SAÇKIRANA NE İYİ GELİRsackiran-ne-iyi-gelir-nasil-gecer

Bölgesel saç dökülmesi herkesin bildiği gibi deri enfeksiyonlarından kaynaklanır ve nasıl göründüğünü bilinir. Deri enfeksiyonlarına ise genellikle mantarlar neden olur.

NEDENLERİ

Sponsorlu Bağlantılar

Ana suçlu kolayca bulaşabilen mantarlardır ve bu nedenle, yeterince uzun süre dayanabilirler. Yaşadığı ortama göre çeşitli türleri bulunabilir. Saçkırana neden olan mantar türü ile doğrudan temas hastalığın ilk nedenidir. Yani hastalıklı olan bir kişinin aşağıdaki eşyaları kullanılırsa diğerine kolaylıkla geçebilir.

 • Havlu
 • Fırçalar
 • Tırnak makası
 • Çorap
 • Tarak
 • Kıyafetler

Bunun dışında evde beslenen hayvanınız da herhangi bir mantar hastalığı taşıyorsa, bu, sizi de etkileyebilir.

Atletler ve sporcular mantar ile etkilenen zeminde antrenman yaptıklarında bu hastalığı kapabilirler. Bunun dışında immün yada bağışıklık sistemi zayıf olan kişide de saçkıran daha sıklıkla görülmesi muhtemeldir. Diyabetli kişileri de bu tür mantar enfeksiyonunun etkileme olasılığı daha yüksektir.

Sponsorlu Bağlantılar

BELİRTİLER

Saç, yüz yada vücudun herhangi bir yerinde bölgesel kıl dökülmesi kaşıntılı kırmızı halkalar yada yamalar şeklinde görünür. Diğer belirtiler arasında;

 • Halkalar daha da büyüyebilir ve irin görülebilir.
 • Şayet hastalık kafa derisinde ise cildinizin dikenli gibi olduğunu fark edebilirsiniz. Ve saç kaybı olur.
 • Kafa derisinde beyaz renkli pullanma, sarı irin ve şişmiş alan görülmesi.
 • Ayak parmakları arasında ise kuru, kırmızı ve kabarık döküntüler, tahriş ve aşırı kaşıntı

Saçkıran aslında kırmızı yüzük gibi döküntülere neden olsa da bazen halka içinde beyaz pullar gibi göründüğünü fark edebilirsiniz. Şişman olmanız, aşırı egzersiz, sıkı giysiler vb saçkıranın öfkesini artırabilir.

PEKİ NASIL KURTULURUM?

Saçkırana neden olan mantarlar ise insan ve hayvanların derileri üzerinde yaşar. Döküntü şeklinde belirti vermesinin yanı sıra halka şeklinde görünür ve son derece bulaşıcıdır. Hastalık nemli bölgeleri sevdiğinden dolayı insan derisinde nemli bölgelerde yaşar.

Saçkıran iki şekilde yok edilebilir. İlkin doğal yollar ardından da eğer durum çok kötüyse ilaç kullanma yoluna gidilebilir.

DOĞAL YOLLAR

1) ÇAY AĞACI YAĞI

Ciltle ilgili diğer sorunlarda da sıkça başvurulan bir çözümdür. 5 yemek kaşığı çay ağacı yağı ve 4 yemek kaşığı suyu bir fincan içine koyun. Pamuğa sıvıyı emdirdikten sonra ilgili alana dokundurun. Çay ağacı yağını günde 3 defa uygulayın. Kafa derisi için çay ağacı yağı ile çay ağacı şampuanı kullanırsanız harika sonuçlar elde edersiniz.

2) ALOE VERAsackiran-aloe-vera

Aloe Vera’yı ortadan ikiye kesin. Hastalıklı bölgeye sürün ve 10 dakikadan fazla tutun. Sakinleştirici etkisi sayesinde mantarı yatıştıracaktır. Saçkıran gidene kadar Aloe Vera uygulayın.

3) SİRKE

Tuz ve sirke katırın ve pamuk yardımı ile etkilenen alana uygulayın. Kaşıntıyı azaltacak ve saçkıranın yok olmasını sağlayacaktır.

4) PAPAYA TOHUMU

Papaya tohumlarını alın ve ezin. Sonrasında saçkıranlı bölgeye sürün. Ezilmiş tohumlara bir parça sirke de katarak etkisini güçlendirebilirsiniz. Bir günde iki kez bu yöntemi uygulayın. Kesinlikle etkili bir yöntemdir.

Şaşırtıcı şekilde iyi etki eden ama garip bir yöntem ise gençlerin kullandığı tırnak cilasıdır. Bazı kimseler ise sarımsak, zerdeçal veya üzüm meyve ekstresi kullanır.

REÇETESİZ İLAÇLAR KULLANARAK GİDERME

Saçkıran ile mücadelede etkili bir rol oynayabilen piyasada birçok ilaç vardır. Doktorunuza danışmadan kullanabileceğiniz için son derece güvenlidir.

Klotrimazol İçeren Kremler

Klotrimazol içeren krem saçkırana karşı çok etkilidir. En yakın eczanelerde bulabilirsiniz. Bu krem kaşıntı, kızarıklık ve ağrıyı azaltır. İlacı tam olarak kullanma prosedürüne uygun olarak kullanın. 2 hafta içinde mantar yok olacaktır fakat devam etmesi halinde fazladan 2 hafta daha kullanın. Klotrimazol içeren krem olarak Lotrimin AF kullanılabilir.

Miconazole İçeren Kremlersaçkıran- lotrimin

Mikonazol içeren krem üreten birçok şirket vardır. Günde 2 defa kullanılan bu kremi her gün aynı zamanda kullanın. Kremi etkilenen alanı kapsayacak şekilde sürün ve elinizi yıkayın. Kullanıp, iyi sonuç alacağınız bir kremdir.

ASLINDA BUNU ÖNLEMEK DAHA KOLAYDIR

Aşağıdaki bazı basit adımları takip ederek saçkıran gibi mantar enfeksiyonunu önleyebilirsiniz.

 • Cildinizin temiz ve kuru olduğundan emin olun. Bu, mantarın sizi etkileme olasılığını azaltır.
 • Temiz çorap ve iç çamaşırı kullanın. Başkasının giysi ve havlusunu paylaşmayın.
 • Daracık elbiseler giymeyin.
 • Başkası ile ciltle temas yaptıktan sonra duş alın.
 • Sık sık ellerinizi yıkayın.
 • Eğer mantar enfeksiyonu bildiğiniz biri varsa, ona, kullanması için ayrı havlu, giysi ve çarşaf verin.
 • Çarşaflarınızı düzenli yıkayın ve temiz yastık örtüsü kullanın.
 • Sağlıklı gıdalar ve vitaminler alarak bağışıklık sisteminizi güçlendirin. Bu, vücudunuza fazladan güç verecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hipertansiyon Nedir?
Diyet Değişikliği İle Jet Lag Nasıl Engellenir
GAPO Sendromu
Dil Karıncalanması Nedenleri
Cilt Morarması Nedenleri
Dirseğim Çıktı Ne Yapmalıyım?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.