SAĞLIK NEDİR?
İnsanların vücudunda herhangi bir hastalık ya sakatlık bulunmaması durumuna sağlık denilir. Bunun dışında, hastalık yapıcı etkenlerin de bulunmaması sağlığa işarettir. Bir başka tanım ile sağlık, bedensel ve ruhsal açıdan tam anlamı ile iyi olma halidir. Dünya sağlık örgütü, ruhsal sağlık, sosyal sağlık ve beden sağlığı olmak üzere sağlığın 3 temel faktörden oluştuğunu öne sürmüştür.

Sosyal olarak iyi olma hali : Sosyal açıdan insanların yaşadıkları çevre ve etraflarındaki kişiler ile uyum sağlamaları, anlaşabilmeleri ve iyi olma durumlarına denilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ruhsal olarak iyi olma hali : Ruhsal iyilik, insanların yaşlarına ve bulundukları ortama göre nasıl davranmalarını bilmeleri durumudur. Kişilerin kendilerini ruhsal olarak iyi hissetmeleri ve mutlu olmalarına ruhsal iyilik hali denilir.

Bedensel iyilik : Dünya sağlık örgütünün öne sürdüğü 3 temel faktörden biri de, bedensel iyiliktir. Bedensel iyilik, bedenen iyi olma, sağlıklı olma durumudur. Kişinin bedeninde herhangi bir hastalığın olmaması, fiziki açıdan sağlıklı olması, hastalığa neden olan etkenlerin olmaması durumuna denilir.

Sağlıklı olmak, mutlu bir hayat sürebilmek için gereklidir. Başlanılacak her işte öncelikle sağlıklı olmak temenni edilir. Çünkü mutlu bir yaşamın vazgeçilmez parçasıdır sağlık. Bu sebeple, insanlar birbirlerine “ her şeyden önce sağlık “ derler. Herhangi bir işte ya da eylemde, eğlencede mutlu olabilmek ve başarı sağlayabilmek adına sağlık şarttır. Sağlıklı olabilmek için, kendimize dikkat etmeli, hastalığın oluşmasına etken durumlar için önlem almalıyız. Dengeli beslenme, düzenli uyku saatleri ve stresten uzak bir yaşam ile sağlık kazanılabilir. Başa gelen hastalıklar tabii ki bizim elimizde değildir ancak hastalıkların oluşumlarına engel olmak için yapabileceklerimiz vardır. Alkol ve sigara kullanan, uyku saatleri belli olmayan ya da çok az uyuyan, dengesiz beslenen ve spor yapmayan insanlar hastalıklara yakalanabilirler. Sağlıklı bir yaşam için spor da şarttır. Her gün 30 dakika yürüyüş yapmak, vücuttaki kasları harekete geçirir, stresten uzak tutar. Ayrıca besinler ile alınan fazla yağların yakılması spor ile gerçekleşir. Bu yüzden sağlıklı olmak için, dengeli beslenmeli, spor yapmalı, stresten uzak durmalı ve kötü alışkanlıklardan vazgeçmeliyiz.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Tendon İyileştiren Gıdalar
Ciltte Pullanma ve Kızarıklık
Doğal afetlerin insanların ruh sağlığına etkileri
Gülmenin Faydaları
Adet Döneminde Bakım
Erkeklerde Normal Tansiyon Değeri Nedir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.