Seçil Kenar ile Sağlıklı Zayıflama

Kişiler zayıflamak için bir çok farklı yöntem denemektedirler. Bunlardan bazıları farkında olunmasa bile vücuda zarar veren yöntemlerdir. Bu yazımızda uzman diyetisten Seçil Kenar’ın belirttiği sağlıklı bir şekilde kilo vermek için nelere dikkat edebileceğinizi bulabilirsiniz.

– Yeşil Çay Çok Önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yeşil çayın sağlığımız için olan faydaları oldukça fazladır. Metabolizma hızının artmasında büyük pay sahibi olan yeşil çay bu özelliğinden ötürü kilo vermemizde bize yardımcı olur. Bu yüzden uzmanlar günlük olarak 2 veya 3 fincan yeşil çay tüketilmesini tavsiye etmektedir.

– Yulaf Tüketmeye Özen Gösterin.

Beslenme programlarında bir takım besinler içerdiği yüksek lifler sayesinde hem sizi tok tutar hem de aldığınız kalorilerin minumum seviyede olmasını sağlar. Yulaf kepeği ve yulaf ezmesi de bu besinlerin başında gelmektedir. Sabah yediğiniz öğünde 5-6 kaşık yulaf ezmesinin üzerine süt ilave edip bunu yediğiniz taktirde 14 günlük sürede 1 veya 2 kilo verebilirsiniz. Ayrıca hazırlamış olduğunuz çorbalara ve yoğurtlara bir kaşık yulaf kepeği ilave ederek bu besinlerin tokluk oranını üst seviyeye çıkartabilirsiniz.

– Katı Yağlar Yerine Sıvı Yağların Tüketin.

Sponsorlu Bağlantılar

Sıvı yağlar katı yağlara göre daha sağlıklı olduğu için hazırladığınız yemeklerde daha çok sıvı yağları tüketmeye özen gösterin.

– Sıvı Tüketimini İhmal Etmeyin.

Gün içerisinde yemekten önce veya sonra ya da istediğiniz zaman sıcak ya da soğuk sıvıları tüketmeniz zayıflamanız için oldukça önemlidir. Günlük 2 litre sıvı tüketimini çeşitli periyodlara bölerek acıktığınız zaman doygunluk hissini arttırabilir ve bu sayede daha az yemek yiyebilirsiniz.

– Sporu İhmal Etmeyin.

Spor sadece zayıflamak için değil sağlıklı bir yaşam için oldukça önemlidir ve hayatımızın her döneminde mutlaka düzenli bir şekilde spor yapmamız gerekmektedir. Günlük olarak yapacağınız yarım saatlik yürüyüşler veya haftada üç kere 45 dakikalık tempolu yürüyüşler spor ihtiyacınızı karşılamanız için yeterli olacaktır.

– Kalsiyum Tüketimi Önemlidir.

Yapılan son araştırmalara göre kalsiyum bakımından zengin olan besinleri tüketen kişilerin daha kolay ve hızlı bir şekilde kilo verdiklerini ve vücutlarında depolanan yağ miktarının daha az seviyede olduğunu göstermektedir. Gün içerisinde mutlaka en az üç öğünde kalsiyum içeren ürünlerden bazıları olan süt, ayran, yoğurt, kefir gibi besinlerden birinin tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

– Ürünlerin Kalorilerine Dikkat Edin.

Tüketeceğiniz besinleri marketten almadan önce mutlaka etiketine göz gezdirerek içerdiği kalori miktarını inceleyin. Eğer alternatifleri bulunan bir ürün ise daha az yağ ve kalori içereni almaya özen gösterin. Düşük kalori alarak yüksek doygunluk hissi yaşamak için mutlaka salata, yeşillik ve sebzeleri tüketin.

– Çay ve Kahveyi Tüketirken Dikkat Edin.

Tükettiğiniz çay ve kahveler içerisine ekstra tatlandırıcı, şeker veya aromalar ilave etmediğiniz taktirde diyetinizi bozabilecek bir kalori içermemektedir. Fakat ilave edeceğiniz her ekstra malzeme ile kalorinin artacağını unutmamalı ve bu yüzden bu içecekleri mümkün olduğu kadar sek şekilde tüketmelisiniz.

– Posalı Yiyecekleri Tercih Edin.

Yüksek lif içeren posalı yiyecekler tüketildiğinde mide de şişerek tokluk hissini arttırmaktadır. Bunun dışında kan şekerinin hızlı bir şekilde yükselmesini engelleyerek kilo vermenize yardımcı olmaktadır. Uzmanlar günlük en az 30 gram posa alınması gerektiğini tavsiye etmektedirler. Yeşillikler, kabuklu meyveler, makarna ve ekmek yüksek posa içeren besinlerdir.

– Besin Öğelerini Mutlaka Dengeleyin.

Gün içerisinde öğünlerde tükettiğiniz besinleri mutlaka protein, yağ ve karbonhidrat olarak dengelemeye çalışın. En sağlıklı oranlar %50 karbonhidrat, %25 protein ve %25 yağ içeren dengeleme yöntemidir.

– Akşamları Yalnızca Sebze Tüketin.

Akşam yediğiniz öğünlerde mümkün olduğunca hafif besinleri tercih etmeye özen gösterin. Bu hem sindirimin daha rahat yapılmasına hem de kilo almamanıza yardımcı olacaktır. Yalnızca sebze tükettiğiniz zaman yeteri kadar doymuyorsanız ek olarak tavuk, peynir gibi yüksek miktarda protein içeren besinlerden de faydalanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Seçil Kenar İle Sağlıklı Zayıflama
Zaza Yurtsever'in Diyet Önerileri
Ülser Diyetleri
HANGİ KAN GRUBU NASIL BESLENMELİ
Ender Saraç
ENERJİ İÇECEKLERİ KİLO ALDIRIR MI?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.