Saçkıran Nedir?
Saçkıran; nedeni tam olarak belirlenememiş otoimmün rahatsızlıklardan biridir. Normal olan durumda vücut kendisini dışarıdan gelen tehditlere karşı koruyup bu tehditlere karşı savaş açarken “saçkıran Hastalığı”da, vücutta bulunan kıl kökleri düşman olarak algılanır ve buna bağlı olarak vücutta kıl olan bölgelerinde dökülmeler başlar. Bu döküntüler çoğunlukla baş bölgesinde olmakla birlikte sakal, kirpik, kaş ve diğer kıl çıkan bölgelerde de olabilir. Saçkıranda döküntüler çoğunlukla para şeklinde halka halka olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Saçkıran Neden Olur?
Yukarıda da değindiğimiz gibi saçkırana neyin neden olduğu tam olarak bilinmiyor fakat bu sorunu yaşayan hastaların neredeyse tamamı saç dökülmelerinin başlangıcının yaşamış oldukları yoğun stres sonrasında başladığını belirtmektedirler. Uzun süre stres altında kalmak, çok sevilen bir aile üyesinin veya arkadaşın kaybedilmesi, sınav hazırlığı nedeniyle yoğun kaygı çekmek, iş kaybetme korkusu yaşamak, vb. ağır strese sokan durumlar neticesinde saçkıran vakaları sıkça görülür.
Hastalığın nedeni üzerine şunu söylemek çok da yanlış olmaz; yaşanan ağır stres ve üzüntü nedeniyle otoimmün sistemin düşman algısını değiştirmesidir.

Saçkıranın Belirtileri Nelerdir?
Rahatsızlık başlamadan önce neredeyse hiçbir belirti göstermez; aniden ortaya çıkar, oldukça hızlı bir şekilde bölgesel kıl kayıplarına neden olur.
Saçkıranda karakteristik olarak para şeklinde halka şeklinde dökülmeler olduğu bilinir. Ancak saç dökülmeleri her zaman bu şekilde de olmayabilir. Bazı vakalarda neredeyse bütün saçların veya vücuttaki bütün kılların harita vari ilerlemelerle döküldüğü görülür.

Saçkıran Kimlerde Görülür?
Hastalık, kadında veya erkekte çok görülür, gençte veya yaşlıda çok görülür gibi bir ayrım yapmak mümkün değildir. 10 yaşından başlayarak toplumun neredeyse her bireyinde görülme ihtimali vardır. Bu hastalıkta belirleyici olan, stres ve kaygının yoğunluğu ve yaşanma süresinin uzunluğudur.

Sponsorlu Bağlantılar

Saçkıran Bulaşıcı mıdır?
En kestirme ve kesin cevap HAYIR! Bu hastalık asla bulaşıcı değildir.
Saçkıran bir mantar enfeksiyonu veya başkaca bir bulaşıcıya bağlı olmadığı için saçkıran olan bir insandan size saçkıran geçmesi mümkün değildir. Halk arasında “gittiğim berberden, kuaförden saçkıran bulaştı” gibi şeyler söylenir ama bu tamamen bilgisizlikten kaynaklanmaktadır. Gittiğiniz berberden saçınıza bir şeyin bulaşması mümkündür fakat bu kesinlikle saçkıran değildir.

Saçkırana yakalandım saçlarım tekrar büyüyecek mi?
Evet saçlarınıza tekrar kavuşacaksınız diyemiyoruz. Ancak genellikle saçlar sanki hiçbirşey olmamışcasına tekrardan eski sıhhatli günlerine dönebilmektedirler. Bazı durumlarda ten ve saç rengi tekrar eski haline döner ve her şey normalleşir fakat bazı durumlarda tekrardan başlayan kıl ve saç kaybı kısır döngüye girer ve hastalık içinden çıkılmaz bir hal alır. Genelde iyileşme de hastalık gibi ani ve hissettirmeden gerçekleşir. (not: Yazımızın sonunda saçkıran hastalığına şifalı bitki önereceğiz) . Diğer bazı durumlarda ise saç ve kıl tekrar gelse de eski sağlığında ve görünümünde değildir. Bu durum saçkıran hastalığında nadir rastlanana bir durumdur.

