SAÇINIZA GÜZEL ŞEKİL VERMENİN KURALLARI

          Saça şekil verme kurallarını öğrenmeden önce, uygun saç rengi ve modelini seçmeyi öğrenmeliyiz. Bu hususlara dikkat etmeden yapacağımız saç modelleri ne kadar güzel olursa olsun; yüzümüzle barışık olmayacağı için güzel durmayacaktır. Saç rengimizi ve modelimizi seçerken, uymamız gereken bazı altın kurallar vardır. Şimdi bunlara bir göz atalım.

Sponsorlu Bağlantılar

HANGİ YÜZE HANGİ SAÇ MODELİ?

Güzellik uzmanlarına göre yüz hatlarınız kemikli, belirgin ise size hareketli saçlar iyi gidecektir. Elmacık kemikleriniz belirgin ise ve göz çukurlarınız büyük ve derinse; saçınızın yanlarından bırakacağınız dalgalı bukleler veya hareketli kâküller size daha enerjik bir atmosfer, daha genç bir görünüm kazandıracaktır. Yapacağınız makyajı da mutlaka bu temaya uydurmalısınız. Söz gelimi, parlak ve canlı renkler kullanarak yapacağınız far ve allık size şahane bir görüntü kazandıracaktır. Çene yapınız sivri ve çıkıntılı ise size gidecek saç modeli kesinlikle uzun saçlardır. Kısa saç modellerinden aman uzak durun.

Sponsorlu Bağlantılar

Yüzünüz düz, hatlarınız belirgin değilse veya yüzünüz doğal bir görünüm içerisindeyse; dalgalı, hareketli saçlar yüzünüzü ikinci plana düşürecektir. Bu yüzden düz saç modellerini tercih etmelisiniz. Kısa, küt saçlar da yüzünüzü daha ön plana çıkaracaktır.

SAÇ RENGİMİ NASIL BELİRLEMELİYİM

Saç renginizi belirlerken, saçınızın orijinal rengine sadık kalmayabilirsiniz. Boya teknolojisindeki ilerlemelerle her türlü renkler saçınıza uygulanabiliyor. Boyanın ilk katında orijinal saç renginiz kapatılmasa bile ikinci katında mutlaka kapatılacaktır. Gel gelelim boya renginizi seçiminizde mutlaka dikkat edilmesi gereken başka kurallar var. Öncelikle yaşınız ve bu yaşınızdan daha yukarı mı; daha aşağı mı görünmek istiyorsunuz, buna karar vermelisiniz. Her yaşa, her renk saç boyası gider. Ama tonları önemlidir. Daha genç bir görünüm için seçtiğiniz rengin koyu ve parlak tonlarını kullanın. Daha olgun bir görünüm içinse; açık ve pastel renkleri kullanın. Saçlarda diğer moda ve giyinme kurallarının aksine; açık ve pastel renkler daha dikkat çekicidir. Ama bulunduğunuz yaş ve görünmek istediğiniz yaş bu tona uygun değilse; saçlarınız sizi olduğunuzdan daha büyük gösterecektir.

İNCE AYRINTI: SAÇ ve KAŞ RENKLERİNİN UYUMU

Ayrıca; saç renginizle kaş renginizin uyumuna dikkat edin. Kaşlarınız, saçlarınıza en yakın kıllardır. Saçlar ve kaşlar arasındaki ton farkı çok kötü ve bazen da komik bir görüntüye sebep olacaktır. Bu yüzden seçeceğiniz saç rengi, kaşlarınızın rengiyle uyum içinde olmalıdır. Kaşlarınız çok koyu ve seçeceğiniz saç rengi ve tonu çok açıksa, kaşlarınızı biraz daha incelterek ve aşağı doğru kavis vererek bu soruna bir çözüm bulmuş olursunuz.

SAÇA ŞEKİL VERMEDEN ÖNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Saçlarımıza şekil verirken yaptığımız en büyük hata, onlara ıslakken şekil vermek. Uzmanlara göre saça şekil verme kurutmayla başlar! İstediğiniz saç sitiline önceden karar vermelisiniz. Denediğiniz saç sitilini birkaç gün üst üste uygulayın. Saçlarınızın o saç sitiline alışmasını sağlayın. Yapmak istediğiniz saç modelini banyoda saçınızı yıkarken de deneyin. Şampuan veya saç kremiyle saçınıza deneyeceğiniz model gibi şekil verip biraz bekletin. Saçlarınızda tasarlamak istediğiniz şekil, dolgunluk ve hacimli görünüm için; kullandığınız fırçadan, kurutma şeklinize kadar bütün ayrıntılar mühimdir.

Eğer düz ya da hafif dalgalı bir saç modeli yapacaksanız, saçlarınızı kuruturken fırça kullanmayınız. Havlu, fırça yerine kurutma işlemi yaparken doğal el hareketlerinizden faydalanın. Başka bir püf nokta ise: Saçlarınızda daha dolgun bir görünüm için, saçlarınızı kuruturken dipten dışarıya doğru bir yol izlemelisiniz. 

BANYODAN SONRA SAÇLARINIZIN DİNLENMESİNE İMKÂN VERİN

Saçlarınızın fazla nemini banyodan çıktığınızda mutlaka alın. Saçlarınız için, onların eksik yönlerini tamamlayıcı uygun bir serum kullanın. Ve bu serumu banyodan en az üç beş dakika sonra yapın. Banyodan çıkar çıkmaz saçınıza herhangi bir şey uygulamayın. Temizlenmiş saç diplerinizin biraz hava almasını, kendi halinde kalmasını sağlayın.

Bu ayrıntılardan sonra, nemini alıp tamamen kuruduğundan emin olduğunuz saçlarınızı istediğiniz yönde ister parmaklarınızdan yararlanarak ister fırça yardımıyla ayırın. Saç şeklinizin kalıcılığını artırmak için bir miktar sabitleyici ürün kullanabilirsiniz. Ama bu ürünlerin saçınızda uzun süre kalmamasına dikkat edin. Bu ürünler ne kadar itinayla yapılmış olursa olsun, saç derinizin nefes almasını ve saç derinizdeki kan dolaşımını engelleyecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Burun ve Üst Dudak Arasındaki Kırışıklıklar
Yüzdeki Çillere Bitkisel Tedavi
Çil Tedavisi
Evde Cilt Toniği Hazırlamak
Kaş Arası Çizgiler Kırışıklıklar
Erken Gelen Kırışıklıklardan Kurtulun
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.