SAĞLIKLI BİR CİLT İÇİN 4 BASİT ADIMSağlıklı Bir Cilt İçin 4 Basit Adım

Temizlik

Cilt üzerindeki kir, yağ ve ölü deri hücrelerini çıkarmak için her gün cildinizi temizlemeniz önemlidir. Cildinizi yıkamanı ayrıca akne oluşmasını tetikleyen yağların da temizlenmesini sağlayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer cildiniz yağlı veya normal / kombinasyonlu ise, “salisilik asit” içeren bir günlük cilt temizleyicisi kullanın. Bu madde Neutrogena ürünleri gibi pek çok popüler üründe “akne yıkar” olarak kullanılır. Salisilik asit yağ üretimini kontrol eder ve hidrasyonu artırır.

“Glikolik asit” içeren temizleyiciler ise cildi ölü hücrelerden temizlemeye yardımcı olur. Bu tür ürünler özellikle (Retin-A ve Renova gibi) içerikli retinoid kremler gibi reçeteli ürünleri tolere edemeyen gençler için yararlıdır. Alacağını zürünlerde bu tür içeriklerin olduğundan emin olmak için etiketlerini okuyunuz.

Göz makyajını temizlemek için özellikle göz çevresi için formüle edilen su geçirmez ürünler vardır. Ancak bazı nazik yüz temizleyicileri ise göz ve yüz makyajını temizlemenin yanı sıra cildi de etkin bir şekilde temizlemektedir. Göz bölgesini tahriş etmeyen kokusuz ürünleri seçin.

Sulandırıcı / Nemlendirici

Sponsorlu Bağlantılar

Cildinize bir nemlendirici uyguladığınız zaman, yüzünüzü yıkamak veya banyo yapmak gibi cilt hücrelerine su kazandırmış olursunuz. Cildinizi nemlendirmek için, su, yağ, ya da her ikisini eklersiniz.

Çoğu cilt tipi için, sabah ve akşam nemlendirme yapmanız gerekir. Kullanılan nemlendiricinin de cilt problemlerini tetikleyen özellikte olmaması gerekir.

Örneğin, sivilceye eğilimli yağlı ciltlere asla krem sürmeyiniz. Yağlı ciltler için kullanılacak nemlendiricinin yağ içermemesi gerekir. Ancak içinde nemlendirici özelliğini veren su katkısı olacaktır. Cilt temizliğinden sonra her zaman nemlendiriciler kullanınız.

Tedavi

Gençlerin çoğunda çıkan sivilcelerin ve diğer cilt hastalıklarının tedavi edilmesi gerekir.  Özellikle ciltteki gözenekler tıkandığında, gibi cilt yüzeyinde gözenekler tıkandığında akne oluşumları artış gösterdiği için tedavi kaçınılmaz olur. Tıkanmanın nedeni, yağ bezlerinin aşırı üretim yapmasına bağlı olarak gözeneklere kir, bakteri ve artık hücre artışının meydana gelmesidir. Bazen de kullanılan nemlendirici ve diğer yağlı kozmetik ürünleri de akne oluşumuna neden olur. Saç ürünlerindeki yağlar veya boyalar da benzer şekilde gözenekleri bloke ederek akneleri kötüleşebilir.

Sabunlar ve astringentler ciltteki yağı temizler fakat yağ üretimine bir etkisi olmaz. Cildi ovmak, bazen sorunu çözmek yerine tahrişe neden olarak daha tetikleyici olabilmektedir.

“Benzoil peroksit” içeren cilt ürünleri akşamları günde bir kez kullanıldığında hafif akne tedavisinde yardımcı olmaktadır. Amaç alın, çene, burun, yanaklar ve diğer tüm yağlı yüz bölgelerindeki sivilceleri tedavi etmek olmalıdır. Uygulanacak tıbbi tedavi aynı bölgede daha sonra çıkacak muhtemel sivilcelerinde önüne geçmiş olur.Sağlıklı Bir Cilt İçin 4 Basit Metot

Bu tür ürünlerden bazıları gereksiz yere fazla kullanıldığında ciltte kuruluğa neden olur. Eğer batma veya yanma hissederseniz, yumuşak bir sabun ve suyla cildinizi durulayın. Ertesi gün tekra topikal benzoil peroksit kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bazı reçetesiz satılan akne ürünleri nadir fakat ciddi alerjik reaksiyon ya da ciddi tahrişlere neden olabilirler. Bu nedenle boğazda gerginlik, nefes darlığı, bayılma hissi ya da yüz veya dilde şişme gibi belirtiler yaşarsanız acil tıbbi yardım almanız gerekecektir. Ayrıca kaşıntı veya teni aknelerin çıktığını da fark ederseniz ürünü kullanmayı bırakın. Belirtiler kullanımdan sonraki bir dakika, bir gün veya daha uzun süre içinde görülebilir.

Yan etkilerini görmediğiniz taktirde, olumlu etkilerini görmek için “benzoil peroksit” i günde bir defa ve bir ay boyunca kullanmanız gerektiğini unutmayınız. Bunun için sabırlı olmanız gerekecektir.

Koruma

Cildinizi temizledikten sonra, güneş ve diğer çevresel faktörlerden de günlük olarak korumanız gerekecektir. UVA ve UVB koruması içeren en az 30 SPF değerine sahip güneş koruyucu kremler ile nemlendiricileri de yıl boyunca kullanmaya çalışınız. Özellikle güneşin tam tepede olduğu saat 10:00 ile 14:00 arasında dışarı çıkmanız gerekirse, uzun kollu giysiler, pantolon ve geniş kenarlı şapkalar gibi koruyucular giyiniz. Güneş kremleri cildin erken yaşlanmasına ve cilt kanserine karşı bir miktar koruma sağlayabilir.

Cildi neden nemlendirmeliyiz?

Su, sağlıklı bir cildin en önemli parçasıdır. Normalde hidrasyon cildin iç tabakasından dışına doğru hareket eder. Cildimiz yeterince nemden yoksun olduğunda, kuru ve pul pul olur. Yeterli nem olmadığı için cilt kuru ve donuk görünür. Kış aylarında, dış havanın buzlu ve soğuk olması da kötü etkiler. Bol su içerek ve yeterli miktarda nemlendiriciler kullanarak dış faktörlerin olumsuz etkilerini telafi edebilirsiniz.

Nemlendiriciler ise cildin üst tabakasındaki su içeriğini arttırma işlevi gören ürünlerdir. Cildinizi güneş ışınlarından koruması için geniş spektrumlu bir güneş kremi ve nemlendirici tercih ediniz. Hassas ciltler için kokulu nemlendiricilerden kaçının.

Cilt hakkında ne zaman doktora başvurmalıyız?

Akneler ve diğer cilt problemlerini tedavi etmek için birincil sağlık kuruluşu ya da bir dermatologa başvurmak en iyisidir. Cildinizle her gün düzenli olarak ilgilenmeniz ve bakım yapmanız, cilt ile ilgili sorunları önlemenin en etkili anahtarıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Baş Ağrınız Boyun Ağrısından Kaynaklanabilir
Uyuşturucu Madde Bağımlılığı
Yaşlı Ciltler Nasıl Nemlendirilmeli
Sivrisinek Sokmalarında Ne Yapılır
Kaz Ayakları Nasıl Yok Edilir
Sağlıklı Bir Cilt İçin 4 Basit Adım
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.