SEDEF TEDAVİLERİ Sedef Tedavileri

Sedef tedavisinde inflamasyon ve plak oluşumunu azaltılarak hızlı bir şekilde büyüyen cilt hücrelerini durdurmak hedeflenmektedir. Cildinize uyguladığınız doğru tedavi yada topikal ilaçlar kabukları gidererek cildinizi pürüzsüzleştirir.

Sedef hastalığı tedavisi üç ana tipe ayrılabilir: Topikal tedaviler, ışık tedavisi ve sistemik ilaçlar.

Sponsorlu Bağlantılar

1- TOPİKAL TEDAVİLER

Tek başına kullanıldığında, cildinize uygulanan kremler ve merhemler hafif sedef için etkili olabilir. Hastalık daha ağır olduğu zaman, büyük olasılıkla bu kremler oral ilaçlar ve ışık tedavisi ile kombine edilmesi gerekli olabilir. Topikal sedef tedavisi aşağıdaki gibi sürdürülebilir;

Topikal kortikosteroidler. Ilımlı vakalarda sıklıkla reçete edilen güçlü anti-inflamatuar ilaçlardır. İltihabı azaltır ve hücre yenilenmesini yavaşlatır. Topikal kortikosteroidlerin gücü hafif yada çok kuvvetli olabilir.

Düşük potansiyele sahip kortikosteroid merhemler yüz ve deri gibi hassas, hasarlı ve genellikle kıvrımlı cilt bölgelerinde kullanılır. El ve ayaklar için ise doktorunuz daha güçlü kortikosteroid merhem reçete edebilir. İlaçlı köpükler ve kafa derisi solüsyonları kafa derisindeki sedef yamaları için kullanılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Güçlü kortikosteroidler uzun süreli ya da aşırı kullanımı tedavinin yararları deri incelmesine neden olabilir. Yan etkileri en aza indirmek için bu ilaçlar genellikle aktif salgınlarda kontrol altına alınana kadar kullanılır.

D vitamini analogları. Bunlar deri hücrelerinin büyümesini yavaşlatır. Kalsipotrien (Dovonex) diğer topikal ilaçlar veya fototerapi ile birlikte hafif ve orta derecede sedef tedavisinde kullanılabilir. Bu tedavi cildi tahriş edebilir. Kalsitriol (Rocaltrol) pahalı ama aynı derecede etkili ve kalsipotrienden daha az tahriş edicidir.

Anthralin. Bu ilaç, cilt hücrelerindeki DNA aktivitesini normalleştirdiğine inanılır. Anthralin (Dritho-Scalp) aynı zamanda pullanmayı giderir ve cildi yumuşak yapar. Ancak, anthralin deriyi tahriş edebilir ve cilt, giyim, mutfak tezgahı ve yatak takımları da dahil olmak üzere dokunduğu hemen hemen her şeyi boyar. Bu nedenle, doktorlar genellikle kısa süreli teması önerirler.

Topikal retinoidler. Bunlar akne ve güneş hasarlı cilt tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır, ancak tazaroten (Tazorac, Avage) sedef hastalığının tedavisi için özel olarak geliştirilmiştir. Diğer A vitamini türevleri gibi, cilt hücrelerindeki DNA aktivitesini normalleştirir ve enflamasyonu azaltabilir. En sık görülen yan etkisi cilt tahrişi yapmasıdır. Aynı zamanda güneş ışığına karşı hassasiyeti artırabilir, bu nedenle ilaç kullanırken güneşe çıkılmamalıdır. Her ne kadar doğum kusurlarına yol açması çok düşük bir ihtimal olsa da tazaroten hamileyseniz, emziriyorsanız yada gebe kalmayı düşünüyorsanız kullanmamanız önerilir.

Kalsinörin inhibitörleri. Şu anda, kalsinörin inhibitörleri – takrolimus (Prograf) ve pimekrolimus (Elidel) – sadece atopik dermatit tedavisi için onaylanmıştır, ancak çalışmalar sedef hastalığı tedavisinde de etkili olduklarını göstermiştir.Topikal, Işık Tedavisi ve Sistemik İlaçlar

Calcineurin inhibitörleri uzun vadeli kullanımı cilt kanseri ve lenfoma riskini artırdığından tavsiye edilmez. İlaç ince deri bulunan alanlarda özellikle yararlı olabilir.

Salisilik asit. Reçetesiz satılabilen bu ilaç ölü deri hücrelerinin dökülmesini teşvik eder ve pullanmayı azaltır. Bazen topikal kortikosteroidler veya kömür katranı gibi diğer ilaçlar ile birleştirilerek kullandırılabilir. Salisilik asitli şampuanlar kafa derisindeki sedef hastalığı tedavisinde kullanılabilir.

Kömür katranı. Bu tür ürünler sedef için en eski tedavi yöntemlerinden biridir. Kömür katranı pullanma, kaşıntı ve iltihabı azaltır.

