SAW PALMETTO NEYE İYİ GELİRSaw Palmetto Neye İyi Gelir

Saw Palmetto, palmiye ağacını andıran görünümüyle kısa boylu bir ağaçtır. “Cüce palmiye” adı da verilmektedir. Küçücük çiçeklerle beraber çilek, bu bitkinin en saygın meyvesidir. Yüzyıllar boyunca, çilek, birçok tıbbi problemde tedavi amacıyla kullanılmıştır. Bugün bile, modern tıbbın ilerlemesine rağmen, bazı doktorlar ve araştırmacılar erkek sağlık sorunlarının bir kısmında bu bitkiye güvenmekte ve başvurmaktadır. Ancak, saw palmetto herkes için etkili ve doğru sonuçlar vermemektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Saw Palmetto’nun Bugünkü Kullanımı

Saw Palmetto “benign prostat hiperplazisi (BPH)” belirtilerini tedavi etmek amacıyla alternatif bir ilaç olarak Avrupa’da yaygın olarak kullanılmaktadır. BPH, aynı zamanda genişlemiş prostat olarak da bilinir. Örneğin Almanya’da bitkisel ilaçlar için düzenleyici otorite kurumu Saw Palmetto için yeşil ışık yakmış ve tedavi amaçlı kullanımına onay vermiştir. Amerikan Kanser Derneği (ACS) ise, Saw palmetto’nun prostata ilişkin sağlık sorunlarının yanı sıra mesane ve idrar problemlerini tedavi etmek için de kullanılabileceğini rapor etmiştir.

Bununla birlikte Amerika’da saw palmettonun kullanımı daha az desteklenmiştir. Bunun yerine, genellikle alternatif tedavi seçenekleri arayan erkekler için ayrılmıştır. Birçok yerde doktorların çoğu bitkisel ilaçları bir tedavi seçeneği olarak görmemektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Saw Palmetto ve Prostat

BPH’ si olan erkekler belirtileri azaltmak amacıyla Saw Palmetto alabilir, ancak yararları kesin değildir. Yapılan bazı çalışmalar belirtilerin giderilmesine yardımcı olduğunu göstermiştir. 2006 yılında yapılan bir çalışmada, saw palmetto’nun BPH semptomlarını azaltmada “plasebo” kadar etkili olduğu göstermiştir.

Saw palmetto’nun BPH tedavisinde görülen bazı anekdot başarıları bazı erkeklerin prostat kanseri hücrelerinin büyümesini durdurmak için de bu bitkiye başvurmasını sağlamıştır.

Saw Palmetto ve Testosteron

Saw Palmetto, erkeklerin testosteron seviyesini etkiler. Saw palmetto çileğinin içindeki kimyasallar, vücudun testosterona doğal bir yanıtı vermesini önler. Bu girişim, prostat hücre büyümesini azaltır. Dolayısıyla Benign Prostat rahatsızlığı olan erkeklerin belirtilerini azaltabilir sonucu çıkmaktadır.

Saw Palmetto Ne İşe Yarar

Araştırmacılar yıllardır üzerinde çalışmalarına rağmen, palmetto kimyasallarının erkeklerin testosteron çalışmasını nasıl değiştirdiğini anlayabilmiş değiller.

Saw Palmetto ve Libido

Saw Palmetto vücutta testosteronun etkisini engeller. Düşük hormon düzeyleri düşük prostat belirtileri anlamına gelir. Bazı erkekler bu amaç için kullanmaktadır. Bazıları ise, vücutlarında testosteron etkilerini arttırması umuduyla Saw Palmetto almaktadır.

Bazı araştırmalar, erkeklerin, cinsel dürtülerini artırmak, libidoyu artırmak ve doğurganlığı artırmak için Saw Palmetto aldıklarını ortaya çıkarmıştır.

Saw Palmetto’nun Yan Etkileri

Çoğu durumda, Saw Palmetto’nun yan etkileri baş ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi, yorgunluk, ya da mide rahatsızlığı gibi küçük rahatsızlıklarla sınırlıdır. Ancak, bazı nadir durumlarda, karaciğer hasarı ile de ilişkili bulunmuştur.

Tüm ilaçlar, ilaç takviyeleri ve bitkisel ilaçlar beraber kullanıldığında birbirleriyle etkileşime girebilir ve ciddi sorunlara neden olabilir. Örneğin, saw palmetto kullanımı kanın pıhtı oluşumunu önleme yeteneğini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle, eğer warfarin veya aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsanız Saw Palmetto almamalısınız. Olası etkileşimleri hakkında doktorunuza danışınız.

Saw Palmetto Neye YararSaw Palmetto Nasıl Kullanılır

Kurutulmuş saw palmetto çileği bazı sağlık gıda ve vitamin satan mağazalardan satın alınabilir. Ayrıca, toz, kapsül, tablet, tentürler, çaylar veya özleri içine katılmış kurutulmuş meyveler şeklinde de bulabilirsiniz. Saw Palmetto için hiçbir standart dozaj seviyesi bulunmadığı için nasıl ve ne kadar kullanacağınızı doktorunuza da danışınız.

Güvenliği Hakkında Bir Not

Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) bitkiler ve alternatif ilaçları düzenleyen bir kurum değildir. Yani bu ürünleri üreten şirketler tarafından yapılan sağlık açıklama ve ilacın faydalarına yönelik bilgileri doğrulamaz. Başka bir deyişle, tükettiğiniz ürünün gerçekten de tanıtıldığı gibi bir ürün olduğunun bir garantisi bulunmamaktadır.

Bu nedenle bitkisel ürünleri tüketirken, seçici olunmalıdır ve güvenli olduğundan emin olmak için doktor gözetiminde alınması önerilir.

Saw Palmetto için Çelişkili Mesajlar

Saw Palmetto ile ilgili yapılan çalışma sonuçları net bilgiler vermemektedir. Bazı çalışmalar prostattan muzdarip erkekler için büyük yararlar göstermiştir. Buna ek olarak, gece ve sık idrara çıkma, idrar yapmada güçlük gibi BPH ile ilişkili semptomları rahatlatıcı sonuçları da görülmüştür.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kekik
Bayır Turpu Neye İyi Gelir
Kedi Otu Kapsülü
Yavşan
GİNKGO BİLOBA
Kayısı Yağı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.