Saçkıran Tedavisi Nasıl Yapılır?
Hastalığın tedavisi modern tıp kullanılarak yada geleneksel yöntemlerle yapılabilir. Hangisini tercih edeceğiniz tamamen size kalmış bir durumdur. Günümüzde genellikle uzman bir doktora gidilerek tedavi denenir. Eğer başarısız olunursa geleneksel(bitkisel yollar tercih edilir.)
• İlk olarak yapmanız gereken şey uzun süreli stres ve kaygıdan kurtulmaktır. Uzun süreli stres ve kaygının bağışıklık sistemimizi ciddi derecede etkilediği bilinmeli.
• Hastalıklı bölgeye doktorunuz kortizon içeren krenler, ineler veya bunlara benzer tedaviler uygulayabilir.
• Hala bir saçkıran için bir çözüm bulamadıysanız %95 başarı oranıyla bilinen en etkili tedavi için SADBE ve DPCP’yi deneyebilirsiniz. Biraz pahalı ilaçlardır ama saçkırana karşı oldukça etkilidirler.

Saçkıranın Bitkisel Tedavisi Nasıl Yapılır?
• Saçkıran için 2-3 diş sarımsağı bir havana koyup üzerine birazcık tuz atın ve son olarak 1-2 damla alkol ilave edip krem kıvamına gelene kadar ezin. Saçkıran olan bölgeyi güzelce temizledikten sonra hazırladığınız kremi bu bölgeye masaj yaparak sürün. Sürerken hafiften bastırıp o bölgenin kanlanmasını sağlayın. Bu yöntem çoğu zaman oldukça etkili bir doğal tedavi yoludur.
• Bu yöntemi hastalığın belirti verdiği bölgelerde birçok defa uygulamak zorunda kalabilirsiniz. Bıkmadan usanmadan 3-4 günde bir kere saçkıranlı bölgeleri oluşturduğunuz sarımsak ekstresiyle ovmalısınız.
• İyileşme belirtileri çok karakteristiktir. İyileşen bölgelerde sarı ve cansız tüylenmeler baş gösterecek ve neticede bu tüyler hızla güçlenip asıl saç veya sakal rengini alarak gürleşecektir.

Dikkat: Sarımsak ciltte ciddi yanıklara neden olabilecek çok güçlü etken maddeler içermektedir. Bu bitkisel tedaviyi uygularken dikkatli olmanız gerekmektedir. Özellikle sarımsağı saçkıranlı bölgeye uygulayıp uzun süreli beklemeyiniz. Sarmısağı uygulayıp 4-5 dk bekledikten sonra hemen uygulanan bölgeyi temizleyiniz. Bu temizlikte kesinlikle steril(mikroptan arındırılmış su) kullanınız. Suyu kaynatarak kullanmak da iyi bir çözüm olacaktır.

Saçkıran ilaçları nelerdir?
Kortikosteroidler, immün sistemi baskılayan hap iğne veya merhemler saçkıran hastalığında kullanılan bazı ilaçlardır. Kortizonlu merhemlerin yanı sıra, %5 lik minoxidil ve bunun yanında bazı steroidler birkaç hafta boyunca kıl ve saç kaybı yaşanan bölgeye verilir.

Dikkat: Hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar doktor tavsiyesinin dışında kullanılmamalıdır. Bu ilaçların ciddi sağlık kayıplarına neden olacağını unutmayınız. Eğer doktorunuz tavsiye etmemişse bu ilaçları kesinlikle kullanmayınız.

