SEDEF NASIL BİR HASTALIKTIR? SEDEFİN ÖZELLİKLERİ
Dünyada çoğu insan uzun süreli bir deri hastalığı olan sedef denilen hastalığı taşımaktadır. Bu hastalık genellikle kaşıntılı veya ağrılı, iltihaplı ce ciltte pullanma ve yamalanmaların oluşması ile karakterize bir hastalıktır. Bu yamalar sedef hastalığının türüne bağlı olarak değişir.Yamalar yada lezyonlar kol, bacak, gövde, kafa derisi, avuç içi, ayak tabanı, genital bölge ve hatta iç ağızda oluşabilir. Nadir de olsa tırnakları ve eklemleri de etkileyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

SEDEF PLAKLARI
Sedef hasstalığının bu formu sedef vakalarının yaklaşık yüzde 80’ini kapsar. Sedef pulları gümüş renginde olup etkilenen bölgedeki derinin kalkması ve kırmızı lekelerin oluşması ile karakterize edilmektedir. Bu yamalı bölgelerde kaşıntı veya ağrı hissedebilirsiniz. Plak sedef vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir, ancak genellikle dirsek, diz, bel ve kafa derisi üzerinde bulunmaktadır.

SEDEFLİ DERİ
Sedef plaklarının sahip olduğu insanların yarısında kafa derisi üzerinde yanmalar bulunmaktadır. Bu sedefli alanda genellikle dökülmeler meydana gelir. Çoğu insan da bu dökülmeleri kepekler ile karıştırıp yanılgıya düşerler. Kepeğin aksine kuru pullanmış deri ve kafa derisi üzerinde bu döküntüler gümüş renklidir. Kaşıntı yaygın olmakla birlikte geçici saç kaybı meydana gelebilir. Kafa derisinde yanık ya da yara da oluşabilir. Sedefli deri kulakların arkasına, alına veya enseye yayılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

BENEKLİ SEDEF (Guttat Psoriasis)
Sedef hastalığının ikinci en sık görülen şeklidir. Yaklaşık olarak vakaların %10’u bu tipi oluşturmaktadır. Sedefin bu türü gövde, kollar, bacaklar ya da kafa derisi üzerinde küçük, kırmızı, damla şeklinde lekelere neden olur. Çoğu durumda , strep boğaz adı verilen rahatsızlık tetikleyici rol oynar ve aniden başlar. Diğer potansiyel tetikleyiciler üst solunum yolu enfeksiyonları, bademcik iltihabı, deri hasarı, stres ve bazı ilaçlar olarak sayılabilir.

PÜSTÜLER SEDEF
Sedefin bu türü kırmızı deri etrafında nonenfeksiyöz irinli beyaz kabarcıklar ile karakterizedir. İrin beyaz kan hücrelerini oluşturur.Hastalık avuç içi ve ayak tabanı gibi belli bölgelerde yerleşip lokalie olabilir. Ya da vücudun daha fazla geneline yayılabilir.

İNVERSE (TERS) SEDEF
Sedefin bu türü ciltte pürüzsüz kırmızı lekelere neden olur. Yamalar kasık ve genital ve kalça çevresinde, meme altında yada koltukaltı gibi deri kıvrımlarında meydana gelir. Ters sedef hastalığı sürtünme ve terleme tarafından daha kötüleşebilir. İnverse sedef hastalığı özellikle kilolu hastalar için özel bir problemdir.

ERİTRODERMİK SEDEF
Sedefin bu formu vücut yüzeyinde ateşli kırmızılık ve deride pullanmalara neden olur. Pullanmalar genellikle oldukça küçük gevreği andırı ve yaprak gibi dökülmektedir. Diğer belirtileri arasında şiddetli kaşıntı ve ağrı, hızlanmış nabız ve vücut sıcaklığı değişikliklerini içermektedir. Eritrodermik psoriasis ağır güneş yanığı, enfeksiyonlar, ilaç reaksiyonları gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bu ciddi olabilir, bu yüzden hemen tıbbi yardım isteyin.

PSORİATİK TIRNAK
Kendi ciltleri üzerinde sedef hastalığı olan kişilerin yarısında tırnaklarda ve ya ayak tırnaklarında değişiklikler bulunmaktadır. Sedef hastalığı aynı zamanda yalnız bir tırnakta da oluşabilir. Etkilenen tırnak üzerinde genellikle çukurlar bulunmaktadır. Tırnaklar sarı veya sarımsı-pembe renkli olabilir. Bazen beyaz alanlar ile işaretlenmiş ya da kırmızı deri ile çevrili ile çevrili olabilir. Tırnaklar zamanla kalınlaşabilir, gevşeyebilir hatta yerinden çıkıp düşebilir.

PSORİATİK ARTRİT
Artrit tüm vücut sistemlerini etkileyebilen ağır bir hastalıktır. Sedefli hastaların yaklaşık % 30’undan fazlasında eklem iltihabi bir hastalığı olan ve psoriatik artrit adı verilen hastalık gelişebilir. Ortalama olarak, eklem hastalığı deride sedef hastalığının ilk işaretlerinden yaklaşık 10 yıldır sonra başlar. Bununla birlikte, bazen eklem hastalık ilk olarak ortaya çıkar. Simptomlar eklemlerde gerginlik ve şişme, sabah tutukluğu, yorgunluk, hareket aralığı azalması; psoriatik tırnaklar ve göz çevresinde kızarıklık ve ağrı olarak sıralanabilir. Tedavi edilmediği takdirde, artrit gelişimi daha da artabilir. Bu bakımdan derhal tıbbi bakım aramak önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Omuz Tendiniti
Kıl dönmesi nedir? Kimlerde, nerede ve nasıl oluşur?
BALGAM SÖKÜCÜ ŞİFALI BİTKİLER
kellik
Uykusuzluk Nedenleri
Basur
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.