SAÇ EKTİRMESaç Ektirme

Sağlık ve vücut gibi birçok şey Allah tarafından bize belli bir süreliğine bahşedilmektedir diyebiliriz. Saç da bunlardan birisidir. Birçok kişi kaybettiği saçları için saç ektirme yöntemini tercih etmektedir. 

Eğer saçlarınızın seyrekleşmesi ve kellik sizi önemli derecede rahatsız ediyorsa, saç ektirme iyi bir düşünce olacak ve özgüveninizi arttıracaktır. İşlem öncesinde prosedürün artıları ve eksileri hakkında ilgili cerrahtan yeterli bilgileri alınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Saç ekimi nedir?

Saç köklerinizi başınızın dökülmeyen alanlarından alıp dökülmüş olana yere transfer etmeyi sağlayan bir cerrahi işlemdir. Doktorlar 1950’lerden beri ABD’de saç ekimi yapmaktadır.

Saç ektirme işlemi genellikle özel doktor ofislerinde ve özel muayenehanelerde gerçekleştirmektedir. Saç ektirme işlemine geçmeden önce doktorunuz baş bölgesine güzel bir şekilde temizler ve daha sonraki işlemlerde ağrı hissetmemeniz için uyuşturma amaçlı enjeksiyonlar yapar.  Ardından yaklaşık 10 santimlik şeritler alır ilgili bölgeden. Bunları ayrı bir kenara alarak kafa derisini kapalı şekilde tutar. Ayrıca saç alınan ilgili bölge hızlı bir şekilde etraftaki diğer saçlarla kapatılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha sonra cerrah şeritler halinde almış olduğu kılları 5 yüz ila 2000 ince greyft şeklinde böler.

Başınızda kellik olan yere alabileceğiniz greyf sayısı, saçınızın tipine, kalitesine, rengine ve alan büyüklüğüne bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

 Saçsız bölgeye aktarılacak grefler temizlenip hazırlandıktan sonra, uygun ekipmanlar kullanılarak ilgili baş bölgesi önce uyuşturulur daha sonra greftler için küçük boşluklar oluşturulur.

Aktarılacak saç kökü sayısına bağlı olarak saç nakil işlemi yaklaşık 4 ila 8 saat arası sürebilir. Eğer eklediğiniz saçlarınız tekrar dökülürse ya da daha kalın ve daha yoğun saç isterseniz daha sonra ekstradan yeni seanslar da yapılması gerekebilir.

İşlemden beklentiler ve sonrası

Saç ekim işleminden sonra kafa derisi daha hassas hissedilebilir. Bu nedenle birkaç gün boyunca ağrı kesici ilaçlar almanız gerekebilir. Ayrıca işlemden sonraki bir ya da iki gün boyunca kafa deriniz bir bandaj ile kaplı olacaktır. Bunun yanında bir antibiyotik ya da antienflamatuar ilaç da birkaç gün boyunca kullanmanız gerekir görülebilir. Saç ektirme işlemi yaptıran erkeklerin çoğu 2 ila 5 gün sonrasında günlük normal işlerine geri dönebilmektedir.

Saç Ektirme Nasıl Yapılır

Ekim işleminden 2 ile 3 hafta sonra muhtemelen ekilen saçların çoğu dökülecektir fakat bir ay içerisinde bu dökülen saçların yerine yenileri çıkmaya başlar. Çoğu kişide ekilen saçların yüzde altmışı 6 ile 9 ay arasında çıkar. Bazı saç ekim uzmanları saç ekiminden sonra saçların çıkmasını hızlandırmak için minoksidil kullanılmasını da önermektedirler. Ancak ne kadar etkili olduğu henüz net değildir.

Riskler ve maliyet

Saç ekim işleminin maliyeti transferi yapılacak saç kökü sayısına ve alanın genişliğine bağlı olarak değişiklik gösterir. Yaklaşık bir değer vermek gerekirse 4000 ile 10000 arası gibi bir rakam verilebilir. Saç ekimi işlemi sigorta kapsamında yapılmaktadır.

Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi saç ekimi işleminde de bazı riskler bulunmaktadır. Bunlar arasında kanama ve enfeksiyon öne çıkmaktadır. Ayrıca kafa derisinde yara oluşumu ve ekilen saçların doğal olmayan bir görünüme sahip olması da karşılaşılabilecek riskler arasındadır.

Saç köklerinden yeni kılların çıkmaya başlaması ile birlikte saç derisinde inflamasyon ve enfeksiyon oluşumu baş gösterebilir. Buna folikülit denir. Antibiyotikler çoğu zaman bu problemleri çözebilmektedi. Bir diğer saç ekim riski ise ekilen saçların aniden dökülmesidir.  Fakat bu şekilde bir dökülme çoğu zaman kalıcı olmamaktadır.

Bunlar ve buna benzer riskler konusunda işlemden önce ilgili uzman ve doktorla konuşun ve danışın. Doktorunuz avantaj ve dezavantajlarını sıralayarak saç ekim cerrahisinin sizin için iyi bir seçenek olup olmadığı konusunda size bilgi verecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    sacımın yanları bırazda onlerı dokuluyor protest sac ıyımıdır protest sac yapan arkadaslar bılgı verebılırmı omru nekadardır ve neye mal olur

    Sağlık

    teşekkürderim çok güzel bilgiler

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Lazer-Epilasyon Öncesi Ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sivilcelerden Kurtulmak
Kalıcı Epilasyon ( epilation )
Burun Estetik Girişimleri ve Yakup Avşar
Ameliyat İplikleri
Lazer Epilasyon Fiyatlandırması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.