Sağlıklı Cilt İçin Yapılması gerekenler

Bu gün modern insanın dış görünüşü birçok diğer ihtiyacının önüne geçmiş durumdadır. Çünkü günümüzde modern insan dış görünüşünün kendisine kazandırdığı avantajlar sayesinde bir adım önde olabilmektedir. Bu durum,  birçoğumuzu rahatsız etse de bir gerçek olması bakımından üzerinde durulmaya değerdir.

Dış görünüşümüzün temel noktası şüphesiz ki cildimizdir. Sağlıklı ve mükemmel bir cilt aslında sanıldığı kadar zor değildir. Günlük hayatta dikkat edeceğimiz aslında çok basit olan birkaç kural sağlıklı ve mükemmel cilde ulaşmamız için bizlere çok yardımcı olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Makalemizde mükemmel bir cilde ulaşmak için dikkat etmemiz gereken şeyler sıralanmıştır. İyi okumalar.

Adım1: Cilt tipinizi bilmelisiniz.

Birçok insan bu konuda çok bilgisizdir. Oysaki her insanın kendine özgü bir cilt tipi vardır.
Kuru ciltler: Kolaylıkla pul pul olur. Pürüzlüdür. Yağlı ciltler: Parlak olurlar genellikle büyük gözeneklere sahiptirler. Karma ciltler ise her iki durumu da yüzün ve cildin farklı bölgelerinde barındırmaktadır. Örneğin alın burun çene kuru iken yanaklar kulak çevresi yağlı olabilmektedir. Normal ciltler: dengeli bir yapıya sahiptir gözenekleri ne fazlaca kapalı ne de fazlaca açıktır. Cilt yağını kaybetmemiştir ve  yapısında nem tutabilir özelliktedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Adım2:  Cilt Yapınıza Göre Temizlik Uygulayın.

Normal Ciltler: Normal ciltlerin temizlenmesi sırasında pahalı ve özel ürünler kullanmanıza gerek yoktur. Nazik bir temizleyici ve cildi kurutmayacak bir sabun tercih edebilirsiniz. Ayrıca yüzünüzü ılık suyla yıkamanızı tavsiye ediyoruz. Yüzünüzü mutlaka kurulayın. Bu işlemlerden sonra dikkat etmeniz gereken şey yüzünüzün kuruyup kurumadığıdır. Eğer yüzünüz kuruyorsa sabun ya da temizleyicinizi mutlaka değiştirin. Tekrardan söylemek gerekirse her insanın cilt yapısı farklıdır ve kendisine özgüdür. Bu parmak izlerine benzer.

Kuru Ciltler: Kuru cilde sahip kişilerin alkol ve parfüm barındırmayan temizleyicilerle cilt temizliği yapmalarını tavsiye ederiz. Çünkü bu maddelerin ciltte kurutucu etkiye sahip oldukları bilinen bir gerçektir. Cilt temizliğinden sonra cildinizi hırpalamadan nazikçe yıkayın kullanacağınız su ılık olmalıdır. Kuru cilde sahip kişilerin sıcak su kullanmaları asla tavsiye edilmez. Ayrı cildinize uygun sabun almayı unutmayın. Eğer memnun kalmazsanız sabununuzu mutlaka değiştirin. Kuru ciltlerde pul pul dökülmeler sıkça karşılaşılan bir sorundur. Bu durumda sizlere tavsiyemiz haftada en az bir kere kimyasal peeling uygulamanızdır. Evde peeling uygulama sağlayan bakım ürünlerini bijuterilerden veya eczanelerden temin edebilirsiniz.

Yağlı Ciltler: Yağlı ciltlerin temizlenmesinde köpük önerilir. Yağ içermeyen köpükle temizlenene yağlı ciltler kısa sürede dengeye gelmektedirler. Temizleme işleminden sonra ılık ama bol suyla cilt mutlaka durulanmalı ve dinlendirilmelidir. Yağlı ciltlerde sarkma sorunu sıkça görülen bir durumdur. Bunun engellenmesi için sıkılaştırıcı ürünler kullanılmalıdır. Yağlı ciltlerin en büyük dezavantajı geniş açıklıklara sahip olmalarıdır. Bu açıklıklara biriken vücut yağları dışarıdan gelen tozlarla birleşerek çabucak aknelere dönüşüverirler. Bu durumun engellenmesi yağlı ciltlerin sık sık yıkanmasıyla mümkündür.

Hassas Ciltler: Hassas ciltlere sahip olanlar mutlaka iki kere dikkat etmelidirler.   Bu tür ciltlerin bakımı oldukça zordur. Avantajları ise müthiş görünüyor olmalarıdır. Cildinizi çok hafif temizleyicilere emanet etmenizi öneriyoruz. Diğer yandan mutlaka sıcak su kullanın. Cildinizi ovmak yerine geniş dairesel hareketlerle hafifçe okşayarak temizleyin. Alkol, asit ve alkoloid içeren ürünlerden uzak durun. Bunların yerine bitkisel katkı maddeleri içeren ürünlere yönelin. Şunu unutmayın azami dikkat sayesinde daha az bakım ürünü kullanarak daha etkileyici görünmeniz mümkündür.

Adım3: Her Cilt Türünün Mutlaka Neme İhtiyacı Vardır.

