Sara Nedir?
Halk arasında sara hastalığı olarak da bilinen Sara, beyin anormalliklerinden kaynaklı bir hastalık türüdür. Beyinde var olan impulsların elektrik akımını iletemediği veya akımın yer değiştirmesine sebebiyet verdiği hallerde görülür. Sara mevcut toplumumuzda her 100 kişiden birinde görülebilecek ve kişiyi hayatı boyunca bu hastalıkla yaşamak zorunda bırakacak oldukça talihsiz bir hastalıktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sara Nasıl Oluşur?
Beynin çalışma sistemi, kendisine sinirler vasıtasıyla iletilen verinin impulslar yardımıyla elektrik akımına çevrilmesi ve beynin bunu algıladıktan sonra, emir verip sinirlerin tekrardan organa iletmesi şeklindedir. Sara durumunda bu yapı bozuktur. Çünkü akım yer değiştirir ve sara nöbetlerine yol açar.

Sara Türleri
Sara genetik nedenlerden kaynaklı bir hastalıktır. Sara nöbetleri şeklinde kendisini gösteren bu hastalığı 2 ayrı kategoride ele almak mümkündür;

–          Küçük sara nöbetleri; bu durumda bilinç kaybı yaşanmaz. Hasta etrafında olan bütün olayları gözlemleyebilir ve hisseder. Bu nöbet sırasında hasta yalnızca konuşamaz. Bu nöbet çok kısa sürelidir.

–          Büyük sara nöbetleri; bu durumda hastanın bilinci yerinde değildir ve hasta istemsiz hareketlerde bulunur. Kendisini yere atabilir veya kafasını etrafındaki cisimlere vurabilir. Çevresinde ki kişileri duymaz ve sorulara cevap veremez.

Sponsorlu Bağlantılar

Sara Belirtileri;
Bu hastalığın genetik olduğunu belirtmiştik yani hastalık doğuştan gelen bir hastalık türüdür. Bu sebeple hastalığın erken teşhisi ebeveynler tarafından yapılmalıdır. Sara hastası olma ihtimali olan bebek ve çocuklarda şu belirtiler gözlemlenir:

–          Çocuk etrafına boş gözlerle bakıyor ve gözleri bir noktada sabitleniyorsa,

–  Anlamsız el, kol ve bacak hareketleri yapıyorsa,

–  Uykusundan çığlık atarak uyanıyorsa,

– Olmayan şeyleri görüyor ve konuşuyor, kokusal ve işitsel manada olmayan şeyleri duyuyorsa Sara olma riski vardır. Çocuğunuzda bu gibi anlamsız belirtileri gözlüyorsanız derhal bir hekime giderek gerekli teşhislerin yapılmasını sağlamalısınız. Unutmamak gerekir ki Sara de bütün hastalıklar gibi erken teşhis edilmesi önemli olan, bu sayede zararı azaltılabilecek ve kısmi tedavisi mümkün olabilecek bir hastalıktır.

Sara Tanısı ve Tedavisi
Çocuğunuzun Sara hastası olmasından şüpheleniyorsanız; hastanenin nöroloji departmanına başvurmalısınız. Bu durumda uzman doktor; çocuğunuzun beyninden EEG çekerek hastalığın tanısını koyacaktır. Tedavi noktasında ise ilaç uygulaması ile nöbet riski azaltılır ve minimuma indirgenir.

Sara Nöbeti Esnasında Çevredeki Kişilerin Uygulaması Gerekenler;

–          Hastanın kendisini yere atması ve düşüş esnasında kafasına darbe alması engellenmelidir,

–          Hastayı sabitleyip, sağa sola kendisini çarpması engellenmelidir,

–          Nöbet esnasında dilini dışarı çıkarmak hastanın boğulmasını engelleyecektir,

–          nöbet sırasında hastaya kesinlikle bir şey içirip, yedirilmemeli, hiçbir şey koklatılmamalıdır,

–          Şayet nöbet 5 dakikayı geçecek şekilde sürmüşse, derhal 112 aranarak ambulans çağırılmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Romatoid Artrit
Sıtma Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?
NEFES DARLIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?
Hacamat
Otizmin Belirtileri
Menenjit
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.