SARDALYENİN 6 ÖNEMLİ FAYDASISardalyenin 6 Önemli Faydası

Sardalya birçok doğal balık gibi sağlık dostu bir balık türüdür. Günümüzde popüler olarak konservelerde tüketmeye alıştığımız balık şaşırtıcı şekilde vitamin, mineral kaynağı ve besleyici özelliktedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sardalya öncelikle yüksek düzeyde B12 vitamini ve triptofan içermektedir. Ayrıca selenyum, vitamin D, omega-3 yağ asitleri, protein, kalsiyum ve fosforun da büyük bir kaynağıdır. Sardalya besin zincirinin en alt basamağına yakın olduğu için diğer balıklara oranla civa gibi toksinleri ve diğer atık maddeleri daha az miktarda içermektedir.

B12 Vitamininin Yararları Nelerdir?

İşte sardalyenin altı önemli faydası;

1- Kardiyovasküler Yönden Faydaları

Sponsorlu Bağlantılar

Sardalyanın kalp damar sağlığını sağlayacak şekilde EPA ve DHA omega-3 yağ asitlerini içerdiği ve bu sayede trigliserid ve kolesterol seviyesini düşürdüğü tespit edilmiştir. Aynı zamanda içerdiği B12 vitamini sayesinde de kalp damar sağlığını destekler ateroskleroz riskini azaltır.

2- Kemik ve Eklem Sağlığı

Sardalya kemik yapımının önemli bir bileşeni olan kalsiyum ve D vitaminini önemli oranda içermektedir. D vitamini kemik desteklemesine ilave olarak istenmeyen iltihaplanmayı önler ve kalsiyumun kemiklere emilmesine yardımcı olur.

Sardalya fosfor açısından da zengindir. Fosfor kemik hücreleri arasında bulunan maddeyi güçlendirir, eklem kıkırdaklarını destekler, kemik ve çevre dokulardaki mineral ve kolajen dengesini sağlar ve bunu düzenler.

3- Kanseri Önleme

Uzun yıllar boyunca süren araştırmalar D vitaminin hücresel aktiviteyi düzenlediğini göstermiştir. Hücresel döngünün mükemmel işleyişi kanser oluşumunun önlenmesi açısından hayati önem taşır. Optimum miktarda D vitaminin alınması çeşitli kanser türlerinin önlenmesinde önemli rol oynar.

D Vitaminin Diğer Faydaları Nelerdir?

Sardalye aynı zamanda selenyum içerir ve bu da yine güçlü bir antioksidan aktivite göstererek kanser riskinin azaltılmasını sağlar. Benzer şekilde omega-3 yağ asitleri de başta kolorektal kanser, prostat kanseri ve meme kanseri de dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerinin riskinin azaltılmasında önemlidir. Düzenli kullanım lösemi, multipl miyelom ve non-Hodgkin lemfoma gibi kan hücresi veya lenf hücre ile ilgili kanserlere karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır. Sardalya gibi yağlı balık tüketimi böbrek kanserinin en yaygın biçimi olan renal hücreli karsinoma karşı önemli bir koruma sağlamaktadır.

4- Göz SağlığıSardalye Neye İyi Gelir

Omega 3 önemli bir bileşiktir. Yukarıdaki faydalarının yanı sıra gözün makula dejenerasyonuna (AMD) karşı koruma sağlar. Bu hastalıkta ince görme bozukluğu oluşur ve merkezi görme kaybı ile sonuçlanır. Özellikle 50 yaş üstü kişilerde körlüğün başlıca nedenidir. Yanı sıra kuru göz sendromu şikayetlerini de azaltmaktadır.

5- Cilt ve Saç

Yine sahnede Omega 3. Omega-3’ler cildin daha genç görünümüne katkı sağlaması açısından önemlidir. Bu yağ asiti kolajen ve elastin liflerinin üretimini teşvik eder ve cildin nemli kalmasını sağlar. Yanı sıra cilt lekeleri, saç parlaklığını korumak, saçın sağlıklı büyümesi ve saç dökülmesini önleyen, saç köklerinin besin sağlamak gibi önemli görevleri bulunmaktadır. Yüksek protein içeriği nedeni ile de yine saç büyümesine iyi gelir.  

Omega-3 Diğer Faydaları

6- Protein Deposu

Sardalya birçok farklı aminositi içeren protein yönünden çok zengin bir kaynaktır. Vücudumuzdaki hücreler yenilerini üretmek için bu proteinleri kullanır. İlaveten kas ve bağ dokunun oluşumu, mikroplar ile savaşan antikorlar (kısacası bağışıklık sistemi) ve tüm vücuda besin ve oksijen taşınması gibi için temel işlevler proteinler sayesinde sağlanır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hamsi Tava
Tuna Balığının Faydaları Nelerdir
Somon Yemeniz İçin 6 Neden
Sardalyenin 6 Önemli Faydası
Fırında Somon
Fırında Çupra
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.