SAÇLARIM NEDEN BEYAZLIYOR?

Saç genel görüntümüz hakkında önemli bir ipucu verir. Saçların uzun, siyah yada parlak olması çevrenizdekiler tarafından takdir görürken, bakımsız saçlar kadar saçlardaki beyazlamalar da hayatınız hakkında önemli bilgiler verebilir. Çeşitli saç sorunlarından birtakım hastalıklara kadar bir dizi sorun saçların erken beyazlamasının nedenidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Saç Beyazlaması Nasıl Önlenir? 

Saça renk veren madde “melanin” dir. Yaşlanma süreci tüm bedende gerilemeye neden olduğu gibi, saç foliküllerinde melanin üretiminde de azalmaya yol açar. Bu ise yaşanan doğal süreçte, saçların beyazlaması ile son bulur. Saç beyazlamasının normal olarak saç beyazlaması ile bağlantılı olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir fakat bu problemin günümüzdeki çoğu gençte de yaygınlık göstermesi akla başka faktörleri de getirmektedir.

Saç Beyazlamasına Doğal Çözümler 

Sponsorlu Bağlantılar

Şimdi saçların erken beyazlamasına yol açan faktörleri inceleyelim;

1- YOĞUN STRES

Günümüz yaşam şekli beraberinde çok fazla stres ve gerginlik getiriyor. Uzun süreli maruz kalınan bu faktör, saç beyazlaması ile sonuçlanıyor.

2- GENETİK

Birçok özelliğimizi anne ve babadan alırız. Genler ile kontrol edilen durum, eğer anne veya babanızda varsa ve size geçmişse erken beyazlamadan kaçmanız çok zordur.

3- YANLIŞ DİYET

Dengeli bir diyet, saçların yanı sıra genel sağlık açısından önemlidir. Bilhassa B12 vitamininin yetersiz alındığı yaşam tarzında saçların erken beyazlaması kaçınılmazdır. Böyle bir sorunla mücadelede ton balığı, sardalye, somon, sığır eti, yumurta, kuzu, peynir ve süt gibi besin tüketimini artırmanız gerekir.

Saç Beyazlamasını Geciktirmek Sizin Elinizde 

4- SAĞLIKSIZ ALIŞKANLIKLAR

Beyazlayan saçlar sigara, içki gibi zararlı alışkanlıların bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Bunları kullananlar kullanmayanlara göre daha erken saç beyazlaması yaşama eğilimindedirler.

Bunun dışında çay, kahve, baharat ve kızarmış gıdaların aşırı tüketilmesi de bu sorunun nedenleri arasında yer alır. Bu gıdaların alınmasını sınırlamanızı öneririz.

5- DUYGUSAL ŞOK

Anne, baba yada sevdiğiniz biri yada nesnenin kaybı sizde duygusal yıkıma neden olarak kalıcı yada geçici saç beyazlamalarına neden olabilir.

Bunun dışında saç beyazlamasına neden olan aşağıdaki faktörlere de bir göz atınız;

• Tifo gibi ciddi bir hastalık saç beyazlamasını tetikleyebilir,

• Çok fazla yağlı ve kızartılmış gıdalar yemek,

• Yemek menüsünde ekşi ve asitli gıdaların alınması,

• Bakır gibi temel minerallerin eksik alınması saçlardaki melanin üretimini azaltır (Bakır İçeriği Yüksek Besinler Nelerdir?),

C vitamini ve B vitamini eksikliği (B vitamini, Çeşitleri ve Bulunduğu Besinler).

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Böbrek Yapısı ve İşlevi
Bacakta Morarma Ve Çürük
Kasık Kılları Nasıl Alınır
Yanıklar
Kısaca RNA
Bademcik(Tonsil)
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.