SAĞLIKLI BELSağlıklı Bel

Sırtınızı iyi durumda tutmak için aşağıdaki basit yönergeleri izlemeniz önerilir:

Ayakta durma: Hafifçe bükülmüş dizler ile bir ayağınızı diğerinden önde tutarak belinize gelen baskıyı azaltabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Oturma: Dizleri bükülü halde ve kalçalardan hafif yüksekte oturmak da bel bölgesine destek sağlar.

Uzanma: Omuz seviyesinden daha yüksekte olan şeylere ulaşmak için bir sandalye kullanın.

Ağırlıkları hareket ettirme: Ağır nesneleri itmek çekmekten daha kolaydır. İtmeyi başlatmak için kollar ve bacaklarınızı kullanın. Eğer ağır bir öğeyi kaldırmanız gerekiyorsa, size yardımcı olacak birilerini çağırın.

Kaldırma: Ağır bir nesneyi kaldırmak için, bir diziniz bükülü şekilde yerde ve nesneye yakın iken diğer ayağınızın da yere paralel vaziyette olmasına dikkat edin. Ağırlığı kaldırırken de mümkün olduğunca bacaklarınızla kaldırın belinizle değil. Ve nesneyi vücudunuza yakın tutmaya çalışın.

Taşımak: Taşınacak nesnenin hepsini tek elde taşımaktansa iki daha küçük parça şeklinde ve iki elde taşımak daha kolaydır. Eğer taşımanız gereken şey ikiye bölünmüyor ve ağır ise vücudunuza yakın tutunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

Uyuma: Sırt üstü uyumak sırta fazladan yük bindirir. Dizlerinizin altına yastık bir çift koymaksa basıncın yarısını keser. Dizlerinizin arasına bir yastık ile yan yatmak da aynı şekilde basıncı azaltır.

Kilo Kontrolü: Fazla kilolar da sırt bölgesine fazladan yük bindirir. Bu nedenle boyunuza göre ideal olan kilo aralıklarında kalmaya çalışın.

Sigara bırakma: Sigara içenlerde içmeyenlere göre daha fazla bel ağrıları görülür. Çünkü nikotin omurlar arasındaki disklere giden kan akışını kısıtlar.

Minör Sırt Ağrısı: Bir buz paketi ile kompres yaparak, anti-inflamatuar ilaçlar kullanarak veya nazik germe hareketleri ile küçük sırt ağrıları tedavi edilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hamilelik ve hamile kalamamanın sebepleri
Kulak akıntısı
Kan Hücreleri
Baş Ağrıları
Bel Ağrısının Diğer Belirtilerine Dikkat
Kasık Biti
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.