ŞAHTERE
Fumaria officinalis Batı ve Orta Avrupa’da cinsi en yaygın türdür. Ülkemizde de yol kenarlarında dahi yetişebilen şahtere Safra veya Sarılık Otu olarak tanınmaktadır. Sap uzunluğu 10 ila 50 cm arasında değişebilmekte olup dik büyüyen bir yıllık otsu bitkidir. Yaprakları mavimsi-yeşil, çiçekleri mor renkli, kokusuz, acı ve tuzlu bir tada sahiptir.

BİLEŞİMİ
Şahtere bol alkoloid kaynağıdır. Bu alkaloitler potasyum tuzları ve tanenlerdir. Aynı zamanda önemli bir fumarik asit ve şeker kaynağıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

ŞAHTERE ETKİ ALANLARI
Geleneksel olarak gözler için ve cilt lekeleri çıkarmak için iyi olduğu düşünüldü. Modern zamanlarda ise bitki, cilt hastalıkları ve konjonktivit tedavisinde kullanmasının yanı sıra böbrekleri temizlediği belirlenmiştir. Şahtere zihinsel durumu iyileştirmede yardımcı olur. Vücutta sindirime yardımcıdır, su ve diğer minerallerin emilimini geliştirmeye yardımcı olur. Safra tuzlarının uygun salgılanması için karaciğeri uyarır. Vücutta meydana gelebilecek enfeksiyonları frenler, durdurur. Terlemeyi artırarak ateşin düşmesine katkı sağlar. Şahtere otunun diğer faydaları ise şunlardır;

  • Sedef hastalığında kullanılmaktadır. Şahtere öz suyu kına ile karıştırılıp krem haline getirilir. Egzamalı ve uyuzlu yere sürülürse şifa olmaktadır.
  • Migren ve baş dönmelerini giderir.
  • Tansiyonu düşürücü etkisi vardır.
  • Sarılığa karşı faydalıdır.
  • Saç kepeklerini önler.
  • Basura iyi gelmektedir.
  • Kanı temizler.
  • Damar sertliğine iyi gelmektedir.
  • Oğul otu ile beraber demlenirse strese iyi gelmektedir.
  • Mide ağrısı şikyetlerini giderir.

Bilinen ciddi bir yan etkisi bulunmamakta olup, gene de aşırı kullanımdan kaçınılmalıdır. Fazla alımda karın ağrısı yapabilir. Şahtere, yapısında zehirli maddeler de ihtiva etmektedir. Bu neden kullanılması sadece bitki bilimcilerin yönlendirmesi ile uygulanmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kilo Vermek İçin Bitkiler
Funda Yaprağı
Sahurda Yeşil Elma
Ağrı Kesici Şifalı Bitkiler
Sedef Otu
AFRODİZYAK BESİNLER
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.