SAÇ VE CİLT İÇİN HİNT YAĞISaç İçin Hintyağı

Hintyağı içindeki zengin içeriği sayesinde birçok pahalı güzellik ürününün yerine tercih edilen eski doğal bir cilt bakım ürünüdür.

Hint yağının içinde doğal anti-bakteriyel ve anti-mantar özelliklerinin yanı sıra E Vitamini, mineraller, proteinler, omega 6 ve 9 gibi faydalı yağ asitleri bakımından da zengindir. Olağanüstü şekilde yüksek “risinoleik asit” oranı ile cilt ve saç için oldukça faydalı bir tedavi seçeneği olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Hint yağı, geleneksel akne ve diğer cilt hastalıklarının yanı sıra, saç dökülmesi ve döküntüler için de kullanılmaktadır.

Doğal Saç Büyümesi için Hint Yağı

Hint yağı saç derisinde hem saç dökülmesi için hem de diğer sorunlar için etkili bir çözüm sağlar. Anti-bakteriyel ve anti-mantar özellikleri sayesinde follliculitus, kepeklenme, kafa derisi enfeksiyonları gibi bir dizi saç derisi problemine çözüm sağlar. Ayrıca içindeki “risinoleik asit” sayesinde saç derisinde kan dolaşımını arttırır ve saçlarının büyümesini teşvik eder. Risinoleik asit ayrıca saç derisinin PH’ını dengeleyerek saçtaki doğal yağlanmayı sağlar.  Bunun yanı sıra bazı sert kimyasallar içeren şampuan ve sabunların oluşturulmuş olduğu hasarı da tersine çevirir. Ayrıca Hint yağı saçtaki keratini destekleyerek saçın daha güçlü olmasını daha yumuşak olmasını ve daha az kıvırcık olmasını sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

3 kat daha hızlı büyüme

Saçlarımda Hint yağını kullanıp da saçlarının eskisine göre 3 ile 5 kat daha hızlı büyüdüğünü söyleyen birçok insan var.  Bu durum Hint yağının ne kadar etkili ve faydalı olduğunu göstermektedir.  Ayrıca saçları dökülen insanlar Hint yağını kullanıldığında saç dökülmelerini yavaşladığını yeniden çıkmaya başladığını ve daha da güçlendiğini ifade etmişlerdir. Hint yağının saç büyümesini etkisini gösteren bir bayan, normal Hint yağını kullanmadan önce saçlarının bir ayda yaklaşık bir santim uzadığını söylemiştir,  Hint yağını bir ay kullandıktan sonra ise bu uzama miktarının yaklaşık iki santimi bulduğunu söylemiştir. Bir sonraki ay yine Hint yağına devam etmiş ve tekrar aynı olumlu sonucu gözlemlemiştir. Saçlarının daha hızlı büyüdüğünü ve daha kalınlaştığını ifade etmiştir. Hint yağının etkisini gösteren bu ve buna benzer birçok gözlem bulunmaktadır.

En iyi Hint yağı çeşidi hangisidir?

Hint yağının kullanımı ile ilgili birden fazla seçenek bulunmaktadır. Kendi tarifinizi hazırlayıp kullanabileceğiniz gibi hazır ürünleri de alabilirsiniz. Kendi ürünümü hazırlamak için genellikle Hint yağını başka sağlıklı bir yağ ve bitki ile karıştırırım. Hint yağı ile birlikte kullanacağımız ya rafine edilmemiş ve soğuk preslenmiş Heksan olabilir. Hint yağı çok kalın ve yapışkan olduğu için yanında “jojoba” ya da “argan” yağı ile uygulanması daha uygun ve kolay olur.

Hint yağının “Jamaican Black Castor oil” olarak adlandırılan oldukça özel bir türü de var.  En az Hint yağı kadar faydalı ve kuru ve kalın saçlar için daha etkilidir.