İster genç ol ister yaşın ilerlemiş, cildinin mutlaka neme ihtiyacı vardır. Bu iş için günde bol miktarda su içmen gerekir. Bütün bunların yanı sıra nemlendirici kullanmak iyi bir davranış olacaktır. Cilt tipiniz fark etmeksizin nemlendirici kullanmanız isabetli bir tercihtir. Ancak, nemlendiricilerin içeriğine dikkat etmek zorunda olduğunuzu unutmamalısınız. Yağlı bir cilde sahip olan bir kişinin yağ içeren nemlendirici kullanması hiç de akıllıca bir durum değildir.

Adım4: Güneş Koruyucular Hayat Kurtarır.

Bronz bir tene sahip olmak önemli bir güzellik göstergesidir. Ancak bronzlaşırken aynı zamanda güneşin zararlı ışınlarına da maruz kalmaktayız. Bu durumda güneşin zararlı ışınlarını engelleyen koruyucu bakım ürünlerini kullanmak oldukça önem arz etmektedir. Güneşin sadece 15 dakika içerisinde cildinize kalıcı zararlar verebileceğini aklınızdan çıkarmayınız. Diğer yandan güneşin dik geldiği 10 ve 14 saatleri arasında güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmayınız. Güneş koruyucu kreminizin en az En az 30 SPF ile UVA ve UVB ışınlarını yansıtacak seviyede olduğundan emin olunuz. Güneş ışınlarının sadece yaz aylarında zarar verdiğini zannediyorsanız yanılıyorsunuz çünkü güneş ışınları kumullar(çöl) ve karlı coğrafyalarda da size zarar verebilir. Bundan dolayı vücudunuzun açıkta kalan yerleri olan yüzünüzü her 2 saatte bir korumaya almanız çok iyi bir davranış olacaktır.

Adım5: Cildinizi Çokça Yıkamayın:

Temiz bir cilde sahip olmak çok önemli bir durumdur. Ancak cildin sık sık yıkanması soncu kuruması ve tahriş olması da bir o kadar tehlikelidir. Size tavsiyemiz sabah kalktığınızda ve akşam yatarken cildinizi yıkamanız ve günün kalan zamanlarında da cildinizi silmenizdir. Cildinizi silmek için ılık bir su ve yumuşak bir havlu oldukça idealdir.

Adım6: Asla Makyajlı Olarak Yatmayınız.

Yorgun bir günün ardından kendinizi yağa atma isteğiyle yanıp tutuşuyorsunuz ancak yatağa girmeden önce yapacağınız en iyi şey yüzünüzü yıkamak ve makyaj atıklarından kurtulmaktır.  Ne kadar yorgun olursanız olun asla makyajlıyken yatağa girmeyin.

Adım7: Makyaj Ürünlerinizin İçeriği ve Son Kullanma Tarihi Çok Önemlidir.

Makyaj malzemesi alırken özellikle dikkat edin içeriğinde ki maddelerden dolayı akneye neden olan ürünlerin sayısı hiç de azımsanmayacak kadardır. Makyaj malzemenizin üzerinde “nonacnegenic, nonkomedojenik” Gibi ibareleri arayın bu ürünler aknelere neden olmazken aynı zamanda cildin gözeneklerini de kapatmazlar. Makyaj malzemelerinde en az dikkat edilen şey son kullanma tarihleridir. Ancak bu ürünlerin son kullanma tarihleri oldukça önemlidir.

Adım8: Makyaj Araçlarım Bana Özeldir.

Yapacağınız en tehlikeli şey makyaj partileridir(böyle bir parti var mı?.) Bu partilerde eğer makyaj malzemelerinizi değiş tokuş ediyorsanız daha da tehlikeli bir iş yapıyorsunuzdur. Birçok dermatolojik hastalığın yayılma sebebi insanların birbirlerinin kişisel ürünlerini kullanmasıdır. Siz bu yanlışı yapmayın.

Adım9: Keşke Hayat Reklamlardaki Gibi Olsaydı.

Reklamlarda seyrettiğiniz şeylerin %90 ı kişilerin ise %100 ü yalandan ibarettir. Bu size abartılı gibi gelebilir ancak doğru budur. Bir dokunuşta mükemmelleşen saçlar, kalıptan çıkmışçasına vücutlar, pürüzsüz harika ciltler… Seramik ürünleri kıskandıran görüntüler. Bir ürünü alırken reklamların etkisinde kalmayın. En azından reklamların etkisindeyken alış verişe gitmeyin. İhtiyaçlarınızı iyi tespit edip ona göre alış veriş yapın.

Adım10: Uyuyalım Güzelleşelim.

İyi bir uyku ve düzenli egzersizin yanında iyi bir beslenme rejimi sağlam bir vücut ve mükemmel bir cilt için olmazsa olmazdır.

Aşırı tuzlu yiyecekler katkılı besinler, yağlı katıklar size kesinlikle zarar verecektir. Bu tür besinleri tüketirken ölçülü olmayı unutmayın.

İyi bir uyku için erken yatmak ve erken kalkmak kadar önemli hiç bir şey yoktur. Yastık seçimi uyunulan yerin kalitesi de iyi bir uyku için olmazsa olmazlardandır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    aycan

    alerji için ne yapılması gerekir

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
HOLLYWOOD'TAN GÜZELLİK SIRLARI
Yüze Peeling Nasıl Yapılır
Dudak Üstü Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?
EVDE SAÇ BAKIMI NASIL YAPILIR?
DOĞAL YOLLARLA CİLT TEMİZLİĞİ
En İyi Yaşlanma Karşıtı Güzellik Kremleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.