SARIMSAK FAYDALARI- SARIMSAK YARARLARI
Bu makalemizde sizlere  sarımsakla ilgili bilgiler vereceğiz. Sarımsağın  faydaları nelerdir, sarımsak nasıl tüketilir. Sarımsak ne kadar tüketilmeli, sarımsak neye iyi gelir gibi sorulara yanıt bulacağız.

Sarımsağın latincedeki ismi Allivum Sativum‘dur. Eski çağlardan beri bir çok hastalığa iyi gelen sarımsak, ilk olarak Mısır ve Roma’da keşfedilmiştir. İçerdiği allicin maddesi mikrop öldürücü olduğu için bir çok hastalığa birebir gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

Faydalarından bahsetmek gerekirse,

 • Savunma sistemini ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir bu sayede, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.
 • Aynı zamanda antibiyotik özelliği taşır, bu sayede de mantarların oluşumunu önler.
 • Doğal antibiyotik olan sarımsak her gün tüketilmelidir.
 • Düzenli sarımsak kullanımı, kalp hastalıklarının ortaya çıkma olasılığını düşürür.
 • Kolestrolü düşürür,
 • Damar tıkanıklığına karşı mücadele sağlar ve korur.
 • Yüksek tansiyon hastaları için son derece faydalı olan sarımsak, tansiyonu düşürür.
 • Sarımsağın kan basıncını düşürücü etkisi de vardır.
 • İçerdiği maddeler sayesinde kanseri önler, kanser riskini azaltır.

Dikkat:  Düşük tansiyonu olan kişiler Sarımsağı çok fazla kullanmamalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sarımsak hakkında bugüne kadar yapılmış araştırmaların sonucunda, meme, prostat barsak ve mide kanserine karşı sarımsağın koruma sağladığı kanıtlanmıştır. Saç dökülmesine sarımsak birebirdir. Ayrıca saç kıran gibi saç hastalıkları için de, sarımsak kullanılabilir. Saç kıran olan bölgeye sarımsağın ortası sürülür ve beklenilir. Kötü kokabilir ancak tekrar eski haline dönmesi için gerekli bir tedavidir.

Sarımsak Nasıl tüketilir?
Sarımsak istenildiği gibi tüketilmektedir. Pişmiş sarımsak, çiğ sarımsak sarımsak yağı ya da sarımsak hapı şeklinde tüketilebilir. Genelde pişen her yemeğe, sarımsak atılır ve yemeklerde pişmiş sarımsak tüketilir. Ayrıca çiğ sarımsak, salatalarda ya da yoğurtlu sarımsaklarda yenilebilir. Pişmiş sarımsak koku yapmaz, bu yüzden tercih edilir. Sarımsağın her türü faydalıdır, bu yüzden hergün 1-2 diş sarımsak tüketerek bir çok hastalığı önleyebilirsiniz.

Özellikle kış aylarında sarımsak yemeniz, soğuk algınlığı nezle ve grip gibi kış hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltır hatta sizi bu hastalıklardan korur.

Sarımsağın zararları var mıdır?
Sarımsağın zararı tansiyon düşüklüğüdür. Düşük tansiyonlu kişilere sarımsak yenilmesi önerilmez. Ancak yemeklerin içinde yenilen sarımsağın zararı olmadığı için yenilebilir. Aynı şekilde çok aşırı sarımsak tüketmek, ciltte alerjilere neden olabileceği için her şeyde olduğu gibi bunda da aşırıya kaçmaktan vazgeçilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  fatma nur akar

  benim dağdemciğim şiş intablı iğnedende korkuyorum napmalıyım

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kapari
Böğürtlen
Zonada Bitkisel Tedavi
Zencefil Kapsülü
Rezene Çayı
Isırgan Otu Kapsülü
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.