyatı takiben birkaç gün boyunca kullanmanız için bir antibiyotik ve / veya anti-enflamatuar ilaç reçete edebilir. Çoğu insan saç ekim işleminden iki ile beş gün sonrasında işine dönebilmektedir.

Ameliyat sonrasında iki-üç hafta içinde, nakli yapılan saç kılları dökülecektir. Ancak birkaç ay içinde yeniden çıktıkları ve uzamaya başladıkları görülür. Saç ekimi yapan çoğu insanda altı ile dokuz ay arasında ekilen saçın yaklaşık %60’ı çıkmış olmaktadır. Bazı cerrahlar bu süreçte “minoksidil” kullanılmasını da önererek nakli yapılan saçın daha hızlı çıkmasının teşvik edildiğini düşünmektedir.

saç ekimi Riskler ve Tedavi MaliyetleriRiskler ve Tedavi Maliyetleri

Saç ekiminin maliyeti büyük ölçüde nakledilen saç miktarına bağlı olacaktır ve sigorta kapsamında ödenmemektedir.

Her cerrahi işlemde olduğu gibi, saç ekimi işleminde de kanama ve enfeksiyon gibi riskler taşır. Saç nakli ile ortaya çıkması muhtemel diğer riskler arasında yara oluşumu ve çıkan saçın doğal görünüme sahip olmamasıdır.

Yeni saç çıkmaya ve uzamaya başladığında bazı insanlarda “folikülit” olarak adlandırılan kıl folikülleri iltihabı yaşanabilmektedir. Bu sorun antibiyotik ve diğer baskılayıcılar ile ortadan kaldırılabilir. Başka bir potansiyel risk ise nakli yapılan saçın şok edici şekilde ani dökülmeye uğramasıdır. Neyse ki, bu saç dökülmesi nadiren kalıcı olmaktadır.

Eğer saçınızın dökülmesi veya seyrekleşmiş olması rahatsız edici ise sizin için, saç ekimi önemli ölçüde özgüven sağlayacak ve kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Unutmamanız gereken çıkan yeni saçın da sizin saçınız olduğudur. Sadece transfer ile çıktığı yer değiştirilmiştir.

Riskleri en aza indirmek ve ameliyat başarısını artırmak için saç ekiminin sadece sağlığınızın iyi olduğu bir zamanda yapılması önerilmektedir. Saç ekimi yapılmadan önce potansiyel riskleri ve yararlarını iyice öğreniniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  mrb…ben 28 yasında 10 yıldır erkek tipi kellik olan hastalığımla savas veriyorum tepe bölgemde asırı seyreklik gözle görülür acıklıklar var bir uzman hekim tarafından teshis edilmişti 3 yıl önce..annem hergün mezoterapi masajı yapıyor bir ay oldu bir tane sivilce çıktı bugün bu iyiyemi kötüyemi işaret ediyor.saç istiyorum ben ankaradayım lütfen beni yönlendirin yetti bu görüntü..çıtçıt kullanmaktan yoruldum.bu psikoloji çok kötü bir durum yasayan daha iyi anlayabiliyor.ektirme olursa suanki saclarımı kestirmek zorundamıyım ..

  Sağlık

  kel olacagımı nsl anlarım benım saclarım seyrek yasımda 18 dokuluyorda acaba kel olurmuyum babamda boyle bır sorun yok genetık degılmı dac dokulmesı

  Sağlık

  merhaba ben 3 ay önce saç ektirdim ama çok bariz bir görüntü yok acaba kaç ay sonra ekilen bölge biraz olsun kapanabilir.yani şu an daha erken mi tepeye ektirdim.cevap yazarsanız sevinirim teşekkürler

  Sağlık

  slm yaklasık 2 ay once fue yontemınde sac ektrdım donor alınan yerler dekı saclarım uzamıyor dıyer taraflar uzuyo ekım yapılan doktoruma gıttım bana sacını kazıttın dıye boyle olmus dedı devam edersem oraların kel kalacagını soyle dı uzatmamı onerdo 1 ay sonra gene geldedı suan yanlarım kel kel uzarmı kel kalırmıyım sorumu yanıtlarsanız sevınırım

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Göğüs Estetiği
Şeytan Tırnağı Nasıl Alınır?
Benler
Genital Bölge Estetiği
Limon İle Kimyasal Peeling
Kaş Boyaması Nasıl Yapılır?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.