Karaciğerdeki bir rahatsızlıktan dolayı cildin sararmasına sebep olan bir hastalık olup, çoğu kez tehlikeli ve öldürücüdür. Sarılık, siroz’un başlangıcıdır. Siroz gibi karında su toplandığı da olur.

Sebepleri:

Vücuttaki kan kürelerinin (alyuvar ve akyuvarlar) erimesi sebebiyle veya safra kanallarının tıkanması nedeniyle meydana gelir. Yahut vücut ısınmasının meydana gelir. Yahut vücut ısısının düşmesiyle kan kıvamının bozulması, safranın çoğalması ve bozulması, aşırı sıcak veya aşırı soğuktan da meydana gelebilir. Karaciğer gözeneklerinin tıkanması, bazen karaciğerdeki bir şişlik sebebiyle olduğu gibi gözeneklerin başka sebeplerle tıkanmasıyla da meydana gelebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sarılık safranın dışa atılamamasının sebebi, karaciğer gözeneklerinin tıkanmasıyla, karaciğer salgıladığı safranın, safrakesesine dökülememesi, safrakesenden de bağırsaklara dökülememesidir.

Tedavi;

Karaciğer gözeneklerindeki tıkanıklığı giderici ilaçlar kullanılır, ishal edici ilaçlar verilir, hastalığın hafiflemesinden sonra hamamda terletilmelidir.

Sarılık
ÖDÜN kana karı hastalık halinde değerlendirilir. Hepatit A halsizlik, bitkinlik, bulantı, kusma, karın ağrısı gibi belirtilerle başlar. Bu belirtiler hastalıktan sonra birkaç gün daha devam eder. Birçok organı etkiler. 1–2 hafta kadar çok değişik türleri vardır. İyileşme devresi çok uzundur. Hastalığın şiddeti yaş ile birlikte artar. Genellikle herhangi bir rekürrens olmaksızın tam olarak iyileşme sağlanır. Bazen de ağır geçerek ileri derecede sorunlara yol açar.

Sponsorlu Bağlantılar

Karaciğerin etkinliği ile ilgili bazı enzimlerin serumdaki değerlerin değişmesine bağlı olarak teşhis konulur. Genellikle okullarda, askeri birliklerde, kırsal kesimde salgınlar yapar. Yayılması dışkı ve ağız yolu ile olur. Dışkının ortadan kaldırılmasını sağlayan kanalizasyon sistemi tuvaletten sonra elleri yıkamama alışkanlığının olmaması hastalığın yayılmasını kolaylaştırır.

Klorsuz su içme bu hastalığın yayılmasını sağlar. Kuluçka devresi 15–50 gün arasında değişir. Hastalığa karşı bebek ve çocukların dirençleri azdır. Hastalığın ileri şekillerinden öte belirtisiz geçen tipleri çoktur. Hastalığa yakalananların göz akları, derileri ve idrarları sararır. Bu sarılığın diğer tipleri içinde belirgin bir özelliktir.

Aşılama sırasında bir kişiden çıkarılan iğnenin temizlemeden bir başkasına batırılması hastalığı yayar.

B tipi hepatit ise genellikle sinsi başlar. İştahsızlık ileri derecede karın ağrısı, bulantı, kusma bazen eklem ağrıları ile sarılık belirir. Hastalığa yakalananlar etkenin antijenik özelliğini kanlarında taşırlar. Kişinin kanında bu etken bulunursa kan bir başkasına verilmez. Karaciğerin ileri derecede haraplaşması siroz ile birlikte diğer bazı karaciğer bozuklukları neden olur.

A tipi hepatitin enjeksiyon ile yayıldığı bilinmektedir. Yakın kişisel temasta da bulaşabileceğini gösteren belirtiler bulunmaktadır. Bu etkenin de dışkı ile bulaştığını ileri süren görüşler varsa da kesin olarak belirlenmemiştir. B tipi hepatitin kuluçka süresi 45 ile 160 gün arasında değişmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bronşit Nasıl Geçer Ne İyi Gelir
Varis Nedir
DİZDE TAKILMA HİSSİ KİREÇLENME HABERCİSİ
Kanser nedir
Anüste Kaşıntı yada Anal Kaşıntı
Sigaradan Kurtulmak İçin İpuçları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.