SARIMSAK KULLANIMI İÇİN NEDENLERİNİZ
Sarımsak bahçelerde ve tarlalarda yetiştirilen bir bitkidir. Bu bitkinin baş kısmı, dişli bölümü hem yenilir ve hem de baharat olarak kullanılır. Tıp alanında da kullanılmıştır.

Özellikleri:

Sarımsağın mizacı hararetli ve kurudur. Vücuda kuvvetli derecede sıcaklık verir ve son derece kurutucu bir özelliğe sahiptir. Soğuk ve balgamlı mizaçlı kimseler ve felç olmaya ramak kalmış hastalar için gayet faydalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Meniyi kurutucu, tıkanıklıkları açıcı, katı şişlikleri çözücü, hazmı kolaylaştırıcı, susuzluğu giderici, bağırsakları hareket ettirici, idrarı söktürüp çoğaltıcı özellikleri vardır. Haşarat sokmalarına, soğuktan meydana gelen bütün şişliklere karşı panzehir olarak kullanılır.

Sarımsak dövülüp macun haline getirildikten sonra yılan ve akrebin soktuğu yerlere merhem gibi sürülürse gayet faydalı olup, zehirli çeker ve vücudu ısıtır. Sarımsak balgamı keser, yellenmeyi çözer, boğazı kaygınlaştırır ve birçok organların sağlığını korur. Müzmin öksürüğe, seyahat sebebiyle su değişikliğine karşı faydalıdır.

Çiğ, pişmiş ve kızartılmış olarak yenilir. Çiğ olarak yenilmesi sağlık yönünden pişmiş olanından daha faydalıdır.

Soğuktan meydana gelmiş olan göğüs ağrısı için faydalıdır. Sarımsak boğaza kaçan sülüktü çıkarır. Sarımsak dövülür sirke, tuz ve bal ile karıştırılıp çürük diş üzerine konursa, parçalar ve düşürür. Bu macun ağrıyan diş üzerine konursa, ağrısını teskin eder.

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer 4-6 gram sarımsak bal şerbeti il beraber alınırsa, balgam söktürür ve bağırsaklardaki kurtları düşürür. Sarımsak bal ile macun yapılır ve alaca hastalığının tedavisi için cilde sürülürse gayet faydalı olur.

Sarımsak koruyucu olup, gıdaların bozulmasını önler. Sarımsak lapası yara üzerine konur. Sarımsaklı su, iltihaplı yaraların tedavisinde kullanılır. Sarımsak soğuk algınlığına, balgam çıkaranlara ve felçlilere çok iye gelir. Yılan ve akrebin soktuğu yere sarımsak sürülürse veya bağlanırsa faydalı olur. Daha birçok faydaları vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Maydonoz
Keten Tohumu
Zonada Bitkisel Tedavi
Kuşburnu – Rosa canina
Karanfil Yağı
Okaliptüs
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.