Kömür katranı reçetesiz satılan şampuanlar, kremler ve yağlarda yer alabilir. Reçeteli ürünlerde ise yüksek dozda bulunabilir. Hamile veya emziren kadınlarda tavsiye edilmez.

Nemlendiriciler. Tek başına sedefi iyileştirmez ama kaşıntı ve pullanmayı azaltabilir, diğer tedavi ile birlikte ortaya çıkan kuruluğu giderebilir.

2- IŞIK TERAPİSİ (FOTOTERAPİ)

Bu tedavide doğal yada yapay ışık kullanılır. Doğal güneş ışığından kontrollü miktarlarda cilde uygulanır. Diğer yandan ultraviyole A (UVA) ya da ultraviyole B (UVB) ışığı tek yada kombinasyon halinde kullanılabilir.

Güneş ışığı. Ultraviyole (UV) ışık insan gözü tarafından zor görünür. UV deriye uygulandığında ölü derideki T hücreleri aktive olur. Bu ise ciltte hücre yenilenmesini yavaşlatır ve pullanma indirgenir. Az miktarda güneş ışığı sedefi iyileştirebilir, fazlası ise sedefi azdırabilir.

UVB fototerapi. Yapay bir ışık kaynağından gelen kontrollü dozda UVB orta ve inatçı sedefte yardımcı olabilir. Kısa vadeli yan etkileri arasında kızarıklık, kaşıntı ve kuru cilt sayılabilir. Nemlendirici kullanarak bu yan etkileri azaltabilirsiniz.

Dar bant UVB tedavisi. Bu tedavi geniş band UVB tedavisinden daha etkilidir. Cilt iyileşene kadar haftada 2-3 kez uygulanabilir.

Excimer laser. Işık tedavisinin bu formu sedef hastalığının hafif ve orta şiddetli vakalarında kullanılır. Belirli bir dalga boyundaki UVB ışını pullanma ve enflamasyonu kontrol edebilir. Sedef yamaları çevresindeki sağlıklı cilde zarar vermez. Excimer lazer tedavisinde daha güçlü UVB ışık kullanıldığı için geleneksel fototerapiden daha az seans gerektirir. Yan etkileri kızarıklık ve kabarcık içerebilir.

3- ORAL YA DA ENJEKTE İLAÇLAR

Eğer şiddetli sedef hastalığı varsa ya da diğer tedavilere dirençli olunan durumlarda doktorunuz ağızdan veya enjeksiyon ilaçları reçete edebilir. Ciddi yan etkilerinden ötürü kısa bir süre kullanılmaları gerekir.

Sedef Tedavileri retinoidRetinoidler. Diğer tedavilere yanıt vermeyen olgularda A vitamini ile ilişkili ilaçlar deri hücrelerinin üretimini azaltabilir. Tedavi kesildikten sonra belirtiler geri dönecektir. Yan etkileri arasında dudak iltihabı ve saç kaybı sayılabilir.  Asitretinin (Soriatane) gibi bir ilaç ciddi doğum kusurlarına neden olabileceğinden gebeliği düşünen kadınlar ilaç kullandıktan sonra en az 3 ay beklemeliler.

Metotreksat. Ağızdan alınan bu ilaç hem deri hücrelerinin üretimini azaltır hem de inflamasyonu baskılar. Ayrıca bazı kişilerde psoriatik artrit ilerlemesini yavaşlatabilir. Metotreksat genellikle düşük dozlarda iyi tolere edilir fakat mide, iştahsızlık ve yorgunluk kaybına neden olabilir. Uzun süre kullanıldığında, ciddi karaciğer hasarı ve kırmızı, beyaz kan hücreleri ve trombositlerin üretimini azaltabilen ciddi yan etkilere neden olabilir.

Siklosporin. Siklosporin bağışıklık sistemini baskılayan bir ilaçtır. Fakat siklosporin, enfeksiyon ve kanser de dahil olmak üzere diğer sağlık sorunlarının riskini artırır. Yüksek dozlarda ve uzun süreli tedavilerde risk daha da artar. Siklosporin böbrek sorunları ve yüksek tansiyona karşı kişiyi daha hassas hale getirir.

Bağışıklık sistemini (biyolojik olarak) değiştiren ilaçlar. Çeşitli immünomodülatör ilaçlar şiddetli ve orta dereceli sedef tedavisi için onaylanmıştır. Bunlar arasında etanersept (Enbrel), infliksimab (Remicade), adalimumab (Humira) ve ustekinumab (Stelara) sıralanabilir. Damar içi, kas içi veya ya da deri altına enjeksiyon yoluyla verilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Difteri
Az uyku şişmanlatıyor
Tek Ayakta Karıncalanma
Omuz Tutulması
Dil Uyuşması Nedenleri
Anemi Belirtileri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.