SEVİMSİZ SAÇ DÖKÜNTÜSÜ: SAÇKIRAN
Saç kıran hastalığı, saçın veya sakalın herhangi bir bölgesinde meydana gelen dökülmelere verilen isimdir. Tıp dilinde Alopesi areatada olarak bilinir. Enfekte bölgenin çevresi kırmızı, ortası beyaz, yuvarlak alanlardır. Mantar, kılların içersinde ilerleyip, bu kılların kırılmasına neden olur ve böylelikle, o bölgede kılsız veya az kıllı bir bölge oluşur. Saçlarda hoşa gitmeyen görüntüler oluşturur. Bu sebeple insanı psikolojik olara rahatsız eder.

Sponsorlu Bağlantılar

Saçkıran hastalığına mantarlar sebep olduğu için bu hastaların kullandığı tarağı, şapkayı, traş bıçağını, havluyu kesinlikle kullanmamak gerekmektedir. Bunlara dikkat edilirse saçkıran uzaktan uzağa bulaşmaz.

NEDENLERİ

 • Kıl diplerine yerleşen mantarların burayı tahrip etmeleri sonucu saç dökülmesi şeklinde ortaya çıkmaktadır.
 • Sinir gerginlikleri,
 • Aşırı stres,
 • Aşırı yorgunluk,
 • Bozuk hayat şartları ayrı bir saç dökülme sebebidirler.
 • Bağışıklık sisteminin bilinmeyen bir sebeple işleyişinin bozulması olabilir.
 • Hastalığın yenilen gıdalarla bir ilişkisi yoktur.

TEDAVİ
Yaygın saç kaybı durumunda güvenilir bir tedavi yöntemi yoktur. Doktorun verdiği ilaçlarında bir takım yan etkileri bulunabilir. Kortizon içeren haplar, PUVA dediğimiz bir ışık tedavisi uygulanabilir. Bazı losyonların kullanılması bazı kişilerde saçların çıkmasına neden olmaktadır. Bu amaçla kortizonlu ilaçları doktorunuz tavsiye edebilir. Hastalık kendiliğinde yavaş yavaş iyileşebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Dinimizde sadece ölüm ve yaşlığın tedavisi olmadığı belirtilmiştir. Buna dayanarak tabiat eczanesinden saçkıran hastalığı için birkaç tane etkili ve basit bitkisel tedavi yöntemini sizlere sunmak yerinde olacaktır. Şifalı olması temennisi ile..

 • Bir adet iri bir baş soğan mikserden geçirilerek bir tülbent yardımıyla suyu sıkılıp elde edilen özsuyuna aynı oranda zeytinyağı karıştırılıp hastalıklı bölgeye sürülür.
 • Bir miktar taze tütün yaprağı mikserden geçirilerek bir tülbent yardımıyla suyu sıkılıp elde edilen özsuyu hastalıklı bölgeye sürülür.
 • Söz konusu hastalıklı bölge hafifçe tahriş edilip bir diş sarımsak suyu ile tuz karıştırılıp bölgeye sürülür.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  bu maddelerden 3 tanesinide mi yapıyoruz yoksa sadece 1 tanesini mi yapıyoruz bunun cevabını verirseniniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim. en kısa zamanda bekliyorum.

  Anlatılanların tamamını uygulayınız. Geçmiş olsun.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
ASTIM TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Menenjit Nasıl Belirti Verir? Nasıl Tanı Konur?
Kalıcı Öksürük
GDO İçeren Ürünlerin Zararları Nelerdir
Fıtık
Kalça Ağrısının Nedenleri Nelerdir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.