Bitirirken:
Saçkıran tedavilerinde unutulmaması gereken bir iki hususa değinmekte fayda vardır: saçkıran tedavileri öyle hemen bir iki günde yapılabilecek tedaviler değildir, biraz sabırlı olmalısınız. Uygulanacak hiçbir tedavi saçkıran sorununuzu ilelebet çözmez, böyle bir garanti yoktur, tekrarlama riski daima vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  benimde saçlar tepeden dokuluyor 15 yaşımdaken saçkıran geçirmiştim stresten sanırım neyse berber duzeltmiştı 10 yıl geçti ama dokulme suan devam etyo doktora gıttım mınoksıdıl 5 verdi fungoral sampuan verdı vitamın ılacı verdı bence doktorlarda bişey bılmıyor saçkıran mı yoksa normal sac dokulmesımı anlamadım.

  Sağlık

  beyler bunlara sakın ınanmayın minoxil forte bende kullandım cok fena sac dokuyo 1ay kullandım 3ayda kullanırsam kafamda 1tane bıle sac bırakmaz dıye bıraktım tek care ektırmek

  Sağlık

  sackiran icin bikac tane desik yontemler warmis mesela sarmisak sure bilirsiniz sac’larin dokuldugu yerlere ve’ya taze isirgan otunusuyun icine koyun ve kaynatin su kopruklesene kadar ve sogumaya birakin suzun ve sac cikmayan yerleri yikiyin

  Sağlık

  ben emre 2005 ten beri saclarım dökülüyor suan 10 yasındayım doktara gidiyorum ama yine de cıkıyo ve dökülüyo ne yapmam lazım bi öneriniz varsa söyleyin beni bu dertten kurtarın

  Sağlık

  ilkin saçımda bas gösteren bu illet sakalımada sıçradı. denemedıgım yol kalmadı bloglardan aronex diye bitkisel yağ ismi buldum. denemnizi tavsıye ederım

  Sağlık

  Bahadır bey tavsiyeniz ilgimi çekti.ben de bu ürüne dün rastladım ve mail attım.bugün Aronex firmasından biri telefonla arayıp,saçımdaki durumla ilgili daha detaylı bilgi aldı.sizin sorununuzu giderdi mi gerçekten?internette herşeye güvenilmiyor..

  Sağlık

  merhaba saclarımda svılceden buyuk sıs cıkıyo ve bende orasırken patlıyoo ve oradan bellı bır zamn sonrra sac cıkmaya baslıyo buda sacımda 4-5 yerınde cıktı bu nedır sızce ne yabmam gerekıyoo beklıyorum cevabınızı

  Sağlık

  benimde var yeni vark etim ama doktora gitim aynı şappugandan verdi ama dediginiz gibi yararı yok onun ilaçı sarımsak kardeşler sarısagı tuşalayım sürtün sacınızın dökülen terine bakın göreceksiniz

  Sağlık

  ben dede tam bisenedir var ilkdefa oldu hic uymamistim ve simdi biliyorum sacimin uc yerinde cikti ve dagildi doktara gittim merhem verdiler ama ne care daha cok dokulme oldu ve bi sonuc cikmadi.bir berber sayesinde dokulme ve dagilma durdu.ve sacimin geri gelmesini bekliyorum diyecegim caresi yokmu sarmisakta kullandim baya olmadi geliyor sac geri dokuluyor

  Sağlık

  selam aleykum arkadslar bende yeni oldu 1,5ay kadar bilezik büyüklüğünde neyapçam bilmiyorum sarmısak yaptırdim yara oldu korktum doktora gitttim malum ilaç verdi geçmedidokülme devam ediyo ne yapmslıyım

  Sağlık

  mrb arkadaşlar öncelikle hepinize çok geçmiş olsun benim 5 yaşında oğlum var 5 ay önce oğlum saçkıran oldu bir anda saçının tepesinde ceviz büyüklüğünde saç döküldü doktora gittik bir tane merhem verdi yolladı hiç bir işe yaramadı sonra çok araştırdık bir tane eczanede saçkıran ilaçı yapıyorlar dediler bende gittim yaptırdım kullandım 1 ay içinde saçı çıktı oğlumun beyaz şekilde çok sevindik eczaneci çok güveniyor yaptığı ilaça gerçekten güvendiği kadarda var isterseniz yardımcı olurum size ararsanız yardımcı olurum ………. lütfen sadece ilaç için arayın yardımcı olmak istiyorum

