SEBOREİK DERMATİT

Seboreik dermatit, üst derinin inflamasyonu (iltihap) dur. Genel olarak deride pullanmalar, etkilenene alanda kırmızılık ve meydana gelen kaşıntı hastalığın en büyük özelliğidir. Bir kalıtsal bir durum, seboreik dermatit genellikle soğuk hava koşullarında daha da da şiddetlenir.


Seboreik dermatit görülen kişiler sıklıkla:

Sponsorlu Bağlantılar

  • Bebekler: Bebeklerde bu durum aynı zamanda konak olarak da isimlendirilir. Konak da kafa derisi üzerinde pullu alanlar ile karakterizedir. Kafa derisinin yanı sıra bebekte bez bağlanan bölgede meydana gelebilir. Bu yaş grubunda genellikle ilk yıl içinde kendi kendine temizlenir.
  • Orta yaş: Seboreik dermatit bu yaşta oluştuğunda, hastalık genellikle daha aralıklı olarak meydana gelir.
  • Yaşlılık: Seboreik dermatit bu yaşta oluştuğunda, durum genellikle daha aralıklıdır. Yağlı cilt veya saçları bulunan kimselerde seboreik dermatit gelişme riski daha fazladır.

SEBOREİK DERMATİT BELİRTİLERİ NELERDİR?

Seboreik dermatit ile meydana gelen belirtilerden farklı belirtiler ile de karşılaşılabilir. Bu hastalığın farklı türlerine bağlı olarak değişebilir. Belirtiler şunlar olabilir:

  • Kaşıntılı kafa derisi
  • Kafa derisi üzerinde kuruluk veya yağlı kabuklanma yada pullanmalar
  • Göğüste, burun çevresinde, kulak arkasında, kaş üzerinde ve kulak kanalında sarı veya kırmızı pullu döküntüler bulunabilir.

Seboreik dermatit belirtileri diğer cilt hastalıklarına benzeyebilir. Her zaman doğru bir tanı için doktorunuza danışın.

SEBOREİK DERMATİT NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Geçirmiş olduğunuz tıbbi durumlar ve yapılan fizik muayene doktorunuzun doğru tanı yapmasına yardımcı olur.

Sponsorlu Bağlantılar

TEDAVİSİ NASILDIR?

Seboreik dermatit için size özel tedavi hekim tarafından belirlenecektir. Tedavi yapılırken yaşınız, genel sağlık ve tıbbi geçmişiniz, kullandığınız özel ilaçlar dikkate alınır. Her ne kadar hastalık tedaviye yanıt verse de tekrarlayabilir. Tedavi semptomların hafifletilmesinde genellikle etkilidir ve şunları içerebilir:

  • Kortikosteroid krem veya losyonlar
  • Anti-mantar topikalleri (örneğin, siklopiroks gibi)
  • Doktorlar tarafından reçete edilen ve yetişkinler için kullanılan ilaçlı şampuanlar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ellerinize Genç Görünüm Kazandırma
AKNE DELİKLERİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?
AŞK HORMONU DÜZEYİ NASIL ARTIRILIR
Septisemi (Kan Zehirlenmesi)
Tinea Versicolor
Seboreik Dermatit
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.