Safra; karaciğerde asılı safra kesesinde bulunan bir sıvıdır. Buna normal safra, sarı safra denir. Bir de dalağın ifraz ettiği safra vardır ki ona da siyah safra, kirli safra denir.
Görevleri:
Safra, kanı inceltir ve kılcal damarlara kadar ulaşmasını sağlar. Vücudu artıklardan temizler. Öd kesesini besler. Bağırsakları temizler, balgamı temizler. Bağırsakları uyarıp harekete geçirir. Hazma yardımcı olur. Besin artıklarının dışarı çıkmasında rol oynar.

Sponsorlu Bağlantılar

Safra için faydalı veya zararlı olan bazı maddeler;

Sirke, Safra ve balgama zararlıdır. Bal, safra için zararlı ise de, sirke ile karıştırıldığında yan etkisi giderilmiş olur. Un helvası safraya, akciğer veremine ve uykusuzluğa karşı faydalıdır. Fındık safra yapar ve mideyi bulandırır.

Turunç; Safra, ishal ve kusmayı keser, çarpıntıyı önler. Siyah patlıcan safra yapar, yağda kızartılırsa yan etkisi giderilmiş olur.

Kabak, ekşi nar veya sumak yenirse safraya karşı faydalıdır. Deva, sığır ve teke etleri safra yapar ve hazmı zordur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Anjina Riski Taşıyor musunuz? Kimler Risk Altında?
MİDE ASİTLİĞİNE NE İYİ GELİR?
E Vitamini
DOĞAL BÖCEK ÖLDÜRÜCÜLER İLAÇLAR
Solunum yollarını tahriş eden maddeler
Ayak Ağrısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.