  Sağlık

  elidel krem kullanın mantar kremidir tüylenme yaptığı için doktorlar bunu öneriyor bide zeytinburnu yedikule göğüs hastalıkları hst. çaprazında yedikule eczanesinde bi eczacı karışım yapıor etkisini bizzat gördüm tavsiye ederim sarımsağın faydasıda yadsınamaz ama sakıncalı olduğu söylenior

  Sağlık

  merhaba yaşım 27 17 yıl evvel[10yaşındayken] saçımın sağ tarafında 2 madeni para büyüklüğünde saçkırana bağlı olarak saç dökülmesi oluştu sonra biraz geldi ana çok yetersiz bu benim ruh sağlığımı bozacak çok çaresizim bana yardımcı olursanız çok sevinirim

  Sağlık

  hayırlısı sarımsak iyi gelecek gibi sanki

  Sağlık

  evet ben cıldımı ıgne ucu ıle cızıyorum ve sarımsak ezıp bıraz zeytın yagı karıştırıp suruyorum masaj yaparak faydasını gordum şimdı eskısınden daha ıyı oldu cok şey denedım en faydalısı bu oldu

  Sağlık

  ben daha dün öğrendm ..doktora gttm ve bana krem verdi kremi kullanmayıp sadece sarımsak ve diğer bitkisel yöntemlerimi denemeliyim arkadaşlar ???

  Sağlık

  Arkadaşlar bende bu hastalığa yakalandım bi çok ilaç kullandım fayda etmedi en son internette Altent adlı bi ilaç buldum sipariş verdim bir kaç kullanımdan sonra farklılığı hissediyorsunuz ve saçkıran olan bölgede beyaz yada sarı kıllanma başlıyor.denemenizi tavsiye ediyorum.

  Sağlık

  herkeze öncelikle gecmis olsun arkadslarbendede sac kiran dedikleri hastaliktan olustu caresizim ne yapacagimi bilemiyorum aile ortaminda yasanan bir cok sebeten bende bu hastalik basladi inanin cok kötü bir komblekse girdim allahhepimize acil sifalar versin

  Sağlık

  ben bi ilaç aldım aronex diye hızlı olması için aynı zamanda sarımsak kullanıyorum ama iğne ile değil jiletin ucuyla hafıf hafıf cızık ve serımsak yapıyorum. kapanıyor suanda sarımsagı tavsıye ederım ama herkezde işe yaramıyor. aronex ile süreci hızlandırmak ıcın kullanıyorum faydasını gordum. hepinize acil şifalar

  Sağlık

  ben daha 15 yaşimdayım 4 yıldır tedavi görüyorum ama bir türlü geçmiyor ne yapmalıyım çok üzülüyorum

  Sağlık

  kardesımde yıllardır var bu hastalık ve bır turlu cözum bulamadım bılmedıgımız bılmemız gereken mercıhler varsa bıldırırsenız sevınırım

  Sağlık

  Ben de bu hastalığa her 2 senede bir yakalanıyordum. Ancak 2 seneden beri şampuan yerine doğal sabun kullanıyorum. Şu anda şaçlarım oldukça sağlıklı. Şampuandaki bazı maddelerin saçkıranı tetiklediğini düşünüyorum. Denemenizi tavsiye ederim

