Soru:

Testislerimin sağ ve sol yanında nohut büyüklüğünde kitleler var. Hemen hemen 10 yıldır var olan bu kitleler bazen sancı yapabiliyor. Bu kitleler neyin nesi? önemli mi?

Cevap:

Erkek üreme sisteminin en önemli organlarından olan testisler sağ ve sol olmak üzere iki lob dan oluşmuşlardır. Testisler bir torba içerisinde vücudun hemen dışında yer alır. Bu torbalara skrotum adı verilir. Skrotum testislerin ortam sıcaklığına göre vücuda yaklaşıp uzaklaşmasını sağlayan esnek bir yapıya sahiptir.  Testis torbası bazı durumlarda yağ bezeleri nedeniyle kitle yapabilirler ancak genellikle bu kitleler ağrısız sancısız yapılardır. Ancak bazı durumlarda skrotumda oluşan bu yağ kitleleri iltihaplanarak ciddi ağrılara neden olmaktadır. Durumunuzun iyice anlaşılması açısından bir doktora gitmeniz gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Diğer yandan kitlelerin testislerde mi? testis torbasında mı? olduğunun iyice anlaşılması şarttır. Zira testis torbasındaki kitleler genelde tehlikesiz yapılarken testislerdeki kitleler oldukça tehlikeli yapılardır. Vakit geçirmemek en iyisidir.

Yazının daha iyi anlaşılması için aşağıdaki linklere de göz atmanız uygundur.

Testis Ağrısı

Sponsorlu Bağlantılar

Testis Şişmesi

Testis Kanseri

Testis Tümörleri

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Prostat Kanserine Bitkisel Tedavi
Prostat Kanserinden Korunma
Erkeklerde İnme Belirtileri
Hidrosel
Penisin Vakitsiz Sertleşmesi
Düşük Testosteron Nedenleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.