SAĞLIKLI KALMAK İÇİN KOLAY BİR YOL: MASAJ
Masaj sağlıklı kalmak için en kolay yollardan biridir. Masajı farklı bir egzersiz türü olarak da nitelendirebiliriz. Her ikisinde de kasların çalıştırılması amaçlanmaktadır. Bu nedenle egzersiz yapamayacak durumda olan kişiler için özellikle idealdir. Düzenli masaj, iyi bir sağlık için anahtardır hem de  hastalıkların önlenmesi ve tedavisi için gereklidir.

Sponsorlu Bağlantılar

NE TÜR YAĞ KULLANILABİLİR?
Yağ masajı, masajın en sık görülen tipidir. Yağ seçimi sezon ve kişisel tipinize göre yapılmalıdır. Susam yağı, Ayurveda ve birçok alternatif yöntemlere göre masaj için en iyi yağlardan birisidir. Kış aylarında hardal yağı kullanabilirsiniz fakat bu yağı yaz kullanımı için tercih etmemelisiniz. Ayrıca hardal yağı dahili kullanım alışkanlığı olanlar için her mevsim masaj yağı olarak kullanılabilir.
Hindistan cevizi yağı ve ayçiçek yağı da sıcak bir iklim masajı için iyidir. Zeytinyağı, kış aylarında doğal bir ısıtıcı olarak kullanılabilir.

MASAJ YÖNTEMİ
Masajda genellikle ya ayak ya da baş masajı seçilebilir. Masaj kendi kendinize de yapılabilir. Kendi kendinize masaj önce ayaklar sonra bacaklar,  eller, karın, sırt, göğüs, boyun, omuzlar, yüz ve baş olarak devam eder. Şayet biri size masaj yapacaksa genellikle baştan başlanır. Bunun özel nedenleri bulunmaktadır.
Masajın ilk etabı masaj yağı uygulanmasıdır. Yağın bedene nüfuz edene kadar avuç içi ile hafifçe masaj yapılması ikinci etapta yer alır. Masaj yaparken, yukarı doğru hareketlerle çalışılmalıdır. Hareket eşit olmalıdır (çok hızlı ve çok yavaş değil) ve sadece kaslara basınç uygulanmalıdır, kemiklere değil. Parmakların ve ellerin değişik özel pozisyonları farklı vücut kısımları için kullanılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

ZAMAN ?
Masajın aç karnına uygulanması tavsiye edilmektedir. Masaj için en iyi zaman ise sabah erken veya akşam saatleridir. Masaj sonrası masaj yağı yıkanmalıdır. Yıkamadan önce 20-30 dakika beklenmelidir. Hiçbir endişe, stres, öfke ve endişe olmaması gerekmektedir. Kişi, masaj yapılacağı zaman uygulanacak kurallardan bir tanesi ise masaja tamamen konsantre olunması gerektiğidir. Masaj konusunda bir uzmandan masaj almak daha iyi olur ama siz de kendiniz yapabilirsiniz.

MASAJDAN SAKININ!!!
Bir vücutta çok fazla mukus olduğunda, çok fazla ateş oluştuğunda, kusma ve bulantı gibi durumlarda masaj yapılmasından kaçınılmalıdır.

MASAJIN FAYDALARI
Masajın birçok faydası vardır. Masaj, vücudun iç fonksiyonlarını uyarır ve vücudun çeşitli dokularına besin sağlar. Bu kanallardan gelen toksinler temizliğe yardımcı olur. Masaj yağı ile masaj sayesinde vücudun çeşitli mekanizmalarına yağlama sağlar. Vücudun hem fiziksel hem zihinsel düzeyde çalışmasını sağlar. Sinirleri uyararak tembellik, yorgunluk, genel halsizlik, kuru ve sağlıksız bir cilt, halsizlik, uykusuzluk durumunda yarar sağlar.

Kullanılan masaj yağı uygulayan kişinin sihirli parmakları ile buluştuğunda sakinleştirici, motive edici, dinamik bir yapı kazanmanıza yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
ASTİGMAT NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?
Göz Yorgunluğu Nedir, Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?
Zika Virüsü
Akut Karaciğer Yetmezliği
İç Hastalıkları
Sinüzit Tipi Baş Ağrısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.