SAĞ ALT KARIN AĞRISI

Alt sağ karın ağrısı, hastanelerin acil servislerine gelen hastaların en sık şikayetlerinden biridir. Sağ alt karın bölgesi, sağ alt kaburga altında çizilen hayali bir yatay çizgi altı ve göbek deliği boyunca uzanan bir hayali dikey çizginin sağında yer alan bölüme verilen isimdir. Bu bölümde çeşitli organlar, doku, kemik ve kas yer almaktadır. Ve bu organlardaki yada çevre bölgelerdeki herhangi bir sorun bu bölgede ağrı yada yansıma ağrılara yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sağ alt karın ağrısı akut, kronik yada spontan halde meydana gelebilir. Ayrıca donuk yada keskin, tek bir yere yerleşik yada yayılabilen nitelikte olabilir. bulantı, kusma, gerginlik, kabızlık, ishal, iştah kaybı, şişkinlik ve gaz ve ateş içeren belirtiler sağ alt karın ağrısına eşlik edebilir.

Sağ alt karın bölgesinde çekum adu verilen kalın bağırsak parçası, apandis, çıkan kolon, ince bağırsağın bir bölümü, sağ yumurtalık ve fallop tüpü adı verilen yumurtalık kanalı ve sağ üreter yer almaktadır. Sıralanan bu organlardaki normallik sizin de tahmin edebileceği gibi ağrının kaynağını oluşturur.

*** APANDİSİT

Sponsorlu Bağlantılar

Apandis iltihaplanması olarak bilinen apandisit, karnın sağ alt kısmındaki ağrının en sık nedenidir. Her yaştan ortaya çıkabilir ve nüfusumuzun büyük soğunluğunda görülebilmektedir. Yaygın olarak ise 10-30 yaştaki erkek ve kadınları etkilemektedir.

Bu sorunun nedeni organın iltihaplanmasına ve şişmesine yol açan enfeksiyonu yada tıkanması olabilir. Başlangıçtaki ağrı belirtileri, göbek deliği civarında yada karın üst ortasında başlar ve daha sonra ağrının yönü sağ alt karın bölgesine doğru kayar. Bu ğarı birkaç saat sonra daha keskin hale gelir ve bastırınca ağrı yada gerginlik işaretleri eşlik eder. Derin basınç uygulanır ve serbest bırakılırsa, keskin bir ağrı hissedilir.

Apandisit semptomlarına düşük dereceli ateş, bulantı, kusma, iştah kaybı, kabızlık veya ishal eşlik edebilir. Bu belirtilerle karşılaşırsanız, derhal acil servise görününüz.

*** YUMURTLAMA AĞRISI

Kadınlarda her ay meydana gelen yumurta oluşumu sağ yada sol alt karın bölgesinde ağrı nedenidir. Genellikle tıbbi destek gerektirmeyen bu durum, yerleşik ağrı nedeni ile apandisit ile karıştırılabilmektedir.

Yumurtlama ağrısı, bir yumurta yumurtalıktan serbest bırakıldığında, sonraki adet döneminden yaklaşık iki hafta önce oluşur. Donuk, kramp şeklinde ağrı veya keskin, ani olabilir. Bu ağrı genellikle şiddetli değildir, ancak vajinal lekelenme ya da kanama ile birlikte gelişebilir. Genellikle dinlenme ve ağrı kesiciler ile rahatlama sağlanır, ama ateş ve bulantı eşlik ediyorsa, apandisit gibi enfeksiyonlardan şüphelenilmelidir.

*** SAĞ TARAFTAKİ BÖBREK TAŞLARI

Küçük, kristal birikintileri böbrek içinde oluşabilir ve idrar yapma anında konsantre hale geçebilir. Böbrek taşları böbreklerden idrar kesesine geçmesi esnasında kalıcı hasarlara neden olmasa da çok ağrılı deneyimler yaşanabilir.

Belirtiler genellikle sağ kaburga altında meydana gelse de ağrı yan, sırt, kasık ve sağ karın bölgesine kadar yayılabilir. Ağrı dalgalar halinde gelip gidebilir ve şiddeti değişken olabilir. Ağrıya ilaveten idrar yaparken ağrı, pembemsi, kırmızımsı yada kahverengimsi idrar olabilir. Diğer belirtiler arasında idrarın bulanık, kötü kokulu olması, bulantı, kusma, titreme ile beraber ateş varlığı ve sık sık idrara çıkma sayılabilir.

Bazen ağrı çok su içme ve ağrı kesiciler alarak giderilebilir. Ancak bu geçici bir çözümdür, ağrınızın çok şiddetli olduğu durumlarda böbrek taşlarının alınması kaçınılmazdır.

