SARI NOKTA HASTALIĞISarı Nokta Hastalığı Nedir

Tıp dilindeki adıyla Makula Dejenerasyonu, merkezi görmeden sorumlu olan retinayı ilgilendiren bir rahatsızlıktır. Ülkemizde özellikle 50 yaşından sonra yaygın bir şekilde görülen sarı nokta hastalığı, doğru bir şekilde tedavi edilmediğinde veya ilerlediği taktirde görme kaybına neden olabileceği için kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir. Özellikle sigara kullanan kişiler, 55 yaşın üzerindeki kişiler ve ailesinde kalıtımsal olarak göz hastalıkları bulunan kişilerde sarı nokta hastalığının görülme ihtimali daha fazladır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkabilecek bu hastalığın en çok dikkat edilmesi gereken risk faktörleri kişinin yaşı ve kalıtımsal özellikleridir. Bunun dışında yüksek tansiyona sahip olan kişiler, sigara kullanan kişiler, kolesterol seviyesinin normalden yüksek olduğu kişiler ve güneş ışığına çok uzun süre maruz kalan kişiler göz kontrollerini aksatmadan yaptırmaları gerekmektedir.

Sarı Nokta Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın en temel belirtisi görme kaybı ve görme kusurları olarak karşımıza çıkar. Kişinin gözünde, cisimleri, çizgileri eğri ya da kırık görme, göz önünde zaman zaman meydana gelebilen karartılar, görme netliğinin düşmesi ve renk bozukluklarının yaşanması sık karşılaşılan belirtilerdir. Aileden kalıtımsal olarak ortaya çıkan veya yaşın Sarı Nokta Hastalığı Nedenlerigetirmiş olduğu sarı nokta hastalığının tamamen tedavi edilmesi ne yazık ki mümkün değildir. Ama diğer risk faktörleri daha önceden önlem alınması halinde kontrol altında tutulabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kişide yüksek tansiyon bulunuyorsa bu durum regüle edilebilir. Kişi sigara içiyorsa, bunu bırakması, bırakamıyorsa mümkün olduğunca minumum seviyede tüketmesi gerekir. Güneş ışınlarına çok maruz kalan kişiler mutlaka gözlerini zararlı ışınlardan korumak amacıyla güneş gözlükleri kullanmalıdır. Ayrıca göze iyi gelen sebzelerin bolca yer aldığı Akdeniz diyeti beslenme için tavsiye edilir.

Sarı Nokta Hastalığının Tipleri Nelerdir?

Hastalığın yaş ve kuru olmak üzere iki farklı tipi vardır. Kuru tipi yaklaşık %90 oranında görülürken yaş tipinin görülme sıklığı ise %10 civarındadır. Görülme sıklığı az olsa da yaş tipi sarı nokta hastalığı ilerleyen zamanlarda görme bozukluklarına daha çok neden olduğu için dikkat edilmesi gerekir.

Kuru tip ile karşılaştırıldığında daha hızlı bir şekilde ilerleyen rahatsızlık, ani bir şekilde ortaya çıkabilecek görme kaybıyla beraber retina da kalıcı hasarların oluşmasına sebep olabilir. Tedavi edilmediği taktirde ilerleyen zamanlarda kanamaya neden olmasından dolayı kişinin kör olmasına sebep olur.

Sarı Nokta Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?Sarı Nokta Hastalığı Tedavisi

Hastalığın tipine ve hangi sebeplerden dolayı ortaya çıktığına göre farklı tedavi seçenekleri uygulanır. Kuru tip olan hastalıkta koruyucu tedavi, yaş tip olan hastalıkta ise iğne tedavisi veya fotodinamik tedavi kişiye uygulanabilir. Koruyucu tedavide çoğunlukla anti-oksidan özelliği bulunan A, C ve E vitaminleri, çinko ve lutein maddeleri kullanılır. Direk olarak göz içerisine uygulanan iğne tedavisinde ise damla yöntemi ile kişiye lokal anestezi altında tedavi uygulanır. Kişi uyuşturulduğu için operasyon esnasında herhangi bir acı veya ağrı hissetmez. Fotodinamik tedavide ise başta toplardamara özel bileşimde verteporfin isminde bir ilaç enjekte edilerek, hafif şiddette bir lazer tedavisi gerçekleştirilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dermatit Herpetiformis
Fosfor Fazlalığı
Kafanızda Sivilce Mi Var?
Kadın Sağlığı
Emes Nedir
Zika Virüsü
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.