sakız zayıflatır mıSAKIZ ZAYIFLATIR MI?

Şekersiz sakız çiğnemek şekerli yada aşırı şeker içeren diğer sakız türlerine göre diş çürüme riskini azaltması ve düşük kalori içermesi yönü ile bazı avantajları beraberinde getirmektedir. Şekersiz sakız çiğnemek bağırsak hareketlerinin sıklaşmasına neden olarak kilo verilmesine yardımcı olabilir. Bu etkiler bazıları için arzu edilebilir olsa da, bazı durumlarda zararlı olabilir. Kilo kaybı şekersiz sakız etkilerini anlamak, bunu nasıl kullandığınız hakkında bilinçli kararlar vermenizi sağlayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

İÇERİK

Şekersiz sakızlar aspartam ya da asesülfam potasyum gibi yapay tatlandırıcıları herhangi bir sayı ve oranda içerebilir. Bir şeker alkol olan sorbitol – kuru erik ve elmada doğal olarak oluşur- şekersiz sakızlarda kullanılan ortak bir maddedir. Ksilitol de sorbitole benzerdir ve tatlandırıcı olarak şekersiz sakıza ilave edilebilir.

KİLO VERME

Ksilitol ve sorbitol yüksek dozlarda yutulursa laksatif yani müshil etkisi vardır. Büyük miktarlarda çiğnendiğinde sorbitol içeren şekersiz sakızlar kişinin vücut ağırlığının yüzde 20′ sine varan ağırlık kaybına neden olabilir. Ksilitol ve sorbitol kalın bağırsak içine su çekerek bağırsak hareketlerinin oluşmasına neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

YAN ETKİLERSakız Zayıflatırmı

Kilo kaybına ek olarak, şekersiz sakızlar istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Sorbitolün ortak yan etkileri arasında gaz, mide krampları, bulantı ve anal tahriş yer almaktadır. Şeker alkollerinin etkilerine karşı duyarlılık ise bir kişinin vücut büyüklüğü ve diğer faktörlere bağlı olarak değişir. Birçok sağlıklı yetişkinde şeker alkolün günde 10 grama kadar herhangi bir önemli yan etkisi olmamaktadır. Yağ ya da şeker emilimini bloke eden ilaçlarla şekersiz sakız birleştirilmesi sonucu daha ciddi olarak ciddi karın krampları meydana gelebilir.

NOT:

Şekersiz sakız kullanımını durdurduğunuzda halen şiddetli karın krampları, istenmeyen kilo kaybı veya diğer istenmeyen yan etkileri devam ederse doktorunuza görünün.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Zayıflama
Diyet yüzüğü
Yulaf Ezmesi Zayıflatır Mı
Zayıflarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Besin Gıda intolerans testi
Aktif yaşam merkezi kilo verme yarışması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.