SEDEF BELİRTİLERİNİ AZALTMANIN 8 YOLU
1.YOL: YATIŞTIRICI BANYO
Sıcak değil ılık bir su ile duş alın. Yumuşak, kokusuz sabun ya da vücut jeli seçin. Ciltteki kuruluk ve kaşıntıyı rahatlatmak için suya banyo yağı, kömür katranı, yağlı yulaf ezmesi, Epsom tuzları veya Ölü Deniz tuzları ekleyin ve 15 dakika demleyin. Daha sonra, yumuşak bir havluyla nazikçe kurulayın.

Sponsorlu Bağlantılar

2.YOL: NEMLENDİRİCİ KULLANIN
Banyodan sonra cildiniz nemli iken cildinize nemlendirici kullanın. Kalın ve yağlı nemlendiriciler tercih edilmelidir. Bu tür nemlendiriciler nemi cildinize hapsettiğinden kuruluk ve kaşıntının giderilmesine yardımcı olacaktır. Bazı insanlar için de en iyi tercih sabah hafif bir losyon ve gece kalın bir krem veya merhem uygulamaktır.

3.YOL: TRAŞI HAFİF TUTUN, YIPRANMAYIN
İstenmeyen vücut tüyleri yada yüzdeki tüyler ile mücadelede yumuşak davranın. Tıraş köpükleri, ağdalar ve tüy dökücü kremler kullanmak bazı deri travmalara neden olabilir. Bu travmalar yani ciltteki yaralanma yerlerinde sedef yama formları oluşabilir. Deneme ve yanılma yöntemi sayesinde sizin için en iyi yöntemi bulabilirsiniz. Sedef hastalığı olan birçok kişi hassas ciltler için yapılmış bir manuel güvenlik jiletler ve tıraş losyonu ya da jel kullanarak hafifçe tıraş olmaktadır. Diğerleri ise elektrikli tıraş makinelerini tercih etmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

4.YOL: ÖZEL ŞAMPUANLAR KULLANIN
Eğer kafa derisinde sedef hastalığı varsa, katran içeren bir ilaçlı şampuan yararlı olabilir. Bu ürünlerden birini kullandıktan sonra, herhangi bir kalan kokuyu azaltmak ve saçınızı daha görünmesini sağlamak için tıbbi olmayan bir krem kullanın. Krem kuruluk gidericidir ve saç derisini nemlendirir.

5.YOL: SAÇ KURUTMA MAKİNALARI KULLANMAYIN
Kafa derisinin her durumda yani sedef olsun yada olmasın kendi nemi ile yavaş kurumasına izin verin. Özellikle kafa derisini kurutan bu tür ürünlerden ve sıcak saç şekillendiricilerinden uzak durunuz. Sedef hastalığına sahip bir çok kişi saç spreyleri ve saç boyaları, perma ve düzleştiriciler kullanır. Ancak, bu ürünlerin güçlü kimyasal ilaçlar tarafından yapılanları saç derisine de zarar verir. Kullanacağını ürün hakkında şüpheniz varsa, önce doktorunuza danışın.

6.YOL: TIRNAKLARINIZIN BAKIMINI YAPIN
Eğer tırnaklarınızda sedef varsa el ayak tırnaklarınızı mümkün olduğunca kısa tutun. Uzun tırnaklar bazen takılmaya neden olarak sedef hastalığını kötüleştirebilir. Kısa tırnaklar tırnaklarınızın kötüleşmesine ve gevşemesine mani olur. İlave olarak tırnak cilası sağlam tırnakların görünümünü iyileştirebilir ve renk değişikliklerini gizleyebilir. Fakat bunlar kimyasal içerdiklerinden pek tavsiye etmiyoruz.

7.YOL: GİYİMİNİZE DİKKAT EDİN
Sedef hastalığını kötüleştiren kıyafetler giymekten kaçının. Bu kıyafetler ısınmayı, terlemeyi ve kaşınmayı engelleyici özellikte olmalıdır. Kolay çıkarılabilmelidir. Zor çıkarılan giysiler tahrişi artıracağından tavsiye edilmemektedir. Pamuk kıyafetler tercih edebilirsiniz. Pamuk kıyafetler ayrıca derinizin nefes almasını sağlar.

8.YOL: MAKYAJINIZI DİKKATLİCE UYGULAYIN
Kozmetik sedef kızarıklıklarını maskeleyebilir. Ama unutmayın, az oranda uygulanmalıdır. Ağır ve kaba yapılan makyaj dikkat çekmektedir. Makyaj malzemelerinde sıvı bazlı malzemeler kullanılmalıdır. İlk olarak, fondöteni ince bir katman üzerinde pürüzsüz şekilde sürün. Sonra herhangi bir kırmızı alanı kapatmak için daha az saydam ürünü kalın bir şekilde uygulayın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
UYKUSUZLUK BELİRTİLERİ NELERDİR?
Topuk Çatlaklarına Çözüm
Mide kanseri
Yeşil Dışkının Nedenleri Nelerdir?
Kalp Krizi Tanımı ve Nedenleri
Yüksek Ateş Nedir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.