Hint yağı tedavileri saçta nasıl kullanılır?Hintyağı İle Saç  Bakımı

Saçlarınızda Hint yağını kullanarak aşağıdaki faydaları görebilirsiniz:

Günlük hayatta olduğu gibi her şeyin fazlası zararlıdır. Benzer şekilde Hint yağından da yeterli miktarda kullanmak gerekir.  Hint yağını ekleyeceğiniz diğer yağlar ise tercihinize kalmıştır. Genellikle haftada bir ya da iki defa kullanılması yeterlidir. Hint yağıyla yapılan uygulamanın ıslak saçtan ziyade nemli saçlar daha etkili olduğu belirtilmektedir. Bu amaçla bir sprey şişesindeki su kullanılarak saç nemlendirilebilir.  Hint yağının tam etkisi için birkaç saat bekletilmesi ya da gece boyunca saçta kalması önerilmektedir. Hint yağını saça uyguladıktan sonra bir havlu veya benzer kumaş ile örterek yastık ve diğer çamaşırların kirlenmesi önlenebilir. Özellikle doğal şampuanlar ile çıkarılması güç olabilir. Bu nedenle az miktarda kullanılması hem saç tarafından emilimini kolaylaştırır hem de temizliğini daha rahat yapmanızı sağlar. Hatta bazen şampuan kullanmanıza ve yıkamanıza bile gerek kalmayabilir. Şampuan kullandığınızda ise doğal şampuan ya da çamur şampuanı tercih edebilirsiniz. Diğer alternatif yol ise bir yumurtayı çırptıktan sonra saç yumuşayıncaya kadar masaj yaparak sürmektir. Uygulama saçını yumuşamasını sağlamakla birlikte aynı zamanda beslenmesini sağlar. Uygulanması biraz zahmetli olduğu için banyoda yapılması işinizi kolaylaştırır. Hint yağının çıkarmanın başka bir yolu ise duş almadan önce saç kremini uygulamaktır.  Ardından yine şampuanla son yıkama yapılabilir.

 Hint yağı veya başka bir bitkisel ürün kullanmaya başlamadan önce bileklerinizde denedikten sonra bir reaksiyon gerçekleşmezse ondan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.  Reaksiyon gerçekleşme ihtimali her ne kadar düşük olsa bile yine de bu denemeyi yapmakta fayda var. Hint yağını aynı zamanda saç büyüme serumu ile birlikte kullanıldığında ise yine mükemmel sonuçlar elde edilebilmektedir. Serumu saçı nemlendirmek için öncelikle kullanıp harcından hintyağını uygulama daha etkili olacaktır. Eğer saç dökülmesinin nedeni içerden bir problem ise, dışarıdan Hint yağını uygulamanın yanı sıra vücudu yeterli ve dengeli beslemenin ve hormonal olarak tedavi ettirmenin de önemini belirtmek gerekir.

İPUCU: Kirpik büyümesine yardımcı olması için geceleri az miktarda hint yağı kullanılabilir. Bu aynı zamanda kirpik büyüme serumu tarifinin de bir parçasıdır.

Hint yağını tek başına veya diğer yağlarla birlikte değişik kombinasyonlarla kullanabilirsiniz. Deneyerek sizde en etkili olan tarif ulaşabilirsiniz. Favori karışımlardan birisi şudur:

  • 3 yemek kaşığı Hint yağı
  • 1 çorba kaşığı Jajoba Yağı
  • 1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı

Hint yağı talimatları

Malzemeleri koyu renkli damlalık bir şişenin içinde karıştırın. Daha sonra sallayarak karıştırın.

Damlalık ile karışımı saç derisine uygulayın. Saçı yanlara atıp damlaların saç derisine ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde saçınızı kısım kısım ayırarak yağı tüm kafa derisine yayacak şekilde uygulayın.

Yağ damlama işlemi bittikten sonra yaklaşık 5 dakika boyunca hem yağın tüm saç derisini kapladığından emin olmak hem de kan dolaşımını arttırmak için masaj yapınız.

Not: Saçınızın uzunluğuna bağlı olarak 5 kez veya daha fazla yeterli gelecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Şeker Kullanarak Ölü Cildi Temizleme
Yüz Yogası İle Alın Kırışıklıklarını Azaltma
Sağlıklı Kirpikler İçin Onları Besleyin
İyi Bir Makyajın İncelikleri Nelerdir?
Yüze Peeling Nasıl Yapılır
MAKYAJIN 7 HİLESİ İLE KUSURSUZ GÜZELLİK
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.