UYKU İÇİN İPUÇLARI
Uykusuzluk,
bugün birçok insanın uykusuzluk tedavisi  için hastanelere akın ettiği bir ömür törpüsü. Uyumakta zorlanıyor, uykuya dalmada sorunlar yaşıyor ya da uykudan yorgun yada hiç uyumamış gibi mi kalkıyorsunuz?. BU VE BU GİBİ BELİRTİLER YAŞIYORSANIZ UYUMA SORUNU İLE BAŞINIZIN DERTTE OLDUĞUNU SÖYLEYEBİLİRİZ.

Sponsorlu Bağlantılar

KISACA UYKU
Uyku, insan sağlığının korunması ve uzun ömürlü kalmanın sırlarından bir tanesidir. Uygun fiziksel çalışmanın yapılabilmesi, zihinsel stresle başa çıkılabilmesi ve doku kaybı nedeniyle vücudun aşınma ve yıpranmasının üstesinden gelinebilmesi için düzenli ve doyumlu bir uykuya gereksinim vardır. Bu konuda yapılan sayısız araştırmalar, zihin ve beden uyku eksikliğinin olumsuz etkilerini göstermiştir.

 • Yatak odası kesinlikle temiz, iyi havalandırılmış, gürültü ve rahatsızlık verici olmamalıdır.
 • Yatak temiz, düzenli ve hatalardan arındırılmış olmalıdır.
 • Yatak odası böceklerden arındırılmış olmalıdır.
 • Yatak odasındaki periyodik ses çıkaran elektronik cihazları çıkarın.
 • Beyinin heyecanlı olduğu durumlarda uykudan kaçınmalısınız.
 • Yatağa giderken zihin olarak mümkün olduğunca dünyevî işlerden ve endişelerden arındırmış olmalısınız. Bu, yatmadan zaman Allah’a dua ederek elde edilebilir. Yatmadan önce yapılabilecek dualar da Peygamberimiz tarafından bildirilmiştir.
 • Gece geç saatlerde uyumak sağlık için yararlı değildir.
 • 24 saat içinde en az 7 saat uykunuz olsun. Bu kadarlık uyku, vücudun aşınma ve yıpranmasını onarmak için gereklidir.
 • Gün boyunca uyumaktan kaçınız. Bu, sindirim ve solunum sorunlarına yol açar. Fakat “kaylüle” adı verilen öğle uykusunu uyumak çok yararlıdır. Öğlen vakti uyunan 30 dakikalık uyku, gece uyunan 2 saatlik uykuya eş değerdir. Bu gün Fransa, Japonya, çoğu Akdeniz ve Güney Amerika ülkesinde kaylüle uykusu uygulanmaktadır. 
 • Yatmadan önce baş, ayak tabanları ve avuç içine yağ ile masaj önerilebilir. Rüyalar masaj ile kontrol edilebilir.
 • Bir diğer önemli faktör ise yatak odasının karanlık olmasıdır. Karanlık ortam uykuya dalmayı kolaylaştıran hormonun salınımını artırmaktadır. Sadece gece salınan “melatonin” hormonu uykuya dalmayı ve sabah uyanmayı kolaylaştırıyor. Bir diğer önemli faydası ise kansere karşı kalkan gibi görev üstlenmesidir.
 • Yatmadan önce yoğurt yenilmesi yada rezene çayı bitkisel çaylardan alınması önerilebilir.
 • Yine yatmadan önce kafein içeren uyarıcı etkiye sahip çay, kahve ve koladan uzak durmalısınız.

SONUÇ OLARAK: Uyku herkes için çok önemlidir. Beynin ertesi güne dinamik bir şekilde başlayabilmesi için mutlaka gereklidir. Beyinde gün boyunca biriken yorgunluk verici maddeler sadece uyku ile uzaklaştırılabilmektedir. Yukarıda belirtilen tüm çabalarınıza rağmen uykuya dalmada sorun yaşıyorsanız alanında uzman bir hekime görünmenizde fayda var. Muhtemelen size sakinleştirici türü ilaçlar önerecektir. 

Sponsorlu Bağlantılar

UYKU İLE İLGİLİ DİĞER BAŞLIKLARIMIZ;

UYKUSUZLUK NEDENLERİ, UYKUM GELDİĞİ HALDE UYUYAMIYORUM, UYKU BOZUKLUĞU 1, UYKU BOZUKLUĞU 2, UYKU BOZUKLUKLARI, KOLAYCA UYUMA

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kazalar ve Korunma Yolları
Sindirim bozukluğu
El Titremesi Egzersizleri
Uyku hastalığı
Kanserin Sebepleri
Zigot
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.