Kolaylıkla önlenebilen birçok bulaşıcı hastalık, yeterli önlem alınmadığı zaman yayılabilir. Enfeksiyonlar; beslenme bozukluğu, kansızlık, kanser, ruhsal sıkıntı, aşırı yorgunluk gibi vücut direncini düşüren etkenler olduğu zamanlarda yaygınlaşabilir. Toplumda bireyler arasında giderek yayılma eğilimi gösteren bulaşıcı hastalıklara salgın hastalık denir. İnsanların toplu halde yaşamları, ulaşım hizmetlerinin hızlı ve yaygın olması gibi nedenlerle salgın hastalıklar şehirden şehire, ülkeden ülkeye daha rahat yayılabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bazı hastalıklar, kimi toplumlarda daha çok görülerek ölümlere ve sakatlıklara yol açar. Önemli hastalık olarak nitelendirilen bu hastalıkların görülmesi durumunda özel bir çaba harcanır. Toplumda, önemli bir hastalık her yıl belirli miktarda görülüyorsa endemik hastalık, bu durumda da endemi adı verilir. Örneğin; ülkemizde bulaşıcı sarılık, tifo, kuduz, menenjit gibi bazı bulaşıcı hastalıklar endemik hastalıklardır. Endemik sözcüğü, bulaşıcı hastalıklardan başka hastalıklar içinde kullanılabilir. Örneğin kanser, guatr, yüksek tansiyon gibi hastalıklar endemik hastalık olarak nitenlendirilebilir. Bazı hastalıklar, bir toplumda her zamankinden daha fzla görülüyor ve kısa zamanda yayılıyorsa bu duruma da epidemi (salgın) denir. Örneğin grip, kolera gibi hastalıkların yatpıkları salgınlar epidemidir. Epidemi olluşumuna özellikle olumsuz çevre koşulları ve insanların bulaşmayı engelleyici davranışlara özen göstermemelri neden olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    çok az bilgi çıkıyor, ve aradığımız yok :(

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Serum Nötralizasyon Testi
Kansızlık
Kasık Biti
Şiddetli Güneş Yanıkları İle Nasıl Başa Çıkılır
Glokom Tedavisi (Göz Tansiyonu) ve İlaçlar
Böbrek Nakli
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.