SAĞLIKSIZ SANILAN 5 SAĞLIKLI GIDASağlıksız Sanılan 5 Sağlıklı Gıda

Aslında herkes, sağlığı için gerekli olan gıdaları tüketmeye özen gösterir. Diyet listesinde kanser önleyiciler, stresi gidericiler yada kalp rahatsızlıkları önleyen besinler sıklıkla tercih nedenidir. “Sağlıksız” olarak etiketlenen bazı gıdaların, yapılan son çalışmaların ardından hiç de iddia edildiği gibi olmadığı ortaya çıkarıldı.

Sponsorlu Bağlantılar

Aşağıda sıralanacak olan 5 gıdayı beslenme programınıza rahatlıkla ekleyebilirsiniz.

1 # YUMURTA

Eski İddia: Yumurta, kolesterolü yükseltir ve kalp hastalıklarına yakalanma olasılığını artırır.

Yeni düşünce: Yumurta antioksidanlar, protein ve iyi bir sağlık için hayati besinler ile yüklüdür. Örneğin, 2011 yılında yapılan bir çalışmada düzenli yumurta tüketiminin, yüksek antioksidan içeriği nedeni ile kanser ve kalp-damar hastalığının oluşmasını engellediği saptanmıştır. İlaveten bir diğer çalışmada ise yumurta tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Yine, Yale Üniversitesi’ nde yapılan b,r çalışmaya göre yumurta kolesterol, kilo yada endotel fonksiyon üzerine herhangi bir negatif etkisi olmadan kalp ile ilgili beslenme programına alınabileceğini göstermiştir. Tüm beslenme öğelerinde olduğu gibi aşırıya kaçmadan rahatlıkla yumurta tüketebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

2 # FINDIK

Eski İddia: Fındık şişmanlatıcı bir besindir.

Yeni düşünce: Gerçekte, herhangi bir gıda fazla miktarda alındığında kilo artışına yol açar. Ancak, uygun miktarda tüketildiğinde ve fındığın içerdiği protein ve sağlıklı yağlar size bir rehber gibi davranır, alında kilo verilmesine dahi yardımcı olabilir. Kilo kaybına ek olarak, fındık yemek inme ve kalp krizi gibi çeşitli kalp hastalıklarının önlenmesine katkıda bulunduğu yapılan çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Ceviz de benzer şekilde kalp sağlığı açısından omega-3 yağları içerdiğinden güzel bir seçenektir.

3 # ÇİKOLATA

Eski İddia: Bu ​​tatlı tedavi, bu yüzden kötü olmalıdır.

Yeni düşünce: Bu eski düşünce, çok fazla ilave şeker ile işlenen çikolata için geçerlidir. Ancak, bitter yada koyu çikolata | kakao oranı en az % 70 | flavonoid bakımından zengindir ve çilek, kırmızı şarap ve çayda yer alan yararlı bileşikleri içermektedir. Yanı sıra günlük olarak tüketilen koyu çikolatanın (1 ons kadar= 28 gr) – kalp hastalığı riskini azalttığı ve stresi azaltmaya yardımcı olduğu belirlenmiştir.

4 # PATATESpatates sağlıklı gıda

Eski İddia: Patates çok şişmanlatıcıdır.

Yeni düşünce: Bazı patates türleri “sessiz katil” riskini azaltmada önemli bir rol oynayabilir. 2012 yılında yapılan bir çalışma, mor patatesin hipertansif bireylerde kan basıncını düşürdüğü ve bunu, obez bireylerde de kilo artışına neden olmadan yaptığı saptanmıştır. Patates ayrıca doğal lifler içerir ve gerçekte yağ içermemektedir.

5 # SOYA

Eski İddia: Soya yemek hastalık riskini artırır.

Yeni düşünce: Soya kesinlikle tartışmalıdır, ancak yukarıda belirtilen bazı gıdalarda olduğu gibi soya türü önemlidir. Yüksek oranda işlenmiş olan soya ürünleri ilgili endişeler vardır. Fakat yine de yapılan çeşitli çalışmalarda bütün soya kaynaklarında protein ve izoflavonlar olduğu belirlenmiştir. Bu da, bu baklagilin yararlı olduğunu göstermektedir.  Akılda kalması gereken nokta, soyanın, çok fazla işlenmemiş olması ve daha sonra meme kanserinde azalma, prostat, kalp sağlığı ve kolon açısından yayarlı olduğu unutulmamalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çikolata'dan Sonra Deri Kabarcığı Olur Mu?
Pırasanın faydaları nelerdir
Lastik Göbek Nedir? Nasıl Eritilir?
Çikolata ve Doymuş Yağ İlişkisi
Vücudunuzu Zehirlerden Arındırmanın 10 Yolu
Diyette Meyve Tüketimi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.