SEDEF YADA PSORİARİS

Sedef hastalığı genellikle saçlı deri, dirsek, diz ve alt sırt üzerindeki gümüş renkli kabuklanmalar olarak gelişen iltihaplı, kırmızı, kabarık alanlar ile karakterize kronik bir cilt hastalığıdır.

Sedef hastalığı genellikle 15 ve 25 yaşları arasında görülebilir ancak herhangi bir yaşta da ortaya çıkabilir. Dünyada her yıl çoğu kişiyi etkileyebilmektedir. Bulaşıcı olmayan hastalık kalıtsal bir özellik göstermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

SEDEF HASTALIĞI NEDENLERİ NELERDİR?

Sedef hastalığının kesin nedeni bilinmemektedir, fakat deri hücrelerinin anormal hızlı büyümesi ve deri hücrelerinde dökülmeye neden olduğu düşünülmektedir. Cilt hücreleri her 3-4 günde bir dökülerek cildin yenilenmesine olanak sağlar. Bunu çok hızlı bir şekilde çoğalarak başarır. Doktorlar sedef hastalığının ayrıca bağışıklık sisteminin yanlışlıkla kendi sağlıklı hücrelerine saldırması sonucu oluşabileceğini düşünmektedirler.

BELİRTİ VE SİMPTOMLAR

Sedef hastalığının damgası pullu beyaz lekeler ve kırmızı cilttir. Türüne bağlı olarak, sedef hastalığında kabarcıklar, küçük pembe noktalar ya da beyaz, pul pul dökülen cilt sorunları da görülebilir. Dirsek, diz ve gövde en sık etkilenen bölgelerdir.

Eğer sedef hastalığı varsa, herhangi bir belirti görülmeyebilir. Tetikleyici faktörler olarak bilinen durumlar sedef hastalığının alevlenmesine yada aniden ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunlar arasında soğuk hava, sigara, stres, soğuk algınlığı ve diğer hastalıklar, kuru cilt ve böcek ısırıkları veya yaralanmalar bu durumu ortaya çıkarabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Sedef hastalığı sık sık tekrarlayan ve değişen şiddetlerde ortaya çıkabilir. Diskoid sedef, guttat psoriasis ve püstüler psoriasis gibi çeşitli sedef türleri vardır. Ayrıca plak psoriasis olarak adlandırılan, diskoid sedef en sık görülen tipidir. Guttat psoriazis çoğunlukla çocukları etkileyen nadir bir türüdür; özellikle strep boğaz enfeksiyonu sonrası hızlı bir şekilde gelişebilir. Püstüler sedef öncelikle erişkinlerde gelişen nadir bir formudur.

TEŞHİS TESTLERİ NASIL YAPILIR?

Deride gümüş renkli kabuklanmaların gelişimi ilerledikçe, bir doktor tarafından genellikle tırnak ve deri ile ilgili bir tıbbi muayene ile sedef teşhis edebilir. Tanının doğrulanması bir deri biyopsisi ile yapılabilir. Bu durumda doktorlar mikroskobik inceleme yapabilmek için sizden deri örneği alacaktır.

SEDEF TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Sedef hastalığı için net bir tedavi yoktur, ancak tedavi meydana gelen simptomların hafifletilmesinde yardımcı olabilir. Tedavide amaç inflamasyonu azaltmak ve deri hücrelerinin hızlı büyüme ve dökülmesini yavaşlatmaktır. Bir doktor gözetiminde yapılan güneş ışığı veya ultraviyole ışığa maruz kalma; kortizonlu kremler gibi steroidler; D vitaminli kremlerin kullanımı yararlı olabilir.

Yanı sıra salisilik asit veya kömür katranı içeren kremler kullanılabilir. Tedavide cildi nemlendirmek için merhem ve kremler, zor tedavilerinde bir antikanser ilacı olan metotreksat, oral veya topikal retinoidler ve immünsüpresif ilaçlar  kullanılabilir. Bu sayılanlar mutlaka bir doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Kendi başına kullanma tedavinin uzamayıp zorlaşmasına yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    8 yıldır sedef hatalığıyım nasıl tedafi edilir

    ismi kemik

    saç diplerimdeki kaşıntı çok rahatsız ediyor bunu nasıl hafifletebilirim

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Karaciğer Kist Hidatiği
Karaciğer kanseri
ASTİGMAT TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Grip
Şeker Hastalığı
Bacak Ağrısı İle Başka Hangi Belirtiler Oluşabilir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.