SALMONELLA BESİN ZEHİRLENMESİ
Salmonella gıda zehirlenmesi gıda kaynaklı hastalıkların en sık nedenidir. Ayrıca salmonellazis olarak bilinen Salmonella gıda zehirlenmesi, Salmonella adı verilen çeşitli bakteri türlerinin yol açtığı bakteriyel bir enfeksiyondur.

Salmonella gıda zehirlenmesi gıda ya da içecek ile enfekte olmuş insan veya hayvanların dışkılarıyla yayılır. Salmonella bakterileri ile kontamine olan genel  gıdalar pişirilmemiş yumurta ve kümes hayvanları gibi besinler vardır. Ayrıca besinler bu bakterilerin bulaştığı yıkanmamış el yada diğer gıda maddeleri ile bulaşarak da yayılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sindirim sisteminin tahriş ve iltihabı ile oluşan Salmonella gıda zehirlenmesi sonucu karın ağrısı, bulantı, ateş ve ishal gibi belirtilere yol açar.

Salmonella gıda zehirlenmesi HIV/AIDS, kanser, diyabet ya da steroid ilaçlar veya kemoterapi gibi durumlara bağlı olarak zayıf bağışıklık sistemi olan kişilerde ciddi komplikasyonlara neden olması daha olasıdır. Diğer risk grubunu ise yaşlılar, bebekler, çocuklar ve hamile kadınlar oluşturmaktadır.

Salmonella gıda zehirlenmesi dehidratasyon, Reiter sendromu ve artrit dahil olmak üzere ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Eğer Salmonella gıda zehirlenmesi olduğundan şüpheleniyorsanız acil tıbbi yardım alın. Erken tanı ve tedavi rahatsızlık ve komplikasyon riskini en aza indirmek ve Salmonella gıda zehirlenmesi yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

İLGİLİ YAZILAR…TIKLAYINIZ!!!!

SALMONELLA GIDA ZEHİRLENMESİ NEDENLERİ

SALMONELLA GIDA ZEHİRLENMESİ BELİRTİLERİ

SALMONELLA GIDA ZEHİRLENMESİ TEDAVİSİ VE NASIL ÖNLENİR

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Öfkeni Dışa Vur Sağlıklı Yaşa
Kalp Büyümesi Tedavisi ve İlaçlar
Kandidiyazis (Pamukçuk) Nedenleri, Kimler Risk Altında
Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) Nedir
Yoga ve sauna
Güne Zinde Başlamanın Yolu YOGA
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.