  Sağlık

  arkadaslar bende askerden geldıkten ıkı hafta sonra saclarımı kısalttıktan sonra anladım boyle bı problemle karsılastıgımı ve ne yazıkkı buyuk bı cahıllık yapıp onemsemedım ve doktor yerıne eczaneye gıttım ordakı hanımefndı bısey olmaz gecer ben sana bı ılac yapıcam asıt ıceren ıkı damla gunde ıkı kere sıkıcaksın dedı ve 1 aya kalmaz gecer dıyerekten ıcımı rahatlatmıstı cok kucuktu fakat gecmek bılmedı. cevremın baskılarıyla doctora bas vurdum bana sac kran olmadıgını ve sac kıranın bı benzerı olan pelade hastalıgı oldugunu soyledı asıtın yaratmıs oldgunu yaraları ıylestırmek amacıyla bana ıkı tane merhem verdi bır hafta kullandıktan sonra tekrar hastaneye gıttım ıgne tedavısı yapılcagını soyledı ve bana ılac yazdı onları aldım sımdı sükürler olsun kı saclarım cıkmaya basladı benden sıze tavsıyem ız kalmasını ıstemıyosanız sarımsak kullanmayın ve cevrenızden duydugunuz sunu kullan gecer bunu kullan gecer sozlerıne kanmayın ve bı doktora bsvurun.. verdgıı ılacları yazıyorum merhem ( fucicort krem ve bepanthen )iğne ( depo-medrol emin olun cok mukemmel tedavi 15 gun arayla iğnenizi oluyorsunuz benım 5 seans olucak tavsıye ederım cok katkısını goruceksınız doktorunuza bas vurdugunuz da tekrar tekrar hepınıze cok gecmıs olsun ayrıca stres dıyolar okudugum yorumlar ıcerısınde 5 yasındakı cocukta oldugunu okudum o bu yasta stresmı yasamıs kı sackıran olsun:D hastalık sadece hepınıze bende dahıl sifalar dılerım ….

  mustafa

  çok faydalı ve yan etkisi sıfır hiç yok biraz yakıyo ama ilk haftada etkisini görüyorsunuz

  baran44

  arkadaşlar bendede vardı ama saçımda sakalımda bayağı dağılmıştı herşeyi denedim sarmısak iğne herşey denedim olmadı en son çalıştığım hastanede emekli bi cildiye doktoru vardı bana özel bi karışım yaptırdı kullandım 1 ay kadar kısa bi sürede kel olan yerlerde sarı tüyler çıktı daha soınra normal hale geldi ondan sonra ben ilacı yaklaşık 20 kişiye yolladım hepside olumlu kesin çözüm arkadaşlar isterseniz arayın konuşalım05455055875 geçmiş olsun

  cilt doktoru

  Kendim hem yıllarca saçkıran hastası olmuş bir cilt doktoruyum. kesin tedavisi budur. 1 haftada sonuç almaya başlarsınız.

  Asagidaki karisimi bir eczanede çok dikkatli bir şekilde yaptirip sabah aksam iki kere kullanın
  3 gunde bir m-furo isimli krem var onu sürün. Biraz tahriş ve cildde ciddi kuruluk yaratabilir
  aldırış etmeyin kalıcı birşey olmayacaktır. Bu karışımı 2-3 ay boyunca sabah-akşam düzenli kullanın.
  İlac etkisini gösterse ve hastalığınız tamamen geçse bile ilacı bırakmayın. Öncelikle 2 hafta boyunca
  günde 1 defaya düşürün sonra 2 hafta 2 günde 1 defaya düşürerek bırakın. m-furo kreminide 2şer haftada 4 günde
  bir sonra 5 günde bir sürerek bırakın.

  KARIŞIM
  Prednol 120 mg
  Nitrat potasyum 1 gram
  Asit salislic 5 gram m-furo krem (3 günde bir kere akşamları)
  Odistile su 50 mlitre
  Alkol 200 mlitre 70 derecelik

  Bir duanız yeterli olacaktır benim için.
  Herkese acil şifalar…

  sevilay

  slm ben 3 aydir sacimda sackiran var ve ne kullanilacam konusunda endeseliyim cunku doktor bana her hangi bir ilac olmadigini sakin olup stres yapmayip sinirlenmeyecem ortamlarda bulumamami tavsiye etti suanda sarimsak ile sackiran bolgeyi iki gune bir iyice masaj yapiyorum umarim bir souc alirim deneyeip gorecegim.

  Haci

  Herkese gecmis olsun arkadaslar ben Fransa’da yasıyorum bende bundan 3 sene önce oldu doktora gittim hiç bir şey yapamadılar berberimin sarımsak ilacı ile iyileştim sadece sarımsak çok iyi uluyor hiç sorun etmeyin o kadar büyük bir hastalık değil SARIMSAK en doğal ilaç tavsiye ederim

  erkan can

  benimde bütün saçıma yayımış durumda ne yapacağımı şaşırdım

  hamit

  ben doktora gittim saçkıran şikayetiyle ve bana losyon verdi…yaklaşık 4 aysonra iyileşmneye başladıı

  Kasım

  Haci bey aslında doğru soyluyor sarımsak gercekten cok faydalı. ama kimi bunyeler cok net yanıt vermıyor sarımsaga. ben saçlarımı cıkartmadı her yerını tüylendirdi sarımsak. aronex diye bir ilaç aldım 1 ay olmadan onların hepsı kıl olmaya basladı. fırma yetkılısı sarımsagın etkısının cok oldugunu soyledı. normalde saçların 1 ayda çıkmasının zor oldugunu belırttı. sarımsak gerçekten faydalı deneyin olmaz sa baska bırsey deneyın. sarımsagı bırakmayın ama.

  sinan

  Tarif ettiğiniz bitkisel tedaviyi her günmü yapacağız bunu belirtirmisiniz.mail olarak dönüş yapabilirmisiniz…TEŞEKKÜRLER……

  ara ara uygulamanız daha doğru bir davranış olacaktır.

  kemal

  Ben sarım sağı denedim ama hala olduğu gibi sadece kaşınıyor. Teşekkürler

  Saçkıran ın iyileşmesi için bu işlemleri eksiksiz olarak denemeye devam etmelisiniz.

  mehmet

  Merhaba ben 16 yasindayim ve kafamin arka kisminda 50 kr buyuklugunde bir kellik olustu yaklasik 2 hafta once bu aralar bicok nedenden dolayi stres altindayim buyuk ihtimalle sackiran ne yapmam gerekir

  Onur

  Bende en az 1 yildir var asiri derecede morelin bozuldu sakalimda cikti para kadardi her yere yayildi bi anda durmicak gibi doktorlara gittik deri altina ignede yaptirdik ama olmadi suan da sadece durdu kil cikmasini umit ediyorum .. sizin dediginiz ilacaada bakacigm

  Emre

  Ben de sakalkiran cikti. Kastamonuda eski bi berber buldum kendisi bi ilac yapiyo kullaniyorum faydali oldu tavsiye ederim. Taşköprü berber kadir. Kirtasiyecilikte yapar

  Said Kökütes

  Bende bu sene sackıran oldum şampuan verdiler bir tane krem birde ilac zinco diye 16 yaşındayım ilk başta ilk hafta cok ince şekilde cıktı lar sonra tekrar döküldü ler ondan sonra 1 ay icinde kalın şekilde cıktı lar hic bir söze itaat etmeyin sacım dökülüyor şu ilac yüzünden demeyin zaten hastası ilac ne yapsın bende ilaçlar kurtardı şu anda 2. Ayı cogu cıktı hatta 1. Aydan sonra sadece kremi kullandım ama hala kafamda sac dökülüyor tek tük oda normal 4 ay icinde herşey yoluna girer 1 yılda herşey yolunda olur dedi bu hastalıkta sabır ve kendinizi iyi hissetmeniz lazım bide sackıran ya erkek yada dişi oluyor benimki erkek cıktı ucuz yırttım ama dişi biraz zor geciyor diyorlar kimse korkmasın korkarsanız cıkmaz mutlu ve huzurlu olmalısınız

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Koltuk Altı Terlemesi
Saç Ektirme
Sabun ve Kül
Dekolte Bölgesi Sivilcelerine Son Verin
Dekolte Estetiği
Çilek İle Yumuşak Bir Cildi Yakalayın
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.