Sponsorlu Bağlantılar

Saç Kaşıntısı:
Saç kaşıntısı saç derisinde meydana gelen sorunlardan kaynaklanmaktadır. Özellikle yetişkinlerde çok sık karş

 • Görünür bir kızarıklık,
 • Belirli yerlerdeki boncuk tarzı sivilceler,
 • Saç derisinde oluşan döküntüler

Aniden şiddetli kaşıntıyla birlikte ortaya çıkmaktadır.

Saç Kaşıntısı Neden Olur?
Saç kaşıntısının yaygın nedeninin yağlı ciltlerde saç derisinin aşırı yağlanmasına bağlı olduğuna inanılmaktadır. Bunun yanı sıra; kepek(Seboreik Dermatit) , enfeksiyonlar, enflamasyonlar(iltihabi vakalar), parazit istilası(baş biti), otoimmün bozukluklar ve daha ciddi alerjik nedenler de saç kaşıntısına neden olmaktadır. Saç kaşıntısına neden olan diğer durumlar ise,

Sponsorlu Bağlantılar

 • Saç derisindeki akneler,
 • Alerjye neden olan saç boyaları,
 • Banyoda aşırı sıcak suyla duş almak,
 • Egzema,
 • Mantar rahatsızlıkları,
 • Hipotiroidizm
 • Lupus,
 • Sedef hastalığı,
 • Stres,
 • Anksiyete,
 • Güneş yanığı şeklinde sıralanabilmektedir.

Saç kaşıntısının şiddeti sıklığı ve süresi kaşıntıyı oluşturan nedene bağlıdır.Saç kaşıntısı sadece saçlı kısımda hüküm sürüyor olabilir. Boyun ve alt boyun bölgelerini tutan bir kaşıntıyla karşı karşıya kalmanız da mümkündür. Bütün bu sorunların kaynağının tespiti çok önemlidir. Çünkü tedavi bu kaşıntıların altında yatan sebeplerin bulunmasına bağlıdır.

Saç kaşıntısı Tedavisi:
Kaşıntının kaynağının tespiti tedavisi açısından önemlidir. Alerjik sorunlara bağlı olan saç kaşıntıları genelde kısa sürede iyileşmekte ve geriye her hangi bir iz bırakmamaktadır. Dermatit kaynaklı saç kaşıntıları ise sürekli ve iyi bir saç bakımıyla son bulmaktadır.  Saç kaşıntısının tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem de tuzlu suyla banyo yapmak veya kükürtlü sabunla saçların ovalanmasıdır. Çeşitli çamur banyoları, şifalı kaplıcalar ve şifalı bitki kürleri ise gerçekten faydalı tedavi yöntemlerindendir.

Dikkat!!! Bazı sıra dışı vakalarda saç derisi çokça kaşındığından yara olmaktadır. Bu yaradan saç derisine veya daha alt tabakalara mikroplar ve mantarlar yerleşmektedir. İşte bu durum ciddi sorunlara neden olacaktır. Size tavsiyemiz kaşıntılı durumlarda kaşıntıyı baskılayıcı önlemleri almanız ve saçlarınızı temiz tutmanızdır.
Kaşıntı hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız. Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları
Sağlık
1 Temmuz 2011

bendede ciddi şekilde saç kaşıntı var belirttiğiniz gibi ne yapmalıyım bu konuda beni yönlendirirseniz memnun olurum

Sağlık
6 Eylül 2011

kükürtlüli sabun demişsiniz ama o daha fazla kaşıntı yapıo yağlanmayı giderio bu seferde saç keçe gibi kalıo daha fazla dökülüyo

Sağlık
26 Nisan 2012

benim hergün çok sık saçlarım kaşınıyo kaşı kaşı yara oluyo çok rahatsız oluyorum bu durumdan dolayı:(

tolga durdağı
19 Ekim 2013

benım sacımda küçük sivilceler cıkıyo ve gun ıcerısınde cok kasıntı oluyo dokulmlerde basladı sacta

gülce
26 Ekim 2013

iyi çalışmalar kolay gelsin saçımın arka kısmında saç kıran olmus büyürmü tedavi olarak ne yapmalıyım yaılmaması için yardımınız için şimdiden tessekkurler.

halil
8 Haziran 2014

sac köklerim ara ara kasiniyor ve kasınmalar sonrasında sac dokulmeleri artıyor bu konuda bana neler yapmam gerektigini bildirirseniz sevinirim.

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız

Google Sayfamızı Beğenir misiniz?
.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Polen Alerjisi
Soya Alerjisi
Arı sokması
Arı Alerjisi
Alerji Nasıl Tedavi Edilir
Alerji Tedavisine Dikkat!!!
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.