Savunma Sisteminin Yetersizlikleri;

Deri ve mukozalarda, patojen (hastalık yapıcı) organizmaların girişini sınırlayan korunma sistemleri vardır. Deri engelinin önemi büyük yanıklarda belli olur, bu durumda deri çeşitli enfeksiyonlar karşı özellikle duyarlı hale gelir. Bir yara, bir ısırık veya böcek sokması, ne kadar küçük olursa olsun birer mikrop giriş kapısıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Solunum mukozasının özgünlüğü, bakterileri kova yeteneğine sahip halı tüyüne benzer ince tüycüklerle kaplı bir epitelyumunun bulunmasıdır. Çok nadir rastlanır bir hastalık olan kartgener sen durumunda solunum mukozası üzerinde kirpiksi tüyler bulunmaz, bu da temizleme işlevini zayıflatır. Bundan başka, solunum mukozasını tahriş edecek görevini yapmasını engelleyen tütün gibi her çeşit madde, akciğer hastalıkları riskini artırır. Çürükçül flora normalde patojen mikropların girişini engeler, bu floranın tahribi candida enfeksiyonlarının gelişmesini kolaylaştırır. Sık sık idrar tıkanmalarına neden olan herhangi bir engelin bulunmasıyla da idrar yollarında deri-mukoza savunma sistemi bozulabilir ve enfeksiyonların gelişmesi kolaylaşır.
Özgül olan ve olmayan savunmaları da bozulabilir. Mesela, ailevi septik granülomatoz, çok çekirdekli akyuvarların enzim donanımlarının bozulduğu ve bu yüzden iş göremez hame geldiği bir hastalıktır. Aksaklık nicel de olabilir. Lökopeni (çokçekirdekli akyuvar sayısının normalin altında olması) veya agranülositoz (söz konusu çok çekirdekli akvuyarların hiç olmaması) özellikle ağır bakteri enfeksiyonlarına yol açar.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
DİZDE TAKILMA HİSSİ KİREÇLENME HABERCİSİ
B6 Vitamini
Kandidiyazis yada Pamukçuk
Pankreas Kanserinin Belirtileri
Yeşil Dışkı İle Oluşan Belirtiler Nelerdir?
Bacaklarda Ani ve Şiddetli Ağrı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.