*** SAĞ BÖBREK ENFEKSİYONU

Mesane veya idrar yolunun herhangi bir bölümünde enfeksiyon, böbreklere yayılabilir, sonuçta ise iltihap ve ağrıya neden olabilir. Böbrek enfeksiyonu sıklıkla alt karın ağrısı, sırt ağrısı, yan tarafta ağrı ve kasık ağrısına neden olur. Sürekli idrar yapma dürtüsü ve idrar yaparken de ağrı vardır. İdrarda kan yada irin olabilir. Bu belirtiler ile birlikte ateş de bulunmaktadır.

Eğer tedavi edilmezse böbrek enfeksiyonu yayılabilir ve böbrek hasarına yol açabilir. Bu nedenle, komplikasyonları önlemek için antibiyotik tedavisi için doktorunuzu ziyaret ediniz.

*** SAĞ YUMURTALIK KİSTLERİ

Yumurtalık, bazen yumurtalık üzerinde içi sıvı dolu kesecikler oluşturur, ve bunlar fazla büyüyerek kadının sağ alt karın bölgesinde rahatsızlık hissi oluşturur. Genellikle zararsızdır ve kendi kendine gidebilir. Fakat gitmediği durumlarda büyüyerek kıvrılabilir ağrıya neden olurlar. Ağrı; kalıcı veya aralıklı donuk yada acılı olarak tanımlanabilir ve pelvik bölgede ağrıya neden olabilir. Ağrı konum olarak kalça ve alt sırt bölgesine yayılım gösterebilir. Pelvik ağrılar adet döneminin sonu yada başlangıcına yakın olarak tecrübe edilebilir. Adet dönemi düzensizdir. Alt karın ağrısı ayrıca karında doluluk yada ağırlık hissi, idrar kesesi yada rektumda basınç, bulantı ve kusmaya neden olabilir.

Çoğu ovaryum kistleri kendi kendine gider, FAKAT, ani ve şiddetli alt karın yada pelvik ağrıya eşlik eden ateş ve bulantı varsa en kısa sürede doktoru ziyaret ediniz.

*** KABIZLIK

Sağ alt (veya sol alt) karın ağrısının bir başka sık görülen nedeni ise kabızlıktır. Kabızlıkta düzenli olarak dışkılama yapmaz, hatta kişi, kabız olduğunda bunun farkına varır. Aslına en iyisi, günlük dışkılama alışkanlığınızı kontrol etmektir. Gün içinde büyük tuvalete çıkmadığınızı fark ederseniz, su takviyesi yaparak ve lifli beslenerek bunu çözebilirsiniz. Haftada 3 kezden daha az dışkılama kabızlık ölçütü olarak kabul edilir. Kabızlık kişide sağ alt karın ağrısının yanında rektumda ıkınma, şişkinlik ve basınca neden olur. Ağrı çoğu durumda dışkının boşaltılması ile gider ve ek belirtiler kaybolur. Kabızlık diyet değişiklikleri ve dışkı yumuşatıcı nitelikte laksatifler kullanılarak aşılabilir.

*** DIŞ GEBELİK

Döllenmiş bir yumurtanın rahimin dışına tutunması sonucu ektopik gebelik (dış gebelik) oluşur. Döllenmiş yumurta sağ yumurtalık, fallop tüpü (yumurta kanalı) ve sağ karın boşluğuna tutunabilir ve sağ alt karın boşluğunda şiddetli ağrıya neden olabilir. Eğer sağ yan tarafta meydana gelirse, yanlışlıkla apandisit zannedilebilir. Ancak, bu durum sıklıkla kaçırılmış bir adet dönemi, erken gebelik belirtileri ve vajinal kanama ile ilişkilidir.

Fallop tüpü delinmesi oluşursa, hayatı tehdit edebilen ağır kanamaya neden olabilir.

AŞAĞIDA, GENEL OLARAK SAĞ ALT KARIN AĞRISININ NEDENLERİ, BELİRTİLERİ, ÖZELLİKLERİ VE TEDAVİ SEÇENEKLERİ BELİRTİLMİŞTİR.

Nedeni   Özelliği  Belirtiler Tedavi 
Apandisit   Orta karın bölgesinde başlayan ve sağ alt bölgeye yayılan keskin olabilen, donuk ağrı; hassasiyet, gerginlik Ateş, bulantı, kusma , iştahsızlık, kabızlık / ishal  Apendiksin cerrahi olarak çıkarılması 
Kabızlık  Dışkı yapmada başarısızlık ve donuk karın ağrısı Rektumda ıkınma, şişkinlik ve basınç Dışkı geçisini iyileştirici müshil kullanmak, diyeti değiştirmek
Yumurtlama Ağrısı  Mat ve kramp şeklinde ağrı veya keskin, ani ağrı  Vajinal lekelenme varlığı yada yokluğu eşliğinde adet döneminizden 2 hafta önce Oral ağrı kesicile , dinlenme 
Böbrek Taşları  Dalgalar halinde gelip gidici nitelikte, sırt ve kasığa yayılan  keskin ağrılar İdrar yaparken ağrı; pembe, kırmızı veya kahverengi idrar yapma; bulutlu ve kötü kokulu idrar; titreme ile beraber bulantı, kusma, ateş; sık idrara çıkma Hafif ise analjezik ilaçlarŞiddetli ise cerrahi
Böbrek Enfeksiyonu  Alt karın ağrısı, sırt ağrısı, yan ağrısı veya kasık ağrısı  Sürekli idrar yapma dürtüsü, ağrılı idrar yapma,  idrarda irin veya kan Antibiyotik tedavisi 
Yumurtalık Kistleri  Alt sırt ve uyluğa yayılabilen donuk, sızılı pelvik ağrı .  Düzensiz, ağrılı, lekeli, kusmalı adet dönemi; bazen bunların hiçbiri görülmeyebilir Hafif ağrı – yok veya analjeziklerŞiddetli – Mümkün ameliyatı 
Dış Gebelik  Şiddetli alt karın veya pelvik ağrı  Adet döneminin olmaması,  gebelik belirtileri, vajinal kanama Cerrahi müdahale

DAHA AZ SIKLIKLA SAĞ ALT KARIN AĞRISINA NEDEN OLAN DURUMLAR DA VARDIR!!!

#### Kolon kanseri Kabızlık veya bağırsak alışkanlıkları değişken olan, kronik karın ağrıları ve kilo kaybı ile dikkat çekici özellikte olan kimselerde ve yaşlı hastalarda görülebilir.

#### Pelvik İnflamatuar Hastalık – Dişi üreme organındaki bir enfeksiyondur. Cinsel yolla bulaşan bakteriler tarafından meydana gelir. Şiddetli ve kötü kokulu vajinal akıntıya eşlik eden karın ağrısı görülmektedir. Yanı sıra adet düzensizlikleri, ateş, bel ağrıları ve cinsel ilişki sırasında ağrı da görülebilir.

#### Endometriozis – Uterus dışında gelişen uterus dokusudur. Bu tür dokular sağ yumurtalık, follop tütp yada bağırsaklarda gelişebilir ve şiddetli ağrıya neden olur.

#### İnflamatuar barsak hastalığı – Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı da dahil olmak üzere sindirim sisteminin tamamının veya bir kısmının bir kronik iltihaplanmasıdır. Kronik ishal, kilo kaybı ve bazen hayatı tehdit eden komplikasyonlara yol açabilen ağrılı ve zayıflatıcı bir sorundur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  SELİM

  sağ karın al bölümünde (göbek deliğinin hemen yanında) bir şişkinlik var. uzun zamandan beri.(1 yıldır belirgin)zaman zaman iğne batması gibi ağrılar oluyor.çok kere doktora gitmeme rağmen bir sey yok dediler fakat hala şişkinlik var ve ağrılar dadevam ediyor.lütfen yardım ediniz. ne yapma gerekiyor.daha önce ulrason ve kan ve idrar tekkikleri yaptılar bir sey yok dediler. fakat şişkinlik zaman geçtikçe büyüyor.daha da belirgin hale geldi. ve bir sertlik de var şimdi.

  Asiye

  Sağ karın boşluğumda kalça kasımın üst ucunda bir sertlik gerginlik var.Yellenmemi engelliyor. Sağ bacağım da kompPile kasılma. Topuk ayak tarağım da acıyla beraber ağrı. Geceleri sanki kasığımdan kalp kadar hızlı atan bir şey diyim. Beni bınallı yorum. Sabahı zor getiriyorum. Orta pediye gittim. Genel cerreah mayine sonucu fiziğe gönderdi. Ordan noralijiye. Ordan orta pedi. Ordan piskolok 0 0 elde 0 Benim elim kolum bağlandı. Kime derdimi anlatacağım. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

  azra ay

  Benim sag al karın bölgemde spor sırasında oluyor. Dinlenince geciyor.ama spor yapınca yine oluyor. Özellikle göbek kısmımla ilgili sporlarda

  Fıtık olma ihtimalini göz önünde bulundurunuz. Fıtık teşhisi ve tedavisi için genel cerrahiye başvurabilirsiniz.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dışkı Kaçırma Tedavisi Nasıl Yapılır? Nasıl Önlenir?
Yemek Yedikten Sonra Mide Bulantısı
Dışkılama Zorluğu Neden Olur
Gastrik Bypass Ameliyatı
Bulantı ve Mide Ağrısı Nedenleri
Dışkı DNA Testi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.