KADINLARDA SARI VAJİNAL AKINTI VE NEDENLERİ

Hepimiz, vajinal akıntının bir kadının hayatı boyunca süren bir süreç olduğunu biliyoruz. Kadınların çoğu yaşamları boyunca bir noktada vajinal akıntı deneyimi yaşarlar. Bu çerçevede kadınlar arasında vajinal akıntının rengi, kokusu ve kıvamı her zaman merak konusu olmuştur. Gebelik ve yumurtlama gibi bir dizi faktör vajinal akıntıların olmasında rol oynayabilir. Uzmanlar kadınların% 96’ sının akıntı miktarının yumurtlama, gebelik ya da daha önce menstruasyon sırasında artırdığını belirtmektedir. Fakat unutmayınız ki, akıntınızda renk, yapı, miktar ya da kötü koku olması gibi bir değişiklik fark ederseniz bir doktora görünmek için zaman kaybetmeyiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Kadınlarda Sarı Renkli Akıntılar Ciddi Bir Sorunun Habercisidir 

Kadınlardaki akıntının kahverengi olması ve yeşil renkli olması gibi sarı renkli akıntılarda da birtakım sorunların olduğu akla gelmektedir. Kadınlardaki sarı renkli akıntılar çoğu durumda özellikle bir enfeksiyon göstergesidir ve kaşıntı, şişme, kötü koku ve alt karın ağrısı gibi şikayetleri de beraberinde getirir.

Sponsorlu Bağlantılar

Üreme dönemindeki kadınlarda az miktarda vajinal akıntının olması anormal bir durum değildir. Fizyolojik akıntı adı da verilen normal vajinal akıntı vajinanın içinden, eski hücreleri ve bakterilerin dışarı akmasına yardımcı olmaktadır ve rengi şeffaf açık renkli yada beyazdır. Bu beyaz renk, çökelek yada süt ekşimesi görünümündeki akıntılar ile karıştırılmamalıdır. Başka bir deyişle, normal vajinal boşalma, vajinanın temiz tutulmasına yardımcı olur. Vajinal akıntı rahim boynu, rahim ve vajina tarafından üretir ve önemsiz bir şey değildir. Normal vajinal akıntı rengi genellikle açık ya da beyazımsıdır, ama kuruduğunda sarımsı bir renge dönebilir. Vajinal akıntının rengi ve kokusundaki herhangi bir değişim normal olarak kabul edilmez. Yanı sıra, akıntıya ek olarak meydana gelen kaşıntı ya da yanma hissi ve tahriş gibi durumlar da normal değildir. Eğer sarı ve kötü kokulu akıntıya sahipseniz bu bir enfeksiyonun işareti olabilir ve aşağıdaki gibi durumlar buna neden olabilir.

Siyah Renli Vajinal Akıntı

SARI RENKLİ AKINTININ NEDENLERİ

Çeşitli faktörler sarı renkli, kalın ve kötü kokulu vajinal akıntıya neden olabilir. Bazı kadınlar adet dönemleri öncesi yada sonrasında sarı renkli akıntı ile karşılaşabilir. Aşağıdaki durumlar sarı renkli akıntının nedenleri arasında yer almaktadır;

TRİKOMANAS

Sarı renkli vajinal akıntı vajinit ile ilişkili olabilir. Vajinit sorunu ise Candida, maya ya da trichomonasprotozoa nedeni ile ortaya çıkabilir. Candida’nın neden olduğu vajinit daha yaygındır ve kalın kıvamlı sarı yada beyaz renkli akıntınızın olmasına yol açabilir. Eğer akıntı rengi sarı, yeşilimsi veya gri renkli, güçlü kokulu veköpüklü ise bu sorunun nedeni büyük olasılıkla trikomonas protozoa adı verilen rahatsızlıktır. Trichomoniasis cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Bu hastalığın diğer belirtiler arasında kaşıntı ya da genital bölgede tahriş, cinsel ilişki ve idrar yaparken rahatsızlık yer alabilir.

BAKTERİYEL VAJİNOZİS

Her kadının vajinasında bakteri vardır. Bu bakteriler vajinanın normal mikroflorasını ve asitliğini karuyarak enfeksiyonlara karşı vücudu korur. Ancak, her zaman herhangi bir nedenle bu denge bozularak kötü bir mikroflora olduğunda bir kadında olağandışı belirtiler meydana gelir. Bakteriyel vajinozis kadınları etkileyen ve en sık görülen vajinal enfeksiyondur. Vajinal akıntı beyaz, gri veya sarı, ama ince ve homojen ise, o zaman bakteriyel vajinozis enfeksiyonundan şüphelenilebilir. Bakteriyel vajinozis, düşük doğum ağırlığı ve erken doğum neden komplikasyonlara neden olabileceğinden tedavi edilmesi özellikle hamile kadınlar için önemlidir.

Kadınlarda Akıntı Fazlalığı Nedenleri

Bazı durumlarda, büyük bir miktardaki sarı bir akıntı signof servisit nedeni ile ortaya çıkabilir. Servisit serviksin iltihaplandığı bir durumdur. Böyle koşullardaki vajinal akıntı sarı veya grimsi renkli ve kötü bir koku taşıyor olabilir. Servisit ile ilişkili vajinal akıntılar genellikle iltihap gibi görünür. Akıntının böyle türlerine mukopurulent akıntı adı verilir.

KLAMİDYA VE GONORE

Bundan başka sarı renkli vajinal akıntıya, servikal polip (servikal kanal içinde kırmızı renkli ve düz parmak şeklindeki büyümeler), gonore ve pelvik inflamatuar hastalık yada cinsel yolla bulaşan hastalıklar neden olabilir. Sarı ve kanlı akınt klamidya ve gonore gibi bir hastalığın belirtisidir. Gonore deneyimi olan bayanlar idrar yaparken ağrı ve yanma hissinin yanısıra adet dönemleri arasında kanama gibi işaretler oluşabilir. Birçok kadın bel soğukluğu (gonore) ve klamidya belirtilerini tanımaz, hattabir mantar enfeksiyonu gibi diğer vajinal enfeksiyonlar zannederek hataya düşebilirler.

Çiğ Balık Kokulu Akıntı Neden Olur?

Gebelik sırasında soluk sarı renkli akıntı, kötü koku yok ise normal olabilir. Gebe bir kadında yükselen gebelik hormonları ve vajinal bölgeye kan akımının artması nedeni ile gebelik süresince sulu akıntı deneyimleri yaşanması ve bunda artış görülmesi normaldir. Erken gebelikte meydana gelen akıntı genellikle beyaz veya açık renklidir, fakat gebelik ilerledikçe akıntı rengi açık sarı renge doğru dönüşüm gösterebilir. Yine böyle durumlarda da akıntının köpüklü olması, kötü kokular yayması, kaşıntı ve tahriş gibi beliritlerin olmasına anne adayların dikkat etmesi gerekir ki böyle belirtiler bir enfeksiyonun olduğunu haber verir.

Geç gebeliğin yanısıra erken gebelikte görülen sarı renkli akıntılar ve bunların türleri, olası bir enfeksiyonun belirtisi olduğundan hem enfeksiyonun yayılmasını önlemek hem de anneyi huzursuz etmemesi açısından derhal bir jinekolog tarafından değerlendirilmelidir.

Yukarıda sıralanan nedenler yaygın görülen nedenlerdir. Bunların dışında sarı renkli akıntılar Vajinal kanser ve Vajinada yabancı cisim nedeni ile ortaya çıkabilir.

NE ZAMAN ZARARSIZ OLABİLİR?

Sarı akıntının var olması her zaman bir sorun olduğu anlamına gelmez. Birtakım rahatsızlıkların yanı sıra  hormonal değişiklikler, şiddetli stress ve doğum kontrol hapları gibi bir nebze daha zararsız faktörler de sarı akıntının oluşmasına zemin hazırlayabilir.  Ayrıca cinsel ilişki sonrası vajina giren spermler nedeni ile de pıhtı şeklinde sarımsı bir akıntı olabileceği gerçeğine dikkat edilmelidir. Bu normaldir.

SARI RENKLİ VAJİNAL AKINTI İLE OLUŞAN DİĞER BELİRTİLER

Sarı renkli akıntı eğer enfeksiyon ya da herhangi bir sağlık sorunu ile ilişkili değilse herhangi bir diğer belirti oluşmayabilir. Fakat enfeksiyon yada bunun diğer türleri ile ilişkili ise vulva çevresinde kaşıntı, yanma hissi ve şişme gibi belirtilerden biri oluşabilir.

Enfeksiyon nedeniyle oluşan sarı akıntı sadece süzme peynir gibi kalın kıvamda yada köpüklü olabilir. Ayrıca kötü kokulu olabilir ve özellikle ilişki sırasında, karın ağrısı gibi belirtiler de eşlik edebilir.

TEDAVİLER NELERDİR?

Hastalığın altında yatan neden belirlendikten sonar ona göre tedaviye başlanır. Altta yatan yatan neden ve hastalığın seyrine bağlı olarak tedavi süresi ve çapı değişebilir. Eğer hastalığınız bir Trichomoniasis enfeksiyonu ise doktorunuz antibiyotik reçete edebilir.

Peynir Kesiği Şeklinde Vajinal Akıntı Neye İşaret Eder?

Şayet Bakteriyel vajinozis ise antibiyotikler ile birlikte vajinal kremler tavsiye edilebilir. Antibiyotikler aynı zamanda servisit ve gonore tedavisi için de gerekli olabilir. Tedavi yapılmaması Pelvik iltihabi hastalığına (PID) neden olabilir ve kısırlığa yol açabilir. Öte yandan, kullanılacak olan antifungal ilaçlar vajinal mantar enfeksiyonu tedavisi için gereklidir.

EĞER BİR AKINTINIZ VARSA NE YAPMALISINIZ?

Özetle, sarı akıntılar çeşitli kadın sağlık sorunlarına işaret eden göstergelerden biridir. Bu nedenle, tam olarak sarı akıntının ne anlama geldiğini öğrenmek için bir doktora görünerek tıbbi değerlendirmenizin yapılması önemlidir.

Bu arada,

 • Genital bölgenizi temiz ve kuru tutmaya özen gösterin,
 • Sıkı giysiler ve iç çamaşırlar giymeyiniz,
 • Hassas bölgeniz için parfümlü sabunlar kullanmayınız.
 • Sadece doğal kumaşlardan yapılmış iç çamaşırı giyin,
 • Yüksek kaliteli kişisel hijyen ürünleri kullanmayın,
 • Cinsel ilişki sırasında dikkatli olun ve kendinizi koruyun.
 • Çok önemli bir husus da bol su içmeyi ihmal etmeyiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Yasmin

  Mrb benim adet öncesi ve sonrası akıntım oluyor oncesi olan akıntım hafif sarı süt çürüğü gibi ama koku yok adet sonrasında olan akıntım ise şeffaf ama iki akıntım dönemindede kaşıntı oluyor üşüttügüm dönemlerde sancımda oluyor adet sonrası akıntım döneminde sebebi nedir cevabınız için şimdiden tşkler

  papatya

  Merhaba ben 3 aydır adet görmüyorum adet düzenim de bozuk ama hiç bu kadar gelmemişti arada sırada sancımalar oluyor karnımdaki şişlik hiç geçmiyor çok çabuk açlık hissediyorum kafa ağrım artı baş dönmem oluyor arada sırada doktorunda gidemedim daha acaba bunun sebebi nedir?

  Elif

  Merhaba benim adet öncesi ve sonrası akıntım oluyor ve kokulu da oluyor kendimi bildim bileli böyle,sadece son zamanlarda sinavlarim var stresli bir donemim ve su cok icmiyorum zaten kokusu keskinlesti.Cevabiniz icin simdiden tesekkurler

  Ecenaz

  Merhaba reglemin bittigi gun iliskiye girdim. Iliskiye girdikten iki gun sonra beyaz su renginde akintim gelmeye basladi. Normal orgazm suyu gibi. Sonrasinda kokulu akinti gelmeye basladi. Koku kisa sure sonra yerini sari kahve rengi gibi akintiya birakti(akinti kokusu kotu). Ve ara ara sag tarafimdaki kalinbagrsagin oldugu kismim agriyor. Bu arada iliski sirasndda sürekli korunduk. Mikrop kapmis olabilirmiyim. Cunku normalde reglem bittikten bi iki gun sonra yapardik lutfen yardim

  melisa

  meraba ben melisa sdet olmaya daha yeni başladı .- aydan beri beyaz akıntı var bu akıntı bir hafta önce sarı gibi olmaya başladı

  gamze

  Merhaba ben bekarm adet öncesinde bi 5 6 gün çok fazla kaşıntim ve akıntım oldu adet döneminde böyle bir sorunla karşılaşmadım bugün adetim biteli 1 gün oldu ve sarı renkte akıntım ve acayip kaşıntim oluyor povilon adlı batikon ile sildim o bölgemi çok yanma oldu fakat kaşıntı 1 saattir yok zararlı midir ve akıntım hiç böyle kasintili olmamıştı bu neden olabilir

  Naz

  Merabalar sürekli sarı koyu bi akıntım oluyodu bununla beraber regl günleri sürekli değişiyodu bazen bi kaç ay adet olmadığım oluyodu hastanede yapılan tahlillerde yumurta kisti olduğu için bunlarn olduğu söylendi ve ameliyat olup yumurtalıklarn ikisinide aldırmam gerekiyomuş acaba bunun için çok mu acele ediyorum bu akıntı ve düzensiz adet için başka bi yol yokmu doktorum ısrarla ameliyat diyor ama bn karar veremiyorum

  selma

  ben 12,50 yaşındayım sarı akıntım oluyor adet belirtimisidir .gögüslerde büyüme ve kıllanma yaşıyorum

  coco

  Ben reglim biteli 1 gün oldu akıntım gelmiyor sadece çok az şeffaf akıntım geliyor sizce bu anormal bi durum mu aileme söylemelimiyim?

  Hacet

  Ben 13 yaşındayım ve adet dönemin biteli 4 gündür sarı kokulu bir svi geliyo acaba bu nedir..

  Azra

  Merhaba benim genellikle renksiz kokususuz vajinal akinti oluyor ama arada sırada sarı akıntı oluyor ama o da renksiz ve kokusunuz adete mi işaret 11 yaşındayım daha adet olmadım

  deniz

  Mrb.32 yaşında kadınım.benim sorunum adet dönemine kadar sarimtrak bir akıntının olması.ve bu akıntı bildim bileli var.adetle bitip sonra yeniden başlaması. Iltihap görünümü var gelen sivida.yardımcı olursanız sevinirim.saygılarımla

  yeliz

  Merhabalar vajinamda koku ve beyaz sut gbi akintim var tami tamina 5 aydir suruyor bundn cok rahatsizim ve vajinamda kucuk beyaz sivilce gbi bsy cikti cok kasiniyor ozellikle iliski sirasinda burnuma kotu koku geliyor beni cok rahatsiz ediyor kullananilicegim ilac turu bsey varmi

  Karamel

  Merhabalar sevgilimle 2 gün önce ilk defa ilişkiye girdik ve iki gündür vajinamda yanma ve sarı bir akıntı ama koku yok bu normal mi?

  selcan

  ben 14 yaşındayım en son şubat ayında adet oldum ve şu an nisan ayındayız ve bazen cinsel bölgemle oynuyordum ve sarı akıntı geliyor ve kokusu çok kötü sürekli geliyor adet olmuyorum acaba enfeksiyon kapmış olabilir miyim yada kızlık zarım bozulmuş mudur

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kadınlarda Sümüksü (Mukuslu) Akıntı
Adet Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır?
Adet Döneminde Baş Ağrısı (Menstrüel Migren)
Açık Tenli Cilt Makyajı Nasıl Yapılır
Siyah Vajinal Akıntı Nedenleri
Kadın fizyolojisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.