SAĞLIK İÇİN İPUÇLARI
Sağlık olmadan hiçbir şeyden zevk almak mümkün değildir. Sağlıklı olabilmek için ne pahasına olursa olsun alınabilecek her bir önlem göz ardı edilmemelidir. Unutulmamalıdır ki sağlıklı bir hayatın yolu bakımdan geçer.

Bize uzun ve sağlıklı bir hayat sürebilmek için çeşitli ipuçları sunuyoruz. İşte bunlardan bazıları:
Yeterli Uyku
Her gün yaklaşık 8 saat uyumalısınız. Ancak en az 6 saatlik bir düzenli uyku uzmanlar tarafından yapılması gereken bir şeydir. Uyku olmadan, vücudumuza bir sürü stres sunulur ve bu eksiklikten dolayı bedeli iç organlarımız öder.
Bol Miktarda Yüksek Lifli Gıdalar Yiyin
Lif açısından zengin lifli gıdalar, meyve, sebze, fasulye, kepekli tahıllardır. Bu gıdalar günlük bazda mutlaka tüketilmesi gerekir. Bu besinler, karbonhidrat, vitaminler ve mineraller içerir ve aynı zamanda nispeten düşük kalori, besleyici olarak kabul edilir. Bu besin öğeleri, 20 ila 30 gram diyet lifi içerir ve uzmanlar tarafından genellikle insan vücudu tarafından yeterli kabul edilmektedir.
Lifli besinlerin bir diğer yararı ise karbonhidrat emilimini yavaşlatmasıdır. Bununla ilişkili olarak da kan şekeri ve insülin üzerinde düşürücü etki yapmaktadır.
Yemek Yemede Orta Yolu Tercih Edin
Bu ölçü insan bedeni için büyük ölçüde önemlidir. Aşırıya kaçmadan yemek yemek her zaman tavsiye edilmektedir. Yemekten doymadan kalkmak ve acıkmadan yemek yememek bir kural haline getirilmelidir. Fast-food tarzı beslenme ve katı yağlardan kaçının.
Yeterli Kalsiyum Alın
Kalsiyum, güçlü kemikler, dişler ve özellikle kadın sağlığı için temel gereksinimlerden olan bir mineraldir. Bilhassa 40 üstünde olanlar için çok önemlidir.
Düşük yağlı kalsiyum kaynakları tercih edilmelidir. Kalsiyum içeren besinler arasında kaymaksız süt, peynir ve düşük yağlı yoğurt sayılabilir. Diğerleri arasında Karnabahar, brokoli, kuru baklagiller, kurutulmuş meyveler, susam, fındık, pekmez kalsiyum içeriği yüksek gıdalardandır. Bu listeyi çoğaltabilirsiniz. Besinlerden optimum(uygun) miktarda alamıyorsanız, doktorunuza danışarak besin takviyelerine başvurabilirsiniz.
Düşük Kolesterol Alın
Kalp sorunları olasılığını azaltmak için kolesterol alımı günde 300 miligram altında tutulmalıdır. Özellikle 40 yaşın üstündekiler ve sigara kullananlar için bu kural ayrı bir önem taşımaktadır. Kolesterol sadece et, süt ürünleri ve yumurta sarısı gibi hayvansal kaynaklı besinlerde bulunur.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar


Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Deride İçi Sıvı Dolu Kabarcıklar
Anemi Nedenleri
Aspirin Kalp Krizini Önlüyor
Ketonlar ve Zayıflama
İç Hastalıkları
Kandidiyazis (Pamukçuk) Tedavisi, Eksik Tedavi Nelere Yol Açar
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.