ŞALGAMIN FAYDALARI
Şalgam küçük bir elma büyüklüğünde Cruciferae ailesinin üyesi bir kök sebzedir. Botanikte Brassica rapa olarak isimlendirilmektedir. Genellikle ılıman bölgelerde yetişmeye meyilli bir sebzedir. Dış tarafın kıpkırmızı kesilmiş mor bir örtü ile örtülüdür. Şalgam kökleri yaklaşık 1 kilogram kadar geldiğinde olgunluğa ulaşır ve hasata hazır hale gelir ya da küçük olarak hasat edilebilir. Bebek şalgam olarak da isimlendirilen küçük şalgam çoğu zaman tercih edilen bir çeşittir. Çoğu bebek şalgam yaprakları da dhil olmak üzere bütün olarak yenebilir. Bebek şalgam sarı, turuncu ve kırmızı etli çeşitlerinin yanı sıra beyaz etli de olabilmektedir. Şalgam salatalarda çiğ olarak yenebilen çok hafif bir lezzeti vardır. Bunların dışına değişik yörelerimizde et yemeklerinin yanına içecek olarak üretilen “şalgam suyu” da meşhur ve sevilip tüketilen bir içecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

BESİN İÇERİĞİ
Şalgam besin içeriği bakımından zengin bir bileşime sahiptir. Şalgamda vitamin A, C, B6, K bulunmakta, ilaveten kalsiyum, manganez, sodyum, demir, fosfor, potasyum ve bakır, folat, pantenoik asit, riboflavin, fiber, yağ, protein karbonhidratlar içermektedir. Şalgam patatesin içerdiği nişastanın ancak üçte biri kadar nişasta içermektedir.

ŞALGAM NASIL KULLANILMALIDIR?
Şalgam ülkemizde özellikle Adana yakınlarındaki bölgelerde, buzlu olarak mor havuç ve baharatlar ile yapılan ve soğuk servis edilen bir meyve suyu(şalgam suyu) yapılarak kullanılır. Acılı ya da acısız şalgam suyu olarak çeşitleri bulunmaktadır. Fakat bu bilinen dışında şalgamın bazı kullanılış tarifleri de bulunmaktadır. Çapı 5 cm. den küçük olan şalgamların yapraklar ve kök ucu çıkarılarak temizlenir. Soyulan şalgam çiğ olarak tüketilebilir. Yanı sıra küp küp kesilerek ya da dilimlenerek yemeklere katkı maddesi olarak kullanılabilir. Bebek şalgamın yaprakları dhil olmak üzere bütün olarak tüketilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Türkiye, Lübnan gibi Ortadoğu ülkelerinde şalgam turşusu vardır. Aynı zamanda Japonya’da da şalgam turşusu popülerdir.

ŞALGAM NASIL SEÇİLMELİDİR?
Şalgam seçiminde küçük olanların seçimine dikkat edilmelidir. Çünkü büyük şalgam daha odunsu dokuya sahip olabilir. İyi bir şalgam pürüzsüz bir deriye cilde sahiptir ve lekeleri olmamalıdır. Buzdolabının sebzelik kısmında saklayın ve bir hafta içinde kullanmaya özen gösterin.

ŞALGAMIN SAĞLIĞA FAYDALARI NELERDİR?
Şalgam zengin C vitamini sayesinde astım belirtileri, kanserin bütün formları, cilt sorunu ve göz bozuklukları önlemeye yardımcı olabilecek güçlü bir antioksidandır. Şalgamdaki çözünmez lif sayesinde kendinizi ateroskleroza karşı koruyabilirsiniz. Şalgamın yeşillik kısmı beta-karoten yönünden zengindir. Beta karoten romatoid artrit ve diğer dejeneratif hastalıkları dindirebilir. Düşük kalorisi,  aşırı yağ içermemesi, yüksek miktarda C vitamini ve anti-oksidanlar nedeniyle vücuttaki serbest radikallerin yıkıcı etkilerini engeller. Obezite yüksek tansiyon, diyabet, mide, pankreas, mesane kanseri riski ve akciğer hastalıkları riskini düşürür.
Yüksek besin içeriği nedeniyle geniş bir yelpazede sağlık sorunları önler ve iyileştirir. İnsan vücudunun çok yönlü gelişimi için gerekli olan kalsiyum, fosfor, folik asit ve magnezyum bakımından zengin kaynak teşkil eder. Katarakt ve kardiyovasküler hastalıklarını içerdiği büyük miktarda lutein nedeniyle önlemeye yardımcı olur. Bunların dışında şalgamın diğer faydaları arasında;

  • Tansiyonu düşürür. Şalgam suyu tuzlu olduğundan yüksek tansiyonu olanlar kullanmamalıdır.
  • Anne sütünü artırır.
  • Cinsel gücü artıran bir afrodizyaktır.
  • Kolesterole iyi gelir.
  • Böbreği çalıştırır. İdrar söktürür. Kum dökümünde etkilidir.
  • Apse, dolama, kan çıbanı ve donmalarda kullanılır.
  • Ergenlik sivilcesi ve egzama gibi cilt hastalıklarında faydalıdır.
  • Boğaz iltihaplarını gidermesi sayılabilir.

DİKKAT: Tiroid problemleri olan bireylerde kullanımı sınırlandırılmalıdır. Bileşimindeki “goitrogens” adı verilen maddeler tiroit bezinin çalışmasını engelleyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Üzüm Çekirdeği Yağı
SAKİNLEŞTİRİCİ ŞİFALI BİTKİLER
Misvak
Karga Otu
HİNT UZUN BİBERİ
Kırmızı Biberin